Od Iron Mana k Sherlockovi: 5 nejlepších rolí Roberta Downeyho Jr.
Nejlepší okamžiky největšího sígra Hollywoodu.
Existuje-li jeden herec, který ztělesňuje prototyp napraveného hollywoodského nemravy, je jím Robert Downey Jr. (protože Charlie Sheen se ještě nenapravil). Jeden z nejtalentovanějších herců své generace, který skoro podlehl svodům drog a jiných hříšných rozkoší, jen aby se vrátil lepší než kdy předtím, se vám představí i v sobotu v noci na COOLu ve filmu Trhák pana Bowfingera. O Downeyho kvalitách však svědčí i baráž pěti jiných výrazných rolí jeho kariéry.
Sherlock Holmes (Sherlock Holmes)
I když je dnes asi nejznámějším žijícím Sherlockem jistý britský Cumberbatch, Downey byl ve verzi Guye Ritchieho prvním, kdo prolomil tabu moderního pojetí nejslavnějšího detektiva na světě. Holmes v jeho pojetí je neurotik, který ujíždí na pěstních soubojích a irituje všechny okolo – což v době premiéry v roce 2009 mnohé, kteří neznali předlohu, nápadně překvapilo. Lze si představit jen několik herců, kteří by to zvládli naservírovat tak přesvědčivě, ale jenom Downey působí, že není navíc ani žádné ořezávátko.
Sherlock Holmes
Charlie Chaplin (Chaplin)
Asi nejlepším důkazem, že Downey sršel talentem už před svým temným obdobím, je jeho ztělesnění kultovního komika Charlieho Chaplina ve filmu z roku 1992. Považte: nejenže je nutné, aby tu Downey přesvědčivě zahrál Chaplinovu osobu věčného levičáka, který se ke slávě vydral z ničeho (a pak kvůli poválečným “honům na čarodějnice” i skoro vše zase ztratil), navíc musel zvládat i přesvědčivou grotesku! A aby toho nebylo málo, Junior už v relativně nízkém věku velmi solidně zahrál i starce.
Chaplin Zdroj: TriStar
James Barris (Temný obraz)
Downeyho návrat na výsluní byl tvrdý. Po jeho excesech z doby po přelomu tisíciletí, kdy trávil natáčecí dny v rauši a utíkal z placu pryč, ho nechtěla obsadit žádná větší filmová produkce. Je proto příhodné, že mu šanci dal menší, netradičně natočený film o “feťácích budoucnosti” na motivy Philipa K. Dicka (rovněž uživatele ledasčeho). Byť si tu střihl vedlejší roli (hlavním hrdinou, poldou v přestrojení, který je pověřený chytit sám sebe, ale kvůli drogám ani neví, že on je on, je tu Keanu Reeves), James Barris, jakožto největší sviňák skupiny ukradl většinu scén sám pro sebe. Navíc se nedá říct, že by někdo z diváků pochyboval, že právě takhle se drogově závislý může chovat...
Temný obraz Zdroj: Warner Independent Pictures
Tony Stark (marvelovky)
Veškerý kritický úspěch byl sice krásný, ale hypotéky nezaplatil. Zato Downeyho role ve filmových marvelovkách, to je panečku jiná káva! Celá série nejenže začala právě jeho Iron Manem, ale Tony Stark zůstává jedním ze dvou tří klíčových aktérů, na nichž filmový seriál stojí, a vydělává tak Downeymu desítky milionů. Právě pro svůj bujarý život a nápravu je Downey doslova jako stvořený pro Tonyho jakožto spasitele světa, který si umí náramně užít jak chvilky slávy, tak i soukromý život.
Tony Stark
Kirk Lazarus (Tropická bouře)
Až se však jednou budou psát memoáry Downeyho rolí, zřejmě nejbizarnější a nejlépe zahranou rolí, kterou lze v jeho případě vypíchnout, bude Kirk Lazarus z Tropické bouře. Je tu, pravda, zcela k nepoznání – zahrál si totiž bílého herce, který kvůli přípravě na svou nejnovější roli černocha podstoupil chirurgický zákrok – o to pozoruhodnější je ale Downeyho výkon. Kdo jiný je totiž s to uhrát snobského intoušského bělocha, který docela obstojně (ale zase ne tak moc dobře) předstírá černocha z ghetta, to celé v průběhu natáčení válečného filmu, který se sám změní v boj o přežití? Ekvivalent byste hledali marně. Downey Jr., to je prostě Pan Herec!
Tropická bouře Zdroj: DreamWorks Pictures
Trhák pana Bowfingera začíná v pátek (vlastně tedy v sobotu) v 0.25 na Prima COOL!
(lol)