Je nyní bezpečné vyrazit do kina? Pečlivý výzkum dává jasnou odpověď
Dlouho zavřená kina se konečně otevřela a filmovým fanouškům nabízejí stále bohatší program. Je riskantní se této kratochvíli konečně oddat?
Více než rok trvající koronavirová pandemie zasáhla všechny oblasti našeho života, kulturní sféru nevyjímaje. Nejen filmy a seriály, ale i hudbu či divadlo jsme si zvykli konzumovat doma ve větší míře než kdy dřív; technologické výdobytky jako streamovací platformy a možnosti on-line přenosů navíc nabídly poměrně širokou škálu alternativ ke klasické návštěvě kina či třeba koncertu. Když se teď malá, jednosálová kina i rozsáhlé multiplexy konečně naplno otevřely, stojí vlastně jejich návštěva za případné riziko nakažení nemocí covid-19?
Co vlastně dýcháme?
Hlavním argumentem proti otevření kin byla dlouhodobě ventilace – konkrétně nemožnost přísunu čerstvého vzduchu, spoléhání na klimatizaci a až několikahodinové vysedávání v jednom prostoru s dalšími lidmi. Tento argument ztrácí platnost v době, kdy se otevírají ostatní vnitřní prostory, ať už se jedná o restaurace, koncertní sály nebo třeba školy a obchodní centra. V zámoří je kinům doporučena úprava ventilace, konkrétně přidání filtrů, jež mohou koronaviry zachytit, a zabránit tak v jejich zpětné cirkulaci a šíření.
If Covid-related restrictions were lifted tomorrow, would you go back to normal activities?
— Ipsos iSay North America (@ipsosisayNA) May 8, 2020
Less than 1 in 4 Americans say they would, according to a new Ipsos study.
📽️ Movie theater (24% would go)
🎳 Bowling alley (22%)
🍻 Bar (21%)
🏟️ Sports event (20%)https://t.co/4bPiyziE8Y pic.twitter.com/794161UvjR
U nás se o podobných investicích zatím nemluví, nelze tedy s nimi počítat; na druhou stranu, sledování filmu v kině je přece jen o poznání méně riskantní záležitostí než halasné povídání v restauračním zařízení či pocení v tělocvičně. Během pandemie se navíc nikdy nemluvilo o spojení kin či podobných kulturních aktivit s rozsáhlými přenosy nákazy – což ale zároveň nebylo ani možné, jelikož zrovna kina byla naprostou většinu kritických fází pandemie nekompromisně uzavřena.
Funkční opatření
Určité odpovědi snad přináší čínský výzkum publikovaný v březnu 2021. Skupina vědců se na základě dostupných dat a modelů šíření nemoci pokusila vyhodnotit, jaká opatření jsou při návštěvě kinosálu nejefektivnější. Například zmíněné filtrační mechanismy snížily riziko přenosu koronaviru skrze klimatizaci o 40–56 procent. Ještě větší dopad má odstup od dalších diváků – vědci konkrétně zkoumali rozestup devíti sedaček, a to ideálně za nakaženým či ve stejné řadě. Pokles přenosu nemoci se pohyboval mezi 36 a 92 procenty a s rostoucí vzdáleností od ostatních diváků se výsledky ještě zvýrazňovaly: Nelze tedy říci, že kvůli recyklaci vzduchu v klimatizaci je beztak jedno, kde v kině sedíte.
New Research: Is it Safe to Reopen Theaters During the COVID-19 Pandemic?: Severe acute respiratory syndrome coronavirus-2 (SARS-CoV-2) is spreading globally, and its high transmission speed and mortality rate are severely interfering with… https://t.co/PfBFY39DeT #Builtenv
— Frontiers in Built Environment (@FrontBuiltEnv) March 4, 2021
Nejvýrazněji pochopitelně dopadlo nošení respirátorů, které snižuje riziko nakažení o 94 procent, pokud je mají všichni diváci zodpovědně nasazené. Celkově ze závěrů tohoto výzkumu plyne, že otevření kin je rozumné a jejich návštěva bezpečná – neskýtá totiž nikterak vyšší riziko nákazy nežli oddávání se jiným činnostem v uzavřeném prostoru.
Zásadní očkování
Obecně lze zmínit, že současné stanovisko amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je takové, že dva týdny po ukončení očkování (tedy ve většině případů po druhé dávce) se lidé mohou vrátit k běžnému chování před pandemií, a to dokonce i bez ohledu na roušky/respirátory a udržování rozestupů. Přednost samozřejmě mají nařízení platná v daném regionu, je však potěšující, že kapacity v oboru považují situaci za výrazně lepší nežli většinu uplynulého roku.
Ať už tedy očkovaní jste, či nikoli, dodržení bezpečnostních standardů posledního roku bychom stále neměli podceňovat. Poctivé nošení respirátorů, dostatečné rozestupy a minimalizace jídla a pití v kinosále by však měly být momentálně adekvátními opatřeními, při jejichž dodržení si můžete užít filmové hity na velkém plátně; takový zážitek byl dlouho nemyslitelný, nyní je však konečně realitou.