Jak vypadají různí fiktivní Leonardové?
Různá dílka zacházejí s renesančním géniem různě. Jaké jeho verze jsou nejdivnější a jaké naopak nejvěrnější?
Asi už znáte hrdinu našeho nového seriálu Da Vinciho démoni (běží každé pondělí ve 21:50 na COOLu).
Pokud ne ze sledování Prima COOL nebo učebnic dějepisu, tak bezpochyby z jednoho z mnoha dalších fiktivních děl. Da Vinci se totiž jako zajímavá historická persóna objevil v pěkné řádně filmů, románů i her.
Lze však vypozorovat dvojí trend jeho inkarnací. Některé z nich jsou za polobohy, jiné naopak za polodementy. Vypíchli jsme ty nejzajímavější.
Leonardo jako génius
První na řadě jsou díla, která da Vinciho nesporný enormní talent vyšroubovala doslova donekonečna. Vezměte si třeba takové dobrodružné dílko Hudson Hawk, v němž se Bruce Willis pouští do nalezení da Vinciho mašiny na výrobu zlata.
Jiný šílený vynález lze objevit ve Třech mušketýrech z roku 2011, v němž se objeví „Leonardův trezor“ a v něm návrh vzducholodi. Protože použít jeho skutečný návrh vrtulníku bylo pro filmaře zřejmě příliš komplikované…
A to ani nezmiňujeme Šifru mistra Leonarda, v níž nestačí, že bylo da Vinciho dílo revolucí na poli umění, ale navíc v sobě musí mít zakódované i poselství o Kristově dětech!
Za nás však ponejvíce milujeme Leonardovu inkarnaci v akční hře Assassin’s Creed II. Zdejší Leonardo, mimochodem pojetím i věkem velmi podobný tomu v Da Vinciho démonech, platí za pravdou ruku hlavního assassínského geroje Ezia, pomáhá mu všemožnými vynálezy – v drtivé většině však nikterak nereálnými – a především rozkóduje šifru Altaira, postavy prvního dílu Assassin’s Creed. DLC ke hře dokonce ukazují Leonarda i v jeho stáří, a neopomenou ukázat i jeho předpokládaného mužského milence…
Leonardo jako nekňuba
Ne vždy je však historický velikán předmětem nekonečný oslav. A tak ve sci-fi sitcomu My Favorite Martian z roku 1966 hlavní hrdina cestuje časem do renesance, aby odtud unesl da Vinciho v naději, že mu pomůže opravit jeho kosmickou loď. Protože kdo je nejlepší na opravování vesmírné techniky než půl tisíciletí mrtvý člověk? Da Vinci však nakonec našeho protagonistu pěkně vymňoukne, když uteče zpátky s jeho obrazem Mony Lisy…
Další subverze přichází v epizodě Futuramy parodující právě Šifru mistra Leonarda, v níž se ukáže, že da Vinci je ve skutečnosti mimozemšťan! Ale pozor, co zní jako věc ze škatulky adorace, jen nakonec přesně opačně – tenhle da Vinci je totiž nejhloupějším členem rasy galaktických géniu. Na Zemi zavítal jenom proto, že tu inteligenčně byl doslova za jednookého mezi slepými.
Z podobného ranku je i epizoda starého Star Treku z roku 1969 zvaná Rekviem za Mezuzaléma. V něm se odhalí, že da Vinci měl prostě štěstí a navštívil ho v jeho životě supergeniální ufoun.
Asi nejbizarnější leč pekelně zábavná je da Vinciho verze v románu Black Madonna (1996) zasazeném do světa Shadowrunu, mixu dystopie, sci-fi a magie. Zdejší Leonardo je stále živ a zdráv i ve 21. století. Živí se však vydíráním megakorporací, z jejichž špinavých peněz dále pracuje na svých bizarních náladech, nekňuba jeden.
Další nepříliš lichotivé inkarnace da Vinciho ve fikci překvapivě chybějí. Ačkoliv třeba Leonardo z Želv ninja také není zrovna horentní poctou – jak lépe ostatně složit úctu renesančnímu géniovi, než po něm pojmenovat želvu závislou na pizze? Z všemožných kočkopsů tak nakonec naši seriáloví Da Vinciho démoni vycházejí překvapivě střízlivě.
(lol)