18. září 2023 00:04

5 ujetých verzí klasických příběhů: Lincoln lovcem upírů vs. mušketýři ve vzducholodích

Proč točit slavný příběh klasicky, když ho můžete pojmout totálně netradičně?

V neděli večer se na COOLu rozjede lehce podivný Robin Hood z roku 2018. Nová verze slavného příběhu (v režii Otta Bathursta) se snaží o moderní a vlastně dost „ritchieovský“ přístup ke slavné látce. A výsledkem je hodně polarizující divočina, která ladně zapadá do subžánru... historických úletů?

05) Robin Hood

Vzít starý příběh a obohatit jej o nové nápady je samozřejmě hereze jenom na první pohled – právě takhle vzniká jen asi 100 procent všech příběhů obecně. Dobří autoři se inspirují, skvělí autoři kradou.

Občas je však ona inovace trochu drsnější, jako třeba v případě našeho Robina Hooda, který je natočený jako klipovitá moderní gangsterka, v níž se však jezdí na koních a šermuje mečem. Pro někoho je to zajímavý styl, pro jiného podivnost podobná „dokumentárně“ natočeným Veřejným nepřátelům z roku 2009. Budete to holt muset posoudit sami...

04) Tři mušketýři

Podobná inovace v klasické zápletce může samozřejmě jít dál než za zvolený filmařský styl. Tři mušketýři z roku 2011, jež má na svědomí režisér mnoha filmových Resident Evilů, tak svůj (jinak relativně tradiční) příběh obohatili o prvky steampunku či spíše clockpunku (ale to bychom už zabrušovali do přílišných detailů mezižánrového dělení).

Nad novověkou Francií tak létají bitevní vzducholodě a celá technologie je sice stále postavená primárně na slámě, tu a tam se však najdou i hypermoderní výstřelky parního věku...

03) Liga výjimečných

Dalším obskurním nápadem, po němž lze v případě klasických příběhů sáhnout, je crossover. Liga výjimečných dnes, v éře Avengers a marvelovek, už nevypadá tak zvláštně jako v době své premiéry. Vzít nejrůznější příběhy z přelomu 19. a 20. století a spojit je dohromady (jinde než v přece jen méně mainstreamovém komiksu) ale i tak není zrovna běžná záležitost.

Jelikož nikdo z nás nevyrůstal jen na Neviditelném muži, Tomu Sawyerovi, Drákulovi a dalších příbězích Ligy výjimečných, leckomu to asi nepřijde zas tak mimo. Budou se ale za 100 let točit blockbustery, v nichž se podobně sejdou Rocky, Terminátor, MacGyver, Maverick z Top Gunu a Dana Barrett z Krotitelů duchů, hm?

02) Abraham Lincoln: Lovec upírů

Co je divnější než vzít fiktivní story a zneuctít ji novými nápady? Samozřejmě vzít skutečnou story a spáchat totéž! Abraham Lincoln: Lovec upírů nabídl zajímavou premisu, podle níž legendární americký prezident (Jižané by pro něj měli i jiná označení) ve skutečnosti po nocích tajně lovil krvesaje.

Jde o koncept tak bizarní, že se dodnes přeme, na jakých látkách museli být jeho autoři při vymýšlení. Film sám paradoxně není zase tak odvážný jako jeho koncept – opět se ale nabízí otázka, zdali za století budou naši potomci koukat třeba na Johna Kennedyho: Lovce zombíků nebo na Václava Havla: Lovce vlkodlaků…

01) Planeta pokladů

Dost možná nejdivnější nápad na inovaci starého příběhu ale měla animovaná Planeta pokladů. Jejím konceptem totiž bylo jednoduše vzít původní pirátský příběh a přenést ho do vesmíru! Jasně, něco podobného tu bylo mnohokrát – třeba i ten Robin Hood už měl sci-fi mutaci (vážně, mrkněte na prastarý animák Rocket Robin Hood). Pořád to ale byl menší úlet než tohle.

V Planetě pokladů kosmolety pořád vypadají jako dřevěné plachetnice, pořád mají otevřenou palubu (jen na ni musíte ve skafandru!) a celkově je tenhle kočkopes ještě o fous bizarnější variací klasického románu než mnohé jiné. Nic z toho ale samozřejmě není zas takový problém – vždyť je inovace krví vyprávění!

Robin Hood začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný