28. května 2018 14:24

4 pádné důvody, proč by Muži v černém měli být spíš horor

Z toho tuhne úsměv na tváři!

Již v pátek ve 20.15 se vám na Prima COOL připomene nehynoucí klasika Muži v černém. Tommy Lee Jones tu jako stárnoucí agent K, dohlížející na utajený mimozemský kontakt s pozemšťany, hledá svého nástupce – a najde jej v mladém Willu Smithovi alias agentovi J. Zápletka, která se proměnila v jednu z nejúspěšnějších komedií 90. let, však na první i druhý pohled připomíná spíše horor. Nevěříte? Jakkoliv Muže v černém milujeme, našli jsme minimálně 4 důvody, proč by byli v každé jiné normálnější realitě natočeni jako horor!

04) Konspirace na všech úrovních

Jako první si připomeňme, že v každé jiné fikci je všemocná (ne)vládní organizace, která má absolutní moc, nikomu se nezodpovídá a disponuje supertechnologiemi, spíše za ty špatné hochy. Hergot, Fox Mulder proti nemlich stejným floutkům bojuje už 11 řad! Přitom prakticky jediný rozdíl mezi Tommy Lee Jonesem v Mužích v černém a Kuřákem z Akt X je ten, že Jones kouří méně cigaret!

Jasně, máme tu i nějaké další filmy či seroše, které jsou co do utajení a práv na straně všemocného vládního dohledu. Třeba Agenty SHIELDu, kteří... no vlastně polovinu dílů řeší, že je někdo infiltroval a chce zničit svět, popřípadě čelí rozkladu uvnitř sebe sama díky tomu, že se polovina členů agentury upsala Hydře. Co tam máme dále? Snad možná jen Hvězdnou bránu. I ta ale (při veselejším a optimističtějším tónu) mnohokrát přiznala, že konspirování je špatné a rizikové, ale není lepšího krytí. Nic to nemění na tom, že největší soupeři SGC v rámci struktury jsou vlastně agenti z NID, kteří jsou de facto totéž, co Muži v černém alias MiB...

03) Země den co den na špalku

Fajn, možná je všemocná organizace na ochranu Země nezbytná. Je to sice horor, ale pořád menší než planetární destrukce. Budiž. Skutečnost, že Zemi zjevně co pár dnů hrozí anihilace, ovšem platí za čiré šílenství jako z románů H. P. Lovecrafta! Pokud nám v prvním filmu ultimátum ufounů kvůli ukradené "galaxii" něco ilustruje, pak skutečnost, že je rámci vesmíru zjevně zcela běžné, aby mimozemské lodě zničily obydlené planety čistě na základě toho, že někdo na povrchu něco někomu možná ukradl. To je jako kdybyste shodili na Atény atomovku kvůli tomu, že vám někdo ukradl hodinky a policii trvalo příliš dlouho je najít!

Hlavní postavy přitom okatě naznačují, že jsou podobné srandy na denním pořádku. A není se čemu divit, když i sami ufounští uprchlíci na Zemi musejí mít nej(h)různější technologie a tělesné pochody, jen s tím rozdílem, že nemají k dispozici gumovače na paměť, jimiž by nešťastné svědky odklidili nekrvavě. Kolikrát na Zemi našel útočiště Vetřelec nebo Věc, jen aby (skoro) pozdě Mužům v černém došlo, že jeho způsob života není slučitelný s naším, se můžeme jen dohadovat.

A to raději ani nebudeme zabrušovat do toho, že Muži v černém v podstatě kryjí (i)legální, nikým z pozemšťanů nevolenou migraci mimozemských běženců. Aha!

02) Profesionalita naruby

Co je snad ještě ujetější, je skutečnost, že v rámci organizace Mužů v černém neexistuje prakticky žádná skutečně profesionální hierarchie a sebekontrola. Will Smith je naverbován poté, co prostě doběhne jednoho z ufounů a úplně se ze střetu s ním nepodělá. Což znamená, že tutéž práci může vykonávat trochu lepší sprinter bez pudu sebezáchovy. Pokud nás něco naučilo tréninkové video McDonalds, které před pár lety uniklo na net, i k servírování cheeseburgerů potřebujete rigidnější výcvik a výběr.

Jasně, nic z toho nevadí díky tomu, že – hádáte správně – Muži v černém jsou komedie! Představte si ale, že by film s nemlich stejnou story režírovali třeba bratři Coenovi. Organizace, která se nikomu nezodpovídá, nikdo ji nekontroluje, neexistuje validní výcvik/výběr členů a nikdo v ní nemá vlastně žádnou autoritu, by nakonec byla nejspíše řízena hromadou veselých buranů, kteří by na každé ohrožení reagovali tak, že si problém v panice sami vygumují z hlavy. Kafka by měl radost. Ale když už jsme u mozkomizíků...

01) Gumovače paměti

Existuje pěkná řádka hororů, které se motají jenom kolem toho, že hlavní postava nemá povědomí o své minulosti, popřípadě si někdo zlý prostě hraje s její pamětí. Jasně, máme tu taky komedie à la 50x a stále poprvé, ale ty jsou tak nějak v minoritě (a navíc jde o sandlerovky, kde jsou zvěrstva normou). Co hůře, mizíkovače paměti v Mužích v černém nevymažou jenom kus vzpomínky, ale mohou doslova přeprogramovat osobnost. A tady jdeme do autenticky bizarního levelu děsu.

Jak víme, že mašinky někdo nezneužívá k přeprogramování holky v baru, která je věrná svému příteli? Při tak profesionálním výběru členů Mužů v černém nejspíše nijak! Ostatně i Will Smith hrál při debatě s patoložkou na stejnou strunu! Ale proč se omezovat jen na mrzké pudy? Co brání tomu, aby prezident během novoročního projevu blikl udělátkem v televizi a stal se nadosmrti diktátorem? Nejspíše jen scenáristé. A co když nám vlastně totéž dělají ufouni den co den? Co když se film neodehrává na konci 90. let gregoriánského kalendáře? Teoreticky nic nebrání tomu, aby byli Muži v černém podobně jako Smrtihlav zasazeni třeba do 41. milénia na exoplanetě Proxima b, kam ufouni přemístili kus lidstva do dokonalé simulace poté, co planetu zničili a většinu jejích obyvatel snědli!

Dávalo by to rozhodně větší smysl, uvážíme-li, že na vše dohlíží netrénovaní a neprofesionální Muži v černém – a rozhodně by to nebylo o nic divnější než superufouni hrající kuličky s naší galaxií!

Muži v černém, které (aby bylo jasno) máme vážně rádi, začínají na Prima COOL v pátek ve 20.15!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný