30. prosince 2019 04:48

7 nejnapínavějších akčních thrillerů 90. let: Od Skály k Uprchlíkovi

Žánr útěků plných napětí byl v 90. letech ve vrcholné formě. Co všechno nám nadělil?

V neděli ve 20.00 se na COOLu rozjede Peacemaker. George Clooney a Nicole Kidman se v tomhle thrilleru vydají nahánět zatoulané vodíkové bomby a budou tak v mnoha ohledech činit v duchu 90. let. Co přesně to ale znamená? Především svébytné pojetí tempa, naivity, ale často i značnou porci Harrisona Forda!

07) Jasné nebezpečí

Zřejmě nejlepším mustrem devadesátkového thrilleru je žánr "Cokoliv od Toma Clancyho". Jasně, v našem seznamu chybí Hon na ponorku, ale to jen proto, že byla jeho thrilleroidní část slabší než jeho akčně-námořnická část. Oproti tomu Jasné nebezpečí je thriller jak od Michaela Jacksona! Ústřední Mirek Dušín s tváří Harrisona Forda tu bojuje nejen s narkobarony, ale i zrádnými elementy ve vládě, a občas k tomu potřebuje jak nervy, tak kvéry.

06) Nepřítel státu

Další naháněčkou v devadesátkovém duchu je Nepřítel státu – biják, který do značné míry předpověděl budoucnost! Will Smith se tu ocitne na útěku před vládními nohsledy, kteří však pro jeho pronásledování nevyužívají jen policisty, auta a helikoptéry, ale i digitální prostředky nebo třeba rozeznávání obličeje na kamerách. Film, který vyšel před dvěma dekádami, měl předeším kvapné tempo a není se čemu divit – zdá se totiž, že předběhl svou dobu!

05) Peacemaker

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je thriller především o napětí, v 90. letech to znamenalo i "napětí z jisté míry akce a/nebo násilí". Peacemaker to vzal tou nejsnazší cestou, když nechal George Clooneyho a Nicole Kidman hledat ztracené bomby. Jasně, je to klišé, které využily i jiné dobové filmy (Operace Zlomený šíp) a hry (Soldier of Fortune). Peacemaker však dostává bonusové body jak za nejlepší formu ve své atomové hře na schovku, tak i reflexi reálných dobových obav.

04) Air Force One

Říká vám něco název “Air Force One”? Dnes už nejspíš ano, před rokem 1997 byste však možná pokrčili rameny a hádali, že je to nějaký maniakální létající superhrdina. Přesto měli filmaři dostatečně silné pohlavní orgány, aby biják s podobným názvem pustili do kin, a nechybovali! Opět se tu objevuje Harrison Ford i velká míra akce – v pozadí Air Force One je ale především napětí na více frontách. Od netradičního ústředního hrdiny až po politické hrátky zvládla "Smrtonosná past v letadle" prostě udržet diváka přibitého v křesle.

03) Skála

Také Skála je poněkud akčnějšího ražení než okolní konkurenti, ale i tentokrát tu máme mnohem silnější vyvážení napětí jen vůči samotné akci. Jedním z důvodů, které odlišují Skálu od Komanda nebo Ramba (abychom vybrali jiné čistější akce), je totiž zaměření na záporáky. Mariňáci Eda Harrise tu sice platí za celkem sympatické postavy, jejichž motivaci dobře chápete, pořád ale chtějí zplynovat celé město. To vytváří dost zvláštní podívanou, při níž vlastně divák neví, komu by měl fandit!

02) Nelítostný souboj

Kdybychom měli vybrat nejlepší akčnější thriller své éry, byl by to Nelítostný souboj od Michaela Manna. Proč tedy tahle sáhodlouhá detektivka, v níž se nahánějí policajti a lupiči způsobem, z něhož čelisti vyorávají do podlahy díru, nedosáhla na zlato? Důvod je prostý – Nelítostný souboj se nedočkal tak horoucí popularity jako biják na první příčce, a navzdory vyšší kvalitě tak lze říct, že nevystihuje typické trendy devadesátkového thrilleru. Přesto ho nelze než doporučit všemi deseti prsty na rukou i na nohou!

01) Uprchlík

Když se řekne “devadesátkový akční thriller”, zdá se, že je recept na úspěch jasný – smíchejte ve scénáři vysokou politiku či alespoň konspiraci spolu s kvéry, nechte hrdiny hodně běhat a obsaďte do hlavní role Harrisona Forda. Uprchlík je totiž ultimativním zástupcem toho, co lze považovat za vrchol své třídy. Dodnes kolem něj vznikají memy a stále jde o velmi kvalitně natočený hon na kočku a na myš!

Peacemaker začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický