5 nejzajímavějších verzí Frankensteina, které potřebujete vidět
První monstrum sci-fi pětkrát jinak!
Již v pátek ve 20.15 vás na Prima COOL postraší Já, Frankenstein – akční horor s Aaronem Eckhartem v ústřední roli oživeného monstra, které přežije až do 21. století a připlete se do války mezi nadpřirozenými frakcemi jako z Underworldu. Biják při tom bude moct citovat nejslavnější děsivé scény z fikce – původní Frankenstein, napsaný Mary Shelley v roce 1821, je totiž považován za vůbec první sci-fi příběh vůbec! Do dnešních dob se však jeho vnímání… trochu změnilo. Ostatně považte: i když si pod jménem „Frankenstein“ většina představí obživlou mrtvolu, monstrum samotné nemá jméno – název „Frankenstein“ ve skutečnosti označuje identitu doktora, který monstrum vytvořil. Je proto nasnadě, že si mnozí filmaři „Frankensteinovo monstrum“ vykreslili notně po svém.
05) Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)
Skutečnost, že z někdejšího základního prvku sci-fi hororu je dnes… něco jiného, snad nejlépe ilustruje skutečnost, že kolem „Frankesteinova monstra“ vznikají animované filmy pro děti! Frankenweenie, v němž se oživuje hafan namísto člověka, přesto klade před diváky zajimavou inovaci starého příběhu.
Doktor Frankenstein totiž za svých mladých let před oživením mrtvého člověka nejprve logicky experimentuje… na psech, to celé s cílem oživit svého milovaného psíka! Což dává po čertech větší logiku než původní Frankenstein sám! Díky unikátnímu burtonovskému stylu vyprávění, tak dokonale se hodícího ke gotickému hororu, je Frankenweenie překvapivě fortelný animák, aniž by obětoval příliš mnoho ze své předlohy.
Frankenweenie Zdroj: Walt Disney Studios
04) Frankensteinova nevěsta (1935)
Jestli nějaký film může za vytvoření oné mystifikace se jmény, tedy dojmu, že „Frankenstein“ je monstrum, nikoliv tvůrce monstra, pak je to frankensteinovská sága od studia Universal. Ta byla v kinech ve 30. letech v USA zhruba tímtéž, čím jsou dnes marvelovky – dlouhým filmovým seriálem, který se nebál přicházet s novými postavami a křížit je mezi sebou způsobem, jenž odměňoval pravidelné diváky.
Jedním příkladem za všechny je Frankensteinova nevěsta z roku 1935, v níž se monstrum samotné dočká… milované družky. I když její představitelka Elsa Lanchester paradoxně neřekla na plátně jedinou větu (!), unikátní herecký projev ruku v ruce s režii přesto dovedl strachem nakazit legie diváků. Frankensteinova drahá je tak dodnes jak známkou, že jde se slavným monstrem pracovat na sto různých způsobů. A to se ve filmu samotném objevila jenom na pár minut!
Frankensteinova nevěsta Zdroj: Universal pictures
03) Frankensteinova kletba (1957)
Ještě než se dostaneme k tomu nejslavnějšímu představiteli Frankensteinova monstra, musíme se na okamžik zastavit u Frankensteinovy kletby z roku 1957. V té nemrtvou tvář oblékl nesmrtelný (bohužel jen metaforicky) sir Christopher Lee, slavný pro svou verzi upíra Drákuly. Ne, nejde o příliš odlišnou verzi monstra od té z 30. let (o té ještě níže). Leeho monstrum je totiž pořád dost nemluvné a zachovává si mentalitu jenom o fous nad průměrnou zombie.
Za pozornost ale stojí mnohem vyšší důraz na trikovou, potažmo maskérskou stránku - dvě dekády jsou setsakra znát. Lee tak má mnohem propracovanější masku obličeje i jinou barvu očí (film mezitím totiž objevil více barev než černou a bílou) a navíc do postavy vetkl ještě více strojového pohybu a charismatu mrtvoly. Unikátní herecký výkon bohužel zapadl do méně propíraných koutů filmové historie…
Frankensteinova kletba Zdroj: Warner Bros.
02) Frankensteinka (1990)
Jestli něco nejlépe ilustruje béčkové rysy Frankensteinova monstra, pak je to právě Frankensteinka z roku 1990 – o níž zřejmě více řekne původní název Frankenhooker, tedy cosi jako „Frankenprostitutka“. Patty Muller se tu představí jako výtvor studenta medicíny, který se rozhodl oživit svou snoubenku s pomocí různých tělních částí mrtvých prostitutek.
Vzdor premise jako z průměrného pornáče je tu však dále znát posun. Zatímco staré Frankieho monstrum z 30. let prakticky nemluvilo, Frankensteinka si zachovala jak vědomí svého původního já… tak poněkud předpokládatelně i chuť bývalých majitelek svých končetin na pomstu!
Frankensteinka Zdroj: Shapiro-Glickenhaus Entertainment
01) Frankenstein (1931)
Frankenstein sám pochopitelně ovlivnil celé baterie dalších filmových monster i hrdinů – prvky jeho filmové stylizace ovlivnily žánr zombie hororů a existenciální prvky z románu najdeme v každém serióznějším upírském bijáku, jehož hrdinové se bičují depresivitou své nesmrtelnosti. Jak už však zaznělo, tím nejvlivnějším Frankensteinovým monstrem v historii je verze z roku 1931, v níž monstru propůjčil tvář nezapomenutelný Boris Karloff!
Ačkoliv šlo o velmi zjednodušenou adaptaci původní knížky (a Karloff hrál monstrum jen ve dvou dalších filmech), stylizace monstra udeřila hřebíček na hlavičku neuvěřitelně trefným způsobem, a právě tato verze monstra – kradouc si pro sebe i jméno svého tvůrce – právem vešla do historie popkultury. Karloffova tvář odkazuje na Frankensteina i dnes, což je vzhledem k věku filmu kousek skutečně dechberoucí. Na druhou stranu, kdo jiný by měl být nesmrtelný, než právě „Frankenstein“?
Frankenstein Zdroj: Universal pictures
Já, Frankenstein začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.