26. října 2021 09:57

Režisér nového Bonda prozradil, co má jeho film společného se Simpsonovými

Režisér nejnovější bondovky Není čas zemřít se rozpovídal o svých inspiracích a Simpsonovi nemohli chybět.

Zhruba šedesát let už speciální agent James Bond bojuje s hrozbami, které přináší každá doba. Cary Jojo Fukunaga, režisér jeho nejnovějšího dobrodružství Není čas zemřít, promluvil o tom, jak se v tom směru nechal inspirovat seriálem Simpsonovi.

Když začal pracovat na novém Bondovi, stále si držel v hlavě slavný animovaný seriál ze Springfieldu, pro jeho schopnost vystihnout, nebo dokonce předběhnout dobu. Chtěl totiž, aby události ve filmu byly děsivé pro současné, ale i budoucí publikum.

Tvůrci si nakonec jaho hlavní hrozbu vybrali programovatelný virus, který se pomocí nanobotů šíří vzduchem a v tajných laboratořích ho vyrábí hlavní záporák filmu Safin (Remi Malek). Natáčení skončilo na podzim 2019 a v zimě se světem začal šířit covid-19, který několikrát odložil premiéru filmu, ale hlavní hrozbu jeho příběhu učinil o dost aktuálnější – infekce, naboboti, očkování, čipy...

„Je vtipné, jak Bond se svými záporáky a jejich plány pracuje podobně jako Simpsonovi, když se snaží předvídat, co nastane v budoucnosti. Myslím, že se dá vrátit k některým bondovkách a najít tam věci, které se nakonec opravdu staly,“řekl Fukunaga v rozhovoru pro AV Club.

Jako skvělý případ takové bondovky uvedl Zítřek nikdy neumírá (1997) s Piercem Brosnanem v hlavní roli, kde hlavní záporák rozehrává velké mediální spiknutí: „Ukázal, jak se dá pracovat s dezinformacemi daleko předtím, než se z toho stalo velké téma – různé strategie jak pomocí dezinformačních kampaní mást a rozdělovat společnost.

Producenti celé bondovské série Barbara Broccoli a Michael G. Wilson už dříve prozradili, že po každém tvůrci osloveném pro novou Bondovku chtějí, aby si položil dvě otázky: Čeho se bude svět obávat za dva nebo tři roky, až film půjde do kin, a jakou to bude pro Bonda znamenat výzvu v emocionální a osobní rovině.

Taky vidíte paralelu mezi Jamesem Bondem a Simpsonovými?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný