Avengers jsou zpátky: První české reakce na souboj Kapitána Ameriky s Iron Manem!
Jak se povedla filmová verze Občanské války?
Už tento čtvrtek jde do kin Captain America: Občanská válka, třináctý film z marveláckého filmového vesmíru. Patří mezi ty lepší, nebo mezi ty horší zářezy s Avengers? Pokud to chcete vědět, nepřestávejte číst!
Karel Ryška / Prima COOL
Být superhrdinou už není sranda. Na každý zachráněný život vám společnost přišije pět zmařených a navrch se dozvíte, že byste měli vyrážet jen tam, kam vás pošle banda politiků. Že to nezní jako velká zábava? Inu, do tohohle průšvihu spadnou Avengers ve trojce Kapitána Ameriky a vážně to „zábava“ není. Vůbec se totiž nejedná o humornou taškařici, v níž by šílený záporák někomu unášel přítelkyni, nýbrž o epický rozkol mezi nejmocnějšími superhrdiny světa. A jak že se povedl? Bratři Russoovi, kteří oslnili dvojkou Kapitána Ameriky, se opět vyznamenali. Tentokrát sice vyfasovali moc postav a drobných odboček, takže se nejedná o tak přímočarou akční jízdu, všechny jednotlivosti ale fungují bezvadně a známí i debutující hrdinové si užívají jednu vydařenou scénu za druhou. Škoda, že to celé není krapet sevřenější a soustředěnější. A že se dialogy povedly o něco víc než akce, která už se vlastně nemá moc kam posunout. I takhle je ale třetí Kapitán Amerika výbornou komiksovkou, která má co říct a rozhodně byste ji měli vyslechnout.
Hodnocení: 8/10
Matěj Svoboda / MovieZone.cz
Druhý Kapitán Amerika nasadil laťku hodně vysoko, a i když ji trojka nezvládla přeskočit, skončila těsně pod ní. Režiséři Anthony a Joe Russoovi už minule ukázali, že si umí pohrát s akčními scénami a i tentokrát jich dostaneme hromadu a vypadají nejen skvěle, ale v každé z nich dojde na pár velmi příjemných a hravých překvapení. V trailerech jste rozhodně neviděli všechno. I scénář je chytřejší, než jsme u komiksového žánru zvyklí, ale bohužel se projevilo to, čeho se fandové báli už před premiérou. Do jednoho filmu zkrátka nejde narvat víc než deset postav a dát jim dost prostoru na to, aby byly všechny zajímavé. Zajímat se o to, co dělá War Machine a bát se o Scarlet Witch tak dost dobře nejde, maximálně předvedou nějakou solidní bitku a pak vyklidí pole. Captain America: Občanská válka je silný v konfliktu Kapa a Iron Mana a tvůrci to ví, jakmile se ale z jejich konfliktu pokouší dělat třetí Avengers, ukáže se, že spousta věcí tu je jaksi navíc a zdaleka ne tak zajímavá jako souboj dvou kámošů, které osud a politika postavily proti sobě. Celkově jde ale jednoznačně o víc než povedenou komiksovku. Jen ty ambice byly možná tentokrát zbytečně velké.
Hodnocení: 8/10
Martin Svoboda / Aktuálně.cz
Ten film není špatný, to v žádném případě ne. Ale je dobrý? To nevím. Rozhodně jsem přesvědčený, že není zajímavý. Má v sobě několik zajímavých momentů, ale to není totéž. Povětšinou jde o rutinní hláškování a ubíjející akci (Russoovi opravdu nemají nic, co by šlo nazvat "stylem"), kdy se oboje zoufale snaží nejít k hraně. Je poměrně iritující sledovat, jak se dvě skupiny dvacet minut brutálně rubají a přitom na sebe pokřikují, jak jsou furt kámoši, aby byl divák ujištěn, že každý je tu v právu, každý je hodný a žádná z těch "fajn" postav necítí zášť nebo nenávist. Chtělo to trochu víc emocí, trochu opravdového napětí a tvrdého konfliktu. Takhle žene mlácení jen premisa – postavy se bijí jen proto, že se bít musí (který film z poslední doby to jen připomíná?) a nejpatrnější to je ve chvíli, kdy se profackují Black Widow a Hawkeye – tyhle dvě postavy tak, jak jsou definovány, by to nikdy neudělaly, ale ve scénáři se píše, že musí. A tak je to s celým konfliktem. Megalomanie se tu tedy střetává s plytkostí, což je vůbec nejhorší kombinace. Ale napsáno to zní mnohem kritičtěji, když se to vezme kolem a kolem, je Captain poctivý film, přesněji řečeno nudný film, ve kterém je spousta dobrých scén.
Hodnocení: 6,5/10
Pavel Sladký / Český rozhlas
Na Kapitánu Amerikovi mě baví, že se na něj dá koukat jako na nenáročnou zábavu plnou akce, trumfujících se superschopností a vtipných štulců mezi postavami, ale případně si i trochu pohloubat nad významy síly, moci a její kontroly, kterých se film – i mimo americký kontext, kde musí rezonovat nejvíc – dotýká. Nejsem beze zbytku namočený do vesmíru made in Marvel, ale kloním se při respektu ke vší jeho komplikovanosti především k první, zábavní možnosti. Rytmus střídání dialogů (plných superhrdinských dilemat) s masivní akcí je v Občanské válce velmi vyvážený. Vstup Spider-Mana nebo Ant-Mana do děje byl pro mě osvěžující. Klíčový souboj na letišti explozivní. Daniel Brühl jako záporák velmi (snad až příliš) civilní a normální. Dávné trauma, vložené do rozhodujícího souboje dvou znepřátelených parťáků, dobře začleněné. 148 minut uteklo jako nic.
Hodnocení: 6/10
Jan Škoda / Odvážné palce
Společně zvítězíme, rozděleni padneme… Ale nikdy ne úplně na hubu. Třetímu dobrodružství Kapitána Ameriky trochu podkopává nohy fakt, že jde pořád o tu stejnou odlehčenou marvelovku. Takže i když všichni zpytují svědomí nad mrtvými civilisty nebo bojují na letišti takovým způsobem, že někteří z nich změní podoby, pořád se hlavně slovně pošťuchují, což potenciálnímu rezonujícímu dramatu prostě ubírá na síle. I přes mohutnou stopáž to ale šlape minimálně o třídu lépe než dvojka Avengers, párkrát jsem se dokonce přistihl, že mě to vyloženě strhlo a Spider-Man je supercool. A taky jsem rád, že se tu konflikt dvou superhrdinů nevyřešil tím, že se jejich matky jmenují stejně…
Hodnocení: 7/10
Půjdete na třetího Kapitána Ameriku do kina, nebo ne? Dejte vědět v diskuzi!