Pět nejlepších (a jeden špatný) film o válce v Pacifiku
Čím si doplnit trampoty letadlové lodi Enterprise?
Náš středeční dokumentární cyklus Letadlová loď Enterprise o operacích nejvýznamnější lodi druhé světové války vám dává akurátně ochutnat, zač je toho válčení v největším světovém oceánu.
Kdo by však měl chuť na nášup, může si vybrat z několika dalších hraných trháků z pacifického bojiště.
5) Vlajky našich otců + Dopisy z Iwo Jimy
Jedině Clint Eastrwood dovedl natočit dva válečné filmy za cenu jednoho tak, aby nešlo o hanbu!
Jeho komplexní pohled na poslední velkou bitvu války jak z perspektivy prohrávajících Japonců, tak i propagandistického využití jediné dobře sejmuté fotografie se vymyká tradičním formám válečných trháků. A už jen proto stojí za to oba tituly milovat.
4) Bitva o Midway
Když už jsme nakousli Enteprise, nelze se vyhnout kultovní otočce celé války, která jednoduše působí jako z románu. Po porážce, jakou byl pro Američany Pearl Harbor, mohla ztráta letadlovek v bitvě o Midway znamenat přímé riziko vylodění Japonců na Havajských ostrovech, potažmo přímo ohrožení Severní Ameriky. Spojené státy by zřejmě stále stihly otočit situaci díky svým průmyslovým kapacitám, delší válka by však rovněž přinesla riziko prodloužení bojů v Evropě, a tak i možnost, že účast USA v druhé světové válce skončí příměřím se silami Osy.
Na to však nakonec nedošlo a Bitva o Midway z roku 1976 popisuje, jak k celé spáse došlo. Nutno říct, že v dnešní éře by vznik podobného filmu byl podobným zázrakem. V Bitvě o Midway najdeme nejenom dlouhé taktické úvahy nad přezbrojováním bombardérů a postavení lodí, které by dnešní diváky v kinech nejspíše uspaly, ale i autentické dobové záběry, jejichž využívání se už příliš nenosí.
3) Nanjing! Nanjing!
Občas se zapomíná, že válka v Tichomoří nebyla jenom Amerika (a Anglie) proti Japonsku, ale že podle asijského datování konflikt započal už v polovině 30. let útokem Japonska na Čínu. A dobová Čína mu věru nečelila příliš efektivně. Středobodem tažení byl Nanjing, tehdejší hlavní město Říše středu, které padlo náporu sil v prosinci 1937.
Co následovalo pod japonskou okupací, lze přirovnat svým významem a krutostí, ač ne počtem obětí, snad jedině k holocaustu v Evropě. Během dvou měsíců zemřelo dle různých odhadů mezi 50 až 300 tisíci čínskými civilisty. Stali se obětí nevybíravých, povětšinou až chaotických represí japonských vojáků. Události, které jsou příčinou dodnes znatelné nenávisti v regionu, sumíruje čínský film Nanjing! Nanjing!
2) Říše slunce
Ačkoliv se Říše slunce nezabývá přímo vojáky nebo piloty, rozhodně jde o film, který válku popisuje zdaleka nejrozmáchlejším stylem. Najdeme tu vše od úvodní napínavé eskalace výhrůžek přes zahájení války až po jaderné finále, to celé však očima postupně rostoucího mladého klučiny s tváří Christiana Balea.
I ten si projde razantní změnou – od zbohatlického synka místního anglického diplomata až po žebráka, přežívajícího v internačním táboře. Zapomenutý klenot Stevena Spielberga je při svých 154 minutách vyčerpávajícím, ale neustále poetickým rozkreslením, jaké to je ocitnout se ve válečném filmu, ale nemít na sobě uniformu…
1) Tenká červená linie
Nic než rozporuplnost, to je Tenká červená linie popisující pěchotní operace v bitvě na Guadalcanalu. Snímku je vzdor pekelně vydařeným akčním scénám vytýkána především nuda – jen těžko lze ale najít lepší porci toho, jaký byl skutečně úděl pěšáka v Tichomoří (alespoň toho amerického).
Epické vyprávění Terrence Malicka se navíc neobejde bez dlouhých minut klidu, bez nichž by pak náhlé erupce akce akurátně nevyzněly. Dodnes zapomenutý klenot, navíc plný hvězdného obsazení od George Clooneyho po Jareda Leta.
-∞) Kód Navajo
Jako důkaz, že ne vždy jde všechno jako po másle, tu máme poslední snímek s Nicolasem Cagem. Zdejší story o zneužívaných indiánech, kteří díky svému komplikovanému jazyku fungují jako chodící šifrovací mašiny, totiž svou třeskutou akcí poráží sám sebe. Snímek, který si jako svou premisu určil ukázku využívání chytrosti proti nepříteli a morální šeď (indiáni na straně USA…), se nakonec propadá do typické akce ve stylu Johna Woo, která je naopak cokoliv, jenom ne poctou zapomenutým indiánským vojákům. Bonbónkem na závěr je skutečnost, že rozkaz bodyguardům zabít indiánské spolubojovníky, pokud by hrozilo jejich zajetí, je vycucaný z prstu.
Co ale čekat od filmu, který se svou myšlenku a hlavní postavy snaží utajit už na svém plakátu, že jo? :)
Kód Navajo: tahle šifra se nepovedla... Foto: weirdwwii.com
(lol)