Velká chyba v nejlepším filmu všech dob? Fanoušci ihned přišli s vysvětlením
Vykoupení z věznice Shawshank je podle mnohých nejlepším filmem všech dob. Přesto jsou v něm momenty, které si žádají vysvětlení.
Vykoupení z věznice Shawshank (1994) patří mezi zásadní filmy devadesátých let a třeba na ČSFD se už dlouho drží na první příčce nejlepších filmů všech dob. Snímek podle povídky Stephena Kinga vypráví příběh o síle přátelství a lidského ducha, kterého nespoutají ani roky vynucené nesvobody.
Přestože jde ve spoustě ohledů o takřka perfektní dílo, mnoho fanoušků dlouhé roky trápí jedna díra v příběhu. Shodou okolností se týká díry, kterou po sobě při útěku ze své cely zanechá Andy Dufresne (Tim Robbins). Ačkoli Andy neměl při útěku moc času, díra je dokonale zakrytá plakátem Raquel Welch. Plakát navíc drží tak pevně, že když v něm dozorce Norton udělá kamenem dírku, tak jím pak zvládne prostrčit ruku, roztrhat ho a on přesto stále drží rohy na zdi.
Domnělou mezeru ve scénáři nedávno vytáhl kanál Watch Mojo, ale mnoho fanoušků vystoupilo na obranu filmové klasiky. Tvrdí, že Andy měl k dispozici mnohem více prostředků než běžný vězeň. Moderní lepicí páska byla vynalezena v roce 1925 a film začíná roku 1947. Andy navíc pracoval v knihovně, takže k ní měl jistě přístup. Mohl tak uplatnil více triků s páskou, třeba v kombinaci s plochými kameny na zatížení plakátu.
Tím, jak kopal díru postupně a pracoval s plakátem na zakrytí dlouho, si vyzkoušel mnoho technik, jak ho efektivně ohýbat a lepit ke zdi. Třeba i s pomocí žvýkačky. Navíc je třeba si uvědomit, že byl mezi dozorci oblíbený, takže méně kontrolovali jeho celu. Ostatně z toho vycházelo svolení, že vůbec mohl mít ve své cele plakát nalepený.
Zamýšleli jste se někdy nad zmíněným detailem v příběhu, anebo vás nikdy netrápil?
Zdroj: Geek Tyrant