Děsivý Morbius: 5 bizarně logických důvodů, proč vyrazit do kina na novou marvelovku
Nový český trailer filmu Morbius
Komiksovka Morbius sice nesbírá kdovíjak nadšené recenze, my jsme ale přesto našli důvody, proč do kina vyrazit. I když jsou občas trochu... zvláštní.
Nový komiksový spektákl Morbius vstoupil do českých kin 31. března. Pokud jste ho ještě neviděli a stále váháte, zda byste ho vidět měli, máme pro vás pár důvodů, proč vyrazit do kina. Ale dejte si pozor, tyhle důvody mohou být poněkud výstřední.
Jared Leto je Morbius Zdroj: Columbia Pictures
1) Vrátíte se v čase
Morbius je ideálním filmem pro pamětníky nebo snílky, kteří se v myšlenkách rádi vrací do minulosti. Do doby, kdy svět byl mnohem jednodušší a Hollywood nevěděl, jak nakládat s komiksovými adaptacemi. Vzpomínáte na období lehce po roce 2000, kdy do kin a na domácí video mířily skvosty jako Daredevil s Benem Affleckem, jeho spin-off Elektra nebo dvojitá facka kinematografii s první superhrdinskou rodinou Marvelu Fantastickou čtyřkou? Morbius vás svou banální variací na Drákulu vrátí přesně do tohoto temného období, kdy Marvel samotný pouze snil o tom, že někdy přivede na plátno Avengers a vybuduje propojený filmový vesmír, na který se – na rozdíl od Morbia či Venoma – budeme do kina i těšit.
2) Budete si připadat chytří
Jestli nesnášíte, když vás filmy poučují, jejich zápletky jsou příliš komplikované a vy máte otravné nutkání vytáhnout si tužku a papír, abyste si kreslili vysvětlující grafy, pak pro vás máme dobrou zprávu. U Morbia se scenáristé nad nějakými hlubšími myšlenkami, složitým dějem a nedejbože překvapením vůbec netrápili. Dostanete ten samý ohraný příběh, který jste za život viděli nejmíň desetkrát, a vzhledem k jeho stupňující se nelogičnosti si budete těsně před závěrečnými titulky připadat jako jaderní inženýři, jimž dítě ukázalo svůj první obrázek načmáraný pastelkou. To se pak nejde zlobit.
Morbius Zdroj: Columbia Pictures
3) Oblíbíte si Jareda Leta
Morbius je ideální biják pro každého, kdo zatím kariéře Jareda Leta nepřišel na chuť. Herec, který v roce 2014 sbíral ocenění za svůj výkon v oscarovce Klub poslední naděje, sice nepatří mezi kdovíjaké oblíbence, jako vědec měnící se v upíra ale dělá všechno pro to, aby z ploché postavy vybudoval když už ne komplexní postavu, tak alespoň rádoby vrstevnatou matrjošku. A když už jste jediný, kdo se během natáčení filmu snaží, pak je jasné, že vás lidé musí mít alespoň o ždibíček radši než předtím.
4) Oceníte všechny dřívější marvelovky
Morbius spadá – stejně jako první a druhý díl Venoma – do spidermanovského univerza studia Sony a jako takový nepatří do kánonu Marvel Studios, který známe jako Marvel Cinematic Universe. I ten má samozřejmě své slabé filmy (zdravíme Captain Marvel nebo druhého Thora), při pohledu na upířího (anti)hrdinu však všechny dosavadní filmy takzvaného MCU jistojistě doceníte. Za solidní akci, alespoň trochu logický příběh nebo trikové žně, které nevypadají jako zbytky, které tvůrci koupili v komiksovém výprodeji. Dokonce oceníte i toho Venoma, který má alespoň charismatickou postavu a baví věčnými spory neúspěšného novináře a jeho mimozemského, lidi požírajícího symbionta.
Morbius Zdroj: Columbia Pictures
5) Domů dorazíte brzy
Jít dnes do kina znamená strávit v něm obvykle alespoň dvě hodiny. Ty největší blockbustery se snad předhánějí v tom, kdo nabídne delší zážitek. Poslední Spider-Man měl 148 minut, Eternals 156 minut a Avengers: Endgame dokonce mohutných 182 minut. Morbius jde ale ve stopách druhého Venoma a po jeho střídmých 97 minutách nabízí útrpnou podívanou jen na 105 minut. A pokud vynecháte dvojici potitulkových scén, které stejně nedávají žádný smysl, dostanete se dokonce pod hranici 100 minut. To znamená, že budete film sledovat kratší dobu bez popcornu a nebudete v poslední dvacetiminutovce trpět potřebou vyrazit na záchod, jako tomu bylo například u posledního Batmana. A to se přece vyplatí, Horste!