Sedm filmů X-Men za sedm minut
Rychle a přehledně objevte celou filmovou sérii o nadaných mutantech!
KVÍZ: Jak se vyznáte v X-Menech?
X-Men (2000)
První díl X-Menů byl po 37 letech od jejich předlohy, sepsané Stanem Lee, i zlomem pro celý Hollywood – jednalo se totiž o první skutečně seriózní komiksovou adaptaci. Tedy žánr, který před rokem 2000 prakticky neexistoval, a když, tak pouze jako béčková hovadinka (s čestnou výjimkou prvního Batmana od Tima Burtona).
Ačkoliv je měl původně režírovat James Cameron (Titanic, Avatar), nakonec byl za to celé odpovědný režisér Bryan Singer. Snímek opulentně uvedl všechny klíčové postavy – hodného profesora Xaviera, drsného a tajemného Wolverina i antihrdinu Magneta. A především téma tolerance vůči lidem, kteří jsou krapet odlišní.
X-Men 2 (2003)
Druhý díl, který můžete zhlédnout v sobotu 16. 11. od 20.00 na Prima COOL, úspěšně pokročil na všech frontách. Nabídl po všech stránkách vyleštěnější akci (koulervoucí přestřelka v Bílém domě je dodnes mrazivá), dramatičtější zvraty (americká vláda proti X-Menům!), odhalil kousek z Wolverinovy minulosti i ještě viditelnější Singerův akcent na toleranci vůči mutantům – právě zde se ukazuje režisérův osobní náhled na věc.
Singer je totiž otevřený homosexuál a celá série X-Men, alespoň v jeho podání, je tak vydařenou alegorií na tématiku menšin, jak se sluší a patří na kvalitní sci-fi, které chce být bráno vážně. Ničemu to nevadí, Singer je totiž natolik solidní řemeslník, že film si užije i přesvědčený homofob...
X-Men: Poslední vzdor (2006)
Třetí díl série zakončil původní zápletku vpravdě ve velkém stylu. Přesahy šly tak trochu do koše, režie se totiž ujal Brett Ratner, který se zaměřil především na spektákl, zvláště závěrečnou makabrózní bitvu na ostrově Alcatraz. Hlavním tématem zde byl objev léku, který může potlačit mutantní schopnosti. Jak sami uvidíte příští sobotu, drama samozřejmě úplně nezmizelo – dojde totiž k návratu jedné zesnulé postavy z druhého dílu, která se vrátila... tak trochu s pomstou v očích. A naopak zahyne několik jiných a důležitých mutantů. Příští sobotu můžete sami zjistit, o které jde...Po třetím díle se rovněž zdálo, že série došla do finiše. Leč Hollywood měl jiné plány.
X-Men: Wolverine (2009)
A tak v roce 2009 vznikla sólovka Wolverine, zaměřená především na život a osudy titulního hrdiny. Jeho dětství, mládí, přátelství i pozdější boj se stejně nadaným bratrem hrály první housle. Chronologicky vzato snímek končil chvíli před počátkem prvního filmu, a tak náležitě rozšířil celou filmovou mytologii.
Wolverine byl však ve srovnání s předešlými díly spíše průměrnější. Filmu ani moc nepomohlo, že před oficiálním uvedením na internet unikla nedokončená kopie s řadou stále tvořených speciálních efektů. Avšak když nic jiného, jedná se o dokonalé nahlédnutí pod pokličku filmové postprodukce…
X-Men: První třída (2011)
Nastal tak čas na změnu – a to skutečně radikální. První třída z roku 2011 přenesla těžiště děje do 60. let a počátek konfliktu mezi Magnetem a Xavierem, tehdy ještě spřátelené mladistvé kloučky, jež teprve objevují svět. Oba si ostatně zahráli i jiní herci – Michael Fassbender a James McAvoy. Snímek doslova působil jako bondovka starého střihu. Příběh o zlounovi, který hodlal využít Kubánskou krizi z roku 1962 k vyhlazení lidstva a nastolení vlády mutantů, měl humor, svižné tempo i působivou atmosféru, a znovu tak nakopl značku X-Men.
Wolverine (2013)
Jelikož Wolverine stále platí za nejzajímavějšího X-Mena vůbec, a jelikož v Hollywoodu momentálně vládnou marvelovské filmy (Iron Man, Avengers a další), studio se rozhodlo podruhé vstoupit do stejné řeky a vytvořilo druhý samostatný příběh Wolverina. Ač byl plný ninjů, čepelí a začal výbuchem atomovky, také tentokrát šlapal výsledek spíše na půl plynu.
Mimochodem, v komiksové předloze jsou i X-Meni součástí světa Marvelu – Wolverine se tak na stránkách komiksů běžně pohybuje vedle Kapitána Ameriky, Spider-Mana nebo Tonyho Starka. Proč tomu tak není ve filmovém provedení? Důvod je prozaický: Marvel v 90. letech skoro zbankrotoval a zachránil se jenom prodejem filmových práv jiným studiím. To málo, co mu zůstalo, posloužilo k jeho vlastní filmové sérii, vrcholící Avengers. Bohužel to však také znamená, že se zřejmě nikdy v dohledné budoucnosti nedočkáme týmovky Avengers s X-Meny...
X-Men: Budoucí minulost (2014)
Tím však náš příběh ještě nekončí! Na příští rok je totiž naplánován ultimativní snímek působící jako "Avengers filmových X-Menů". V Days of Future Past se totiž spojí stará série s Patrickem Stewardem (starý Xavier) a Ianem McKellenem (starý Magneto) s časovou linií První třídy a jejími představiteli Jamesem McAvoyem a Michaelem Fassbenderem.
Jak toho filmaři dosáhnou? Stačilo jim sáhnout po kultovní komiksové předloze Days of Future Past.
V té mutantka Kitty Pride (Jennifer Lawrence) zažije v moderní době vzestup radikálních hnutí proti mutantům, díky svému daru však cestuje zpět do minulosti "mladých X-Menů" a snaží se změnit budoucnost...
Trailer na film je už venku a je poznat, že temnota se bude vážit na kila. Než si snímek půjdete v květnu nakoukat do kina, můžete si prozatím vychutnat tuto a příští sobotu "staré X-Meny" na Prima COOL. Stačí přepnout v sobotu po osmé.
(lol)