Nejlepší hráči světa za rok 2017
Sedmá sezóna na kompetitivní scéně je za námi! Pojďme se podívat na ty nejlepší profesionální hráče League of Legends v tomto roce.
Sestava byla poskládána s pohledem na hráčské výkony v průběhu celého roku. Do našeho seznamu se tak automaticky neměli šanci dostat ti hráči, kteří odehráli jen část sezóny. Do seznamu se tak nemohl dostat třeba Khan, Bdd nebo Uzi. Žebříček ovládli hráči z korejské ligy LCK, což je pochopitelné vzhledem k tomu, jak silné týmy tato liga produkuje.
Toplane
Co se týče horní části mapy, ocenění si rozhodně zaslouží mistr světa CuVee ze Samsung Galaxy (nyní už KSV eSports). Huni sice na jaře zářil i o něco víc, ale to opravdu jen v první polovině sezóny. CuVee se držel na nejvyšší úrovni v průběhu celého roku a svými stabilními výkony Huniho zcela zastínil. Výkonnostně mu dýchal na záda toplaner kt Rolster, Smeb. Ten ale na rozdíl od CuVeeho nezískal žádnou trofej a nepodíval se ani na světový šampionát.
Paradoxně nejlepší výkony podával tento korejský fajnšmekr před samotným světovým šampionátem, kdy se zbytku týmu moc nedařilo. V průběhu celé sezóny ukázal hloubku svého champion poolu, sílu na lince, přehled na mapě i týmovost. I když se na CuVeeho někdy zapomíná, to on si zaslouží ocenit jako nejlepší toplaner roku 2017.
Jungle
V jungli byla volba podstatně těžší. Na jaře zdaleka nejlépe vypadal Peanut, na mezinárodní úrovni zase zaujali čínští jungleři Condi nebo i Mlxg. V celkovém součtu jsme ale nakonec vyhodnotili, že titul nejlepšího junglera roku by si měl odnést někdo jiný, někdo, kdo prokázal stabilně silné výkony v průběhu celého roku. Tím byl mistr světa a veteránský jungler z SSG, Ambition.
Na začátku roku se střídal s mladíkem Haruem, který ukazoval o něco lepší mechaniky. Ambition ale dokázal lépe spolupracovat se zbytkem týmu. Společně s meta změnami dostával veterán více a více času v základu, což se nakonec ukázalo, jako správný krok. Svou chytrou hrou a kontrolou vize výrazně pomohl midařovi Crownovi ke zlepšení jeho bídné formy. Na Worlds pak zařídil, aby vše v týmu fungovalo opravdu na jedničku, což mu v dosazení na tuto pozici pomohlo nejvíce.
Midlane
Tady nemáte prostor k manévrování. Rok co rok je to ta samá písnička. Občas se sice najde někdo, kdo se Fakerovi dokáže v jednom či dvou zápasech vyrovnat, nebo ho dokonce zabít 1v1. Letos to byl třeba Perkz, Xyie nebo Bdd. V průběhu celé sezóny to byl ale ten starý Faker, který si zaslouží být považován dlouhodobě za nejlepšího hráče světa a celkově jednoho z nejlepších esport hráčů vůbec.
Faker je zkrátka žijící legenda a i když se dostane do nevýhod v early game, v teamfightech své nevýhody vždy nahrazuje neobvykle dobrým přehledem, poziční hrou a výjimečnými reakcemi. Faker je stále velkou hvězdou profesionálního League of Legends a letos se mu sezóna znovu povedla. To, že letos nezískal čtvrtý titul mistra světa, neznamená, že by Faker už nebyl tím hráčem co býval. Na profi scéně ho jistě ještě pár let vídat budeme.
AD Carry
V roli AD Carry jsme viděli letos několik velmi šikovných borců. Za zmínku stojí například Ruler, který svými výkony oslnil zejména na finále světového šampionátu. Neměli bychom opomenout ani Banga, který zářil v první polovině sezóny a zapomenout bychom neměli ani Rekklesova Kennena, či Zvena v late game teamfightech. Nejlepší výkony ve všech fázích hry však podával PraY a těsně za ním bychom mohli řadit i Defta, dalšího silného hráče kt Rolster.
PraY byl jediným důvodem, proč se Longzhu na jaře podařilo udržet v nejvyšší korejské lize. O tom svědčí i deset MVP ocenění ve dvaceti týmových výhrách. I když hrál často utility ADC, na jaře tvořil přes 28 % týmového damage. Jeho souhra s dlouholetým parťákem Gorillou je inspirací snad pro každou botlane, o čemž svědčí i jeho úctyhodné statistiky na lince. PraY ale vyniká i v teamfightech, hraje skvěle na hraně svých možností a téměř vždy se můžete spolehnout, že odevzdá největší možné poškození. Tento marksman navíc dokáže plnit roli hyper-carry, utility-carry i caster-carry a proto je tolik žádaným zbožím na hráčském trhu.
Support
Do pozice nejlepšího supporta roku bychom pasovali Wolfa z SK Telecom T1. Tento vtipný Korejec si na začátku roku stěžoval, že nikdo neoceňuje jeho výkony, protože je support. Pozornost fanoušků však na sebe strhl svým skvělým playmakingem s šampiony jako Tahm Kench, Rakan nebo Zyra.
Narozdíl od ostatních členů SKT se nezalekl výzev a díky němu často SKT správně začínali teamfighty. Na konci roku už mu bohužel moc nesedla meta, kdy se hrály v podstatě neustále štítovací supporti jako Karma, Lulu a Janna. Ne že by s nimi hrál nějak špatně, ale nemohl dělat svoje obvyklé playe a proto síla celého SKT trochu upadala. Pokud totiž nebyl Wolf hlavním iniciátorem, SKT se zdáli zmatení a nevěděli pořádně, co ve hře dělat.
Tohle by byl náš seznam těch nejlepších hráčů světa letošní sezóny. Pokud vás baví podobné top seznamy, nebo jiný kontent zejména okolo LoL esportu, můžete juknout i na facebookovou stránku autora tohoto článku, kde se aktuálně vytváří seznam top 20 LCS hráčů roku.
Autor: Prokop Sojka