Filmaři už ví, jak by se mohla princezna Leia objevit v dalších Star Wars! Oživí ji jako Paula Walkera?
Objeví se herečka Carrie Fisher i v dalších dílech Hvězdných válek? A je zdigitalizování zesnulých herců eticky správné?
Náhlé úmrtí herečky Carrie Fisher zasáhlo nejen nejbližší pozůstalé, ale také miliony fanoušků Hvězdných válek a filmaře chystaných pokračování a spin-offů této slavné sci-fi ságy. Ti poslední teď samozřejmě řeší, jak se s touto nenadálou ztrátou vyrovnat v souladu se scénáři, které už byly napsány a zdá se, že mají řešení.
Logicky se nabízí využít pokročilých CGI technologií, které byly použity i v aktuálním filmu Rogue One. Herec Peter Cushing, který skonal v roce 1994, byl přiveden zpět k životu pro potřeby zmiňovaného filmu, a to pomocí efektů, naroubovaných na obličej herce Guye Henryho. To samé se ostatně podařilo i v závěrečné scéně, kde mohli diváci sledovat mladou Carrie Fisher, která se vrhá do příběhu Nové naděje. Všechno má ale jeden háček.
Zatímco počítačová Leia byla na plátně několik vteřin a počítačový Cushing se vyskytoval pouze v kulisách, kde jsme ho mohli sledovat v původních filmech, případné digitální zpracování princezny pro další filmy bude vyžadovat mnohem více úsilí. Už u Rogue One si filmaři postěžovali, že šlo o velmi nákladný a pomalý proces, jenže pokud má Leia sehrát klíčovou roli, možná se velká část natáčení a příprav filmu vyhradí pouze práci animátorů a grafiků.
I přesto ale Disney momentálně jedná o použití podoby Carrie Fisher pro filmy a případný merchandise s tím, že už dopředu očekává kritiku. Ne všem se totiž podobný proces líbí a také z etického hlediska je otázkou, zda je oživování již zesnulých herců správné. Zvlášť, mohl-li by díky tomu vzniknout precedent, který by ospravedlnil využití zestárlých či zesnulých herců pro role, na které by třeba v době své aktivní kariéry nikdy nekývli.
Ať tak, či onak – v devátém filmu by se měla kolem princezny Lei točit značná část příběhu, a i přes to, že Lucasfilm uvedl, že digitální podobu nevyužije, ve výsledku může být všechno jinak. Počkejme do roku 2019!