7 nejlepších variací na Smrtonosnou past: Od Dredda k Sám doma
Krásy klaustrofobických akcí!
Již v neděli ve 20.00 se americký prezident ocitne v ohrožení – na Prima COOL totiž započne Útok na Bílý dům! Snímek od režiséra Rolanda Emmericha (Den nezávislosti) vykreslí dramatický teroristický atak na prezidenta s tváří Jamieho Foxxe, který může překazit jenom agent se svaly Channinga Tatuma. Nikdo nemůže popřít, že Útok na Bílý dům platí za jeden z filmů, které se nápadně inspirovaly u původní, klaustrofobické Smrtonosné pasti. Proč se vlastně filmaři k tomuto konceptu tak často a rádi vracejí? A kdy se jim zadařilo nejvíc?
07) Útok na Bílý dům
Základní kritéria "klonu Smrtonosné pasti" jsou jasná – uzavřené prostředí, vysokooktanová akce a "macgyverská" nutnost se tak útoku ubránit i pomocí improvizovaných řešení. Útok na Bílý dům přitom ukazuje, že je základní nezbytnou přísadou podobné story často i humor. V tomhle bijáku se hláškuje se stejnou kadencí, jako i střílí, zcela vážně ostatně příběh o americkém prezidentovi třímajícím RPG-7 ani brát nelze. Co však o filmu nelze říct, je to, že by Smrtonosnou past vykrádal. V seznamu totiž máme i celou řadu dalších bijáků podobného ražení, ale notně odlišného přístupu...
Útok na Bílý dům Zdroj: Columbia Pictures
06) Přepadení v Pacifiku
Rovněž první Přepadení v Pacifiku přišlo s podobným receptem – jen s tím rozdílem, že je hlavním dějištěm bitevní loď se zbytky posádky a hraje se o atomovky na její palubě. Opět to fungovalo, a to včetně některých velmi specifických bodů zápletky. Jak ve Smrtonosné pasti, tak i v Přepadení v Pacifiku se například v půlce filmu zdá, že konečně dorazila kavalerie v podobě posil, jen aby vrtulníky s ní teroristi odpálili až do stratosféry. Nic totiž nemůže stát v cestě tomu, aby si to náš hrdina vytrpěl až do finiše!
Přepadení v Pacifiku Zdroj: Warner Bros.
05) Nebezpečná rychlost
Kuriózním příkladem je Nebezpečná rychlost, která se odehrává (krom poslední čtvrtiny filmu) jenom na palubě autobusu, a bylo by tak trochu s podivem, kdyby se tu klaďas a záporák nemohli po hodinu a půl najít. Film šlamastyku vyřešil po svém tím, že je na palubě "Karosy" na dálku ovládaná bomba, která se odpálí, pokud bus zpomalí pod kritickou hranici. Hrdinové tak nejdřív musejí situaci vyřešit, a teprve pak je čeká finální šarvátka se zlým pyromanem.
Keanu Reeves a Sandra Bullock ve filmu Nebezpečná rychlost. Zdroj: 20th Century Fox
04) Útěk z MS-1
Naopak Útěk z MS-1 alias "sci-fi Smrtonosná past" se vrátil ke kořenům – film pod taktovkou Luca Bessona se přiznaně zhlédl hlavně v akčních opusech 80. let, krom Smrtonosné pasti i Útěku z New Yorku. Máme tak zpět typickou story o vězních, kteří obsadili svou věznici, tentokráte však na oběžné dráze Země. No a co čert nechtěl, na palubě je i prezidentova dcera (!), takže je na její záchranu nutno vyslat také typicky drzého speciála, který si pokuřuje cigarety i v kosmickém prostoru!
Útěk z MS-1 Zdroj: EuropaCorp
03) Dredd
Kultovní akční lahůdka Dredd situaci obohatila o kapku videoherních prvků – polda se soudcem, porotou a vykonavatelem v jednom těle je tu se svou kolegyní (na její první misi!) uvězněn ve futuristickém paneláku partou zdejších gangsterů, kteří dají obyvatelům solidní nabídku. Kdo první oba hrdiny zabije, ten se bude mít jako prasátko v žitě. Dredd tak musí překonat jak hordy záporáků, tak se dostat i do "nejvyššího levelu" baráku, aby odtud mohl zavolat pomoct.
Dredd Zdroj: Lionsgate
02) Air Force One
Mohlo by se zdát, že je idea amerického prezidenta v akčním filmu dost mešuge – dvě dekády nazpět se však něco identického objevilo v Air Force One a setkalo se to s nadšeným přijetím. Harrison Ford se tu jako veterán, prezident a všeobecný frajer střetl s partou ruských teroristů s ukázal jim, kdo je na palubě Air Force One doma takovým způsobem, že se na to s gustem dá dívat dodnes.
Air Force One Zdroj: Columbia Pictures
01) Sám doma
Posledního nešťastníka našeho seznamu berte s kapkou nadsázky, nelze však popřít, že i Kevinovo dobrodružství disponuje klaustrofobickými kvalitami a řadou improvizovaných řešení. Jak vidno, obdobnou zápletku lze pojmout diametrálně odlišně – v jednom případě necháte obleženým barákem běhat zpoceného Bruce Willise, v jiném malého Macaulayho Culkina. Není však právě vyprávění podobné story dvěma různými způsoby na fikci to nejlepší? Na to vám na COOLu odpoví další podobný náhled na stejné téma z ubytovny amerického prezidenta!
Sám doma Zdroj: 20th Century Fox
Útok na Bílý dům začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.