7. června 2016 20:42

4 filmové vize budoucnosti, kterých se možná dožijeme

Elysium - upoutávka

Filmy, které jsou snad až příliš autentické.

I pokud jíte tlustý a hodně solíte, budoucnost vám klepe na dveře. Technologie se den za dnem zlepšují, jenže co když kvůli lidské povaze neskončíme jako ve Star Treku, nýbrž spíše jako v Elysiu? Tahle předloňská dystopická sci-fi, která bude k vidění v neděli ve 20.00 na Prima COOL, sice disponuje ukrutně vyspělými udělátky, ale zároveň i bezprávím, kvůli němuž se hračičky nedostanou mezi potřebné. Depresivních filmových vizí, které se možná naplní již během pár dekád, ale najdeme ve filmech více – a některé už možná nastávají.

Ona

Informační technologie prorostly do nejniternějších segmentů lidské společnosti, osamělí lidští jedinci jsou si však stále cizí – možná ještě víc než kdykoliv dřív. Pak se však hlavní hrdina filmu seznámí s umělou inteligencí navrženou k randění s lidmi. Výsledkem je obskurní, ale skrz naskrz dojemná love story mezi chlápkem a jeho telefonem/počítačem/televizí/čímkoliv-co-je-IT, skrze co může ona umělá inteligence hlasem Scarlett Johansson promlouvat. Když se to vezme kolem a kolem, reality filmu Ona jsme se tak trochu už dožili – vlastně se tu jen trochu nafukuje nynější éra mobilního internetu a vztahů přes telefon.

Umělá inteligence vyvinutá pro konejšení člověka je jenom dalším logickým krokem, který nejspíše dorazí během několika málo let. A jakkoliv nejsou hrdinové filmu Ona zrovna šťastní, jsou na tom rozhodně lépe než lidé v jiných fiktivních světech. Nestrádají, nejsou utlačovaní, mají všeho vlastně až příliš. A především mají čas řešit význam lásky, povahy existence a další typy nesmrtelnosti chrousta – budoucnost z filmu Ona je tak rozhodně vlastně notně optimistická a velmi pravděpodobná.

Truman Show

I v případě Truman Show platí, že jsme se zdejší vize zítřka tak trochu již dožili. Ne snad, že by se lidé účastnili reality show a nevěděli o tom. Ledaže… bychom Truman Show brali jako metaforu naší společnosti přeplněné médii, kde vás kdokoliv může natočit na telefon, jak děláte nějakou kravinu, a do druhého dne o vás mluví zprávy v televizi. Stále však u tohoto máte alespoň nějakou míru kontroly nad informacemi – a především víte, že vám něco podobného hrozí. Děsivost Truman Show však tkví právě v paranoidní možnosti, že vás sledují miliony lidí a vy to nevíte!

Reality show ve své honbě za sledovaností v uplynulých dvou dekádách naučila nej(h)různějších divností, v posledních letech jí však tak trochu dochází dech. Přesto je otázkou, kam půjdou producenti v honbě za čísly i v budoucnu. Vybrat náhodnou lidskou bytost a zaměřit na ni kamery bude ještě nějaký čas nelegální – jenže co když k tomu dají souhlas rodiče? Uvidíme. Možná doslova.

Gattaca

Jestli jsou hrůzné reality show zítřka nepravděpodobné, leč nikoliv nevylučitelné, jistá forma budoucnosti jako z Gattacy nás čeká prakticky na 99 %. Genetické manipulace se den ode dne stávají levnější, přesnější a efektivnější. Už dnes jsme prakticky na hranici eliminace dědičných chorob a defektů. Na zlepšení lidských kapacit myšlení ještě dlouho mít nebudeme, nezdá se však, že by naplnění takové možnosti mělo něco bránit.

Co taková budoucnost udělá s lidskou společností, si může každý zkusit uhodnout. Vize Gattacy, podle níž budou lidé bez mentálních superschopností společností utlačováni a posunuti na úroveň druhořadých občanů ne-li mnohem hlouběji, však pro cynika v nás vypadá zřejmě nejpravděpodobněji...

Potomci lidí

Svět sužují teroristické útoky, Anglie čelí bezprecedentní uprchlické vlně i vlně pumových atentátů… a lidstvo je neplodné. Pomineme-li onen poslední bodík, dekádu nazpět natočení Potomci lidí působí až nečekaně prorocky. Jistě, riziko masivní migrace existovalo odjakživa a tehdejší válka v Iráku i naznačovala riziko fundamentalismu. Přesto Potomci tak trochu působí nikoliv jako “vize budoucnosti”, nýbrž spíše “vize současnosti”.

Možnost, že se celá lidská rasa stane neplodná, je naštěstí krajně nepravděpodobná. I když se zvyšuje podíl neplodných lidí v populaci, neexistuje prakticky žádný druh, který kdy zahynul na zvýšení neplodnosti na 100 % populace – evoluce by regulovala jeho fungování dávno předtím. Nelze však vyloučit, že co neumí příroda, dokázal by pomocí pokročilých biologických technologií člověk! Třeba právě skrze biologický teroristický atentát – využívající genetické manipulace jako z Gattacy!

Svět Elysia bude k vidění již v neděli ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný