26. prosince 2022 00:05

5 nejlepších ponorkových filmů: Od Krvavého přílivu k Honu na ponorku

Ponorkových filmů není zase tolik. Naštěstí se jich ale většina povedla!

V pátek večer se na COOLu můžete ponořit do ponorkového dramatu Volání vlka. Příběh francouzské ponorky Titan, která se zaplete do bojové situace v Sýrii, nabízí všechno, co se od podmořského subžánru čeká. Ponorky jsou mimochodem ze své povahy tím nejbližším, co na Zemi máme, k hvězdným křižníkům – také ony se pohybují v totálně smrtícím, uzavřeném a tmavém prostředí, rovněž disponují paletou atomovek a nemožností jít se nadýchat čerstvého vzduchu. Ponorkové filmy jsou tak zajímavé nejen pro válečné fajnšmekry, ale i pro spoustu dalších diváků. Připomeňte si s námi patero nejlepších z nich!

05) Hon na ponorku

Co se stane, když se ze sovětského arzenálu ztratí supermoderní jaderná ponorka vybavená revolučním „tichým“ pohonem? Vydají se ji pronásledovat Rusové i Američani! Vynikající thriller z roku 1990, v němž si Sean Connery střihne sovětského kapitána snažícího se upláchnout do Států (Američani si však nejsou jisti, jestli naopak nechce Státy zničit) představuje mezi ponorkovými filmy vysoký stupeň jakosti. Najdeme tu jak napínavé scény s torpédy či sonarem, tak i pekelné půtky mezi posádkou samotnou.

04) Propast

Právě ze své povahy velmi komplikovaných soubojů – ponorky totiž mezi sebou nesvádějí dogfighty jako stíhačky, a když už, tak je to na plátně dost blbě vidět – se ponorkové filmy často zaměřují spíše na interní třenice na palubě. Což je mimochodem hlavní zápletka Propasti, kde spolu násilně nesouhlasí tým podmořských vědců pod vedením Eda Harrise s vojenským komandem pod velením Michaela Biehna. Jeden rozdíl tu však tentokrát přesto najdeme: Propast je totiž sci-fi jako Brno, sérii lahodných záběrů na podmořské krásy, nápadně připomínajících mimozemské kulisy, si tak v závěru přesto neodpustí.

03) K-19: Stroj na smrt

Přesným protipólem minulého filmu je pak dramatický thriller K-19, který byl natočen na motivy skutečné nehody stejnojmenného sovětského plavidla. Tomu velí jako sovětský kapitán Harrison Ford, jehož zatěžkávací zkouškou bude další revoluční vynález – jaderný reaktor na palubě lodi. Ten ale po nehodě hrozí atomovou katastrofou pro celý Atlantik, která by v mezním případě mohla omylem vyvolat i atomovou válku. Harrison se tak pořádně zapotí. A nebude to jenom kvůli nemoci z ozáření...

02) Krvavý příliv

Velmi podobně zní i premisa Krvavého přílivu, tentokrát však v hlavní roli konečně budou i američtí námořníci. Vlivem souhry mezinárodní krize a nehody jaderné elektrárny (pamatujte, stejně jako ve Fukušimě vzniká radioaktivní mračno) dojde posádka americké ponorky k (mylnému) zjištění, že možná vypukla jaderná válka. Jejím úkolem při ní je samozřejmě opětovat palbu. Kapitán a jeho první důstojník se však neshodnou, jestli k tomu skutečně mají pravomoc, a vzpoura na plavidle, jehož arzenál umí vyhlazovat národy, se může začít měnit v pořádně energickou podívanou.

01) Ponorka

Pro posledního vybraného šťastlivce však nakonec opustíme jaderné radovánky. Dávno předtím, než ponorkoví námořníci museli polykat tablety s jódem, a dávno před příchodem balistických raket totiž ponorky odehrály svou úlohu ve světových válkách. Německá Ponorka z roku 1981 vypráví příběh jednoho plavidla z mnoha – nečekaně z německé strany barikády – a vystačí při tom s vykreslením denního chleba námořníků. Co jedí? Co pijí? Kde se myjí? Co se jim honí hlavou, když torpédují civilní loď? Co se jim honí hlavou, když kolem detonují hlubinné nálože? Ponorka je naprostým vrcholem žánru, z něhož podobné filmy čerpají inspiraci dodnes!

Volání vlka začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický