26. února 2024 00:04

Krátká historie Mission: Impossible: Od Nulové šance k blockbusterům s Tomem Cruisem

Tento článek se automaticky zničí za 5 sekund...

Každou neděli večer teď na Prima COOL uvidíte jeden díl Mission: Impossible. V nejbližší jedničce se mladičký Tom Cruise poprvé představí jako agent Ethan Hunt, a nakopne tak filmovou sérii, která dnes konkuruje i agentovi 007. Než se však značka Mission: Impossible dostala do této podoby, byla to cesta dlouhá a bolestivá jako Tomovy kaskadéřiny. Vzpomněli jsme, jak se to celé stalo.

Na počátku byly seriály

Téma Mission: Impossible nelze vykopnout bez krátké zmínky původních serošů. Byly dva – a oba se jmenovaly Mission: Impossible (česky Nulová šance). První se stal kultovním hitem v 60. letech a byla na něm znát výrazná stopa tehdejší megastar, agenta 007. Druhý pak přišel v roce 1988 jako přímé pokračování, z originálu si dokonce půjčil postavu Jima Phelpse.

V éře bondovek byla však seriálová Mission: Impossible v lecčems odlišná. Její agenti především museli používat zejména mozek a týmovou souhru. Měli sice po ruce i super technologická udělátka, ale nepoužívali je ke katapultování záporáků vstříc smrti. Ideální mise byla taková, kdy padouši vůbec nevěděli, kdo se jim dostal na kobylku. A byl to přesně tento recept, který filmová série zpočátku hodila do koše.

Mission: Impossible (1996)

Každá nová kára se totiž po čase ojede, a s Mission: Impossible v seriálové mutaci tomu bylo nejinak. První film s Tomem Cruisem tak přišel s nečekaně temnou zápletkou – tým je krom „nováčka“ Ethana Hunta pobit a jako hlavní záporák je později demaskován sám Phelps!

Jako motor akční story, která působí trochu jako předchůdce Bourneova mýtu, to fungovalo výborně, zároveň to však naštvalo diváky původních seriálů. Je to trochu jako kdyby dnes vyšla nová filmová Hvězdná brána, která navazuje na seriálovou verzi, ale SG-1 by tu umřela v páté minutě a Jack O'Neill by byl hlavní pachatel jejich smrti. Je to zkrátka zrovna tak odvážné, jako i kontroverzní!

Mission: Impossible II (2000)

Navzdory kritice fanoušků se filmaři rozhodli, že bude Mission: Impossible dál pokračovat jako filmová série s Tomem Cruisem. Její nová akční podoba totiž vydělávala hory peněz a příležitost natočit si vlastní díl dostal i John Woo.

Slavný hongkongský režisér vše pojal po svém a vyšrouboval akční styl až na vrchol. Zpomalovaček a stylizovaných záběrů tu bylo tolik, že by se z toho orosil i sám Michael Bay. Snímek byl opět hitem, ale i producenti a Cruise uznali, že to do budoucna chce trochu poštelovat. A tak se poloha série Mission: Impossible opět měnila.

Mission: Impossible III (2006)

Třetí díl přišel s jistou změnou – na popud J. J. Abramse se vrátil jistý týmový element, kterého bylo v prvních dvou dílech poskrovnu, a došlo i na zvážnění oproti dvojce. Naprosto geniální je navíc závěrečná scéna, v níž je vlastně Ethan Hunt na pokraji smrti a zachránit ho musí jeho žena.

Finální akční scéna je tak naprosto neočekávatelně komorní a temná. Pokud však Wooova dvojka byla příliš mešuge, Abramsova trojka byla zase příliš bourneovská. Ani do třetice tak sága nenašla to pravé vyvážení svých kvalit.

Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011)

Trvalo to víc jak tři díly, ale ve čtyřce s podtitulem Ghost Protocol si filmová Mission: Impossible konečně našla svůj optimální tón. Tým se po boku Cruise stal významným komponentem, ale zároveň tu stále bylo dost scén, které Tom vydatně nesl na svých ramenech.

Čtyřka nebyla ani tak psychedelická jako dvojka, ale ani tak temná jako trojka. Čemu se vlastně blíží nejvíc, je žánr grotesky! Akce je velmi fyzická, leč zároveň v rytmu hudby, a Tom Cruise se svými drsnými kaskadéřinami generuje slávu jenom pro to, že je „tohle a tamto bez efektů“. Fungovalo to však na jedničku!

Mission: Impossible – Národ grázlů (2015)

Pátý díl proto pokračoval v zajetých kolejích a začal vytvářet základy moderní podoby série jako čehosi, co je podstatně zábavnější než nejnovější bondovky. Záporákem byla tentokrát superpadoušská organizace Syndicate z původního seriálu, a nikoliv nadarmo tak snímek působí jako odvázaný špiónský biják z 60. let.

Je to ironické, ale od čtyřky se tak filmová Mission: Impossible vlastně obloukem vrátila ke svým kořenům. A platí to nejen díky důrazu na týmovou akci, ale i díky příběhům, které působí dojmem, že by v nich klidně mohl pobíhat Sean Connery jako agent 007.

Mission: Impossible – Fallout (2018)

Šestka dorazila v roce 2018. Ačkoliv opakovala již potřetí stejný recept, dočkala se nadšených ovací a vyšponovala Cruiseovy kaskadérské kousky na totální maximum. Skákání z letadla, jezdění po Paříži, honička s vrtulníky... tohle se prostě jinde nevidí a v době digitálních superhrdinů už se to asi jen tak nezmění.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Sedmé řádění Ethana Hunta mělo být jasným triumfem, bohužel se však trochu zadrhlo. Ohlasy ani tržby nebyly tak suverénní jako minule a osmička, fungující jako druhá půlka velkého příběhu, dostane jiný název. Střet s A.I. holt nebyl tak atraktivní, jak asi Tom Cruise čekal, pokud ale příště vytasí dost krásných atrakcí, třeba mu bude odpuštěno. Nikdo koneckonců nechce, aby šlo Mission: Impossible do háje jako jiné akční série!

Mission: Impossible začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15. S týdenním odstupem pak budeme dávat následujících pět dílů, takže... ano, bude i Fallout!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický