27. března 2018 18:18

7 nejzásadnějších animáků všech dob: Od Shreka k Toy Story

Které animáky řádně osvěžily celý žánr?

Sobota večer se ponese v zeleném duchu! Ve 20.00 totiž na Prima COOL začíná pohádková klasika Shrek! Ta v roce 2001 značně proměnila podobu digitálních animací – a spolu s Toy Story platí za jednoho z matadorů digitální revoluce vůbec. Jak, proč a které další filmy změnily masovou tvář animáků? Vypíchli jsme sedm stěžejních případů.

07) Železný obr

Na posledním místě se umístil Železný obr z přelomu milénia – ne však tím, co přinesl, ale naopak tím, co odvál. Železný obr je v zásadě poslední významný ručně animovaný film! Ačkoliv stále vycházejí ruční animáky s artovým přízvukem, poslední popcornový snímek tohoto ražení je právě Železňák. I proto má film dodnes kultovní status a není divu, že se jeho hrdina objeví i v nové sci-fi Ready Player One.

06) Pinocchio

Prozradíme vám malý spoiler: na špici našeho přehledu bude Sněhurka! Jen o pár let mladší PInocchio je však podobně stěžejní snímek s několika podstatnými rozdíly. Disneyovka z roku 1940 byla na svou dobu temnější, bohatší a dějově prokreslenější než relativně banální pohádka. Animátoři Pinocchia se totiž mimo jiné pokusili o řadu dodnes nepřekonaných animačních technik.

05) Kocour Fritz

Disneyovky jsou fajn a není pochyb, že masové animaci dominovaly – a nejspíše i dominovat budou. Ale trocha krve nikomu neuškodila a důkazem toho je i Kocour Fritz. Šlo o první animák s ratingem X, který se v 70. letech pokusil být čímsi jako je dnes Deadpool – novou krví svého žánru, která onu krev mnohdy ukazuje. Šlo o nečekaný hit, který otevřel stavidla netradiční animace i pro další tvůrce.

04) Fantazie

Nejznámnější neznámá disneyovka – i tak by se mohla jmenovat Fantazie, zvláštní disneyovský pokus ze 40. let, který sice komerčně propadl, avšak zároveň inspiroval celé zástupy dalších tvůrců. Fantazie, v níž se snoubí muzikál a tripoidní vizuál, je jedním z mála takto mainstreamových filmů, které by bylo možné považovat skorem až za experimentální umění. I proto však platí za jediný biják svého druhu.

03) Shrek

Do roku 2001 byla dominantou digitální animace společnost Pixar – Shrek z dílny DreamWorks to však zásadně změnil. Nejenže přinesl ujetější a komediálnější podobu počítačové animace, ale dodal i první skutečnou ikonu nové tváře animáků. Shrek byl svého času podobně populární jako Homer Simpson, a jeho konkurence tak doslova zelenala závistí!

02) Toy Story: Příběh hraček

První „skutečný“ digitální animák šest let před Shrekem položil základy celého žánru hned několika způsoby. Pixar musel vyvinout jak vlastní software, tak zároveň i zopakoval v novém úspěch původních disneyovek ze 40. let. Především však dokázal, že počítačový animák může být rentabilní a přilákat do kin davy nadšených diváků.

01) Sněhurka a sedm trpaslíků

V našich končinách možná Sněhurka není natolik populární, protože máme její vlastní mutace – za velkou louží šlo však o dodnes nepřekonaný úspěch, který z filmové animace udělal komerčně velmi ceněnou komoditu a ze jména Disney budoucí korporaci. Sněhurka samotná navíc dodnes platí za tak archetypální příběh, že u něho prakticky nejde neuronit pár slz!

Shrek začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný