25. září 2015 08:00

Od Rychle a zběsile k Mission: Impossible: 4 filmové série, které nečekaně chytily druhý dech

Žádný učený z nebe nespadl.

Naše jízda skrze sérii Rychle a zběsile na COOLu v sobotu pokračuje dílem čtvrtým, nazvaným svérázně Rychlí a zběsilí. Po slabším druhém díle (a natolik mimoběžném díle třetím, který jsme vám pro jistotu ani nepustili), tu série začíná chytat druhý dech. Vrátí se totiž jak Vin Diesel, tak Michelle Rodriguez a samozřejmě i Paul Walker. Od tohoto okamžiku se tahle parta bude jenom a jenom zlepšovat! Není to ve světě filmu úplně pravidlem - naopak až příliš často platí, že pokračování táhnou kvalitu dolů. Rychle a zběsile však ve své reinkarnaci a nápadném zlepšení není samo. Vzpomenete na tři další příklady?

Série Univerzální voják

První Univerzální voják z roku 1992 byl překvapivě nadčasovou a dramatickou akční radostí, které se podařily i tak nečekané věci jako metafora mysli válečného veterána nebo předpověď strastí používání dronů. Poté se však série velmi rychle vydala směrem videopokračování, a tak i směrem do záchodové mísy.

Dvojice snímků Univerzální voják: Bratři ve zbrani (1998) a Univerzální voják 2: Nedokončený obchod (1999) byla především příšerným výplachem, v němž dokonce ani nehrál žádný z původních herců. Rozhodně se však nedá říct, že by zrovna návrat Van Damma byl automaticky vítězstvím - i jeho příspěvek sérii jménem Univerzální voják: Zpět v akci (1999) totiž patří k tomu nejhorším, co v 90. letech vzniklo.

Všechny proto notně překvapilo, že Univerzální voják III: Znovuzrození (2009), v němž se vrátili Van Damme i Lundgren, nejen že není špatným filmem, ale dokonce se mu daří smysluplně si pohrávat s tématy z jedničky! Filmaři se vrátili k solidním akčním kořenům, zcela ignorovali filmy z konce 90. let a sérii nakopli pro novou generaci diváků. Snímek se pak dočkali temnějšího pokračování Univerzální voják 4: Odplata (2012), kde už oba veteráni procítěně předávají žezlo novým bojovníkům. Není tak vyloučeno, že se značka, stejně jako její hrdinové, dočká dalšího znovuzrození.

Sága Stmívání

Ano, muselo to být. Než začnete kamenovat, vyslyšte nás! Chápeme, že mluvit o Stmívání jako o zlepšující se sérii, je poněkud nepopulární. Jen málokterá filmová značka je zdrojem populárních vtipů i roky po konci svého promítání. Sága Stmívání však utržila stamiliony dolarů, někdo se v ní tedy zhlédnut musel.

I ten někdo totiž obvykle jasně přiznává, že první a druhý díl patří k tomu horšímu, co ze Stmívání vzniklo. Optikou diváků, kteří při pohledu na vysvalené teenagery nejdou do kolen, je sice třetí, čtvrtý a pátý film stále pod laťkou snesitelnosti. Stmívání se však v těchto dílech alespoň daří konečně vygradovat dějové linie, které byly uvedeny v první dvojici filmů.

Pátý díl konečně dosáhne emotivní pointy a závěru, kterým měl disponovat už díl první. Jistě, možná je to dané spíše než jakousi filmovou verzí Stockholmského syndromu, tedy zamilování se do svého trýznitele, v tomto případě nakoukání si všech pěti filmů. Kdyby však vznikl nějaký supersestřih celé pentalogie, který by zrušil nutné okamžiky a story pěti filmů narval do dvou hodin, jsme si docela jistí, že byste se v první třetině nudili podstatně více než ve zbytku stopáže.

Série Mission: Impossible

Asi největším překvapením je ale resurekce kvality v rámci pětice filmů Mission: Impossible s Tomem Cruisem. Ta si sice nikdy nesáhla na autorské dno, primárně protože tvář Toma Cruise je zaručený recept na výdělky, zároveň ale na dlouhou dobu ustrnula v bahně nezáživnosti.

První Mission: Impossible z roku 1996 byl příjemný thriller, který měl asi dvě dobré scény, jinak jej však zválcovaly daleko kvalitnější filmy poloviny 90. let. Film druhý od Johna Woo, snad nejhorší v řadě, byl pak ultramegacool akční jízdou, která však přišla o atmosféru jedničky a krom videoklipových zpomalovaček neměla moc co nabídnout. Trojka z roku 2006 se opět vydala úplně jinam a nabídla doposud nepoznanou temnotu. Jednotlivé filmy samy o sobě většinou fungovaly, série ale tápala, jak je tom bylo možné. Tom Cruise přitom pomalu stárnul...

Konečně čtvrtý a pátý díl našly svou polohu v komedii, grotesce a parodii. Akce nejsou pouze vymazlené, ale jsou především… hravé, skoro až komické! Dialogy mají šmrnc, barvy jsou veselé a zápletky notně šílené. Cruise tu navíc kmitá lépe než za mladých let a M:I se k tomu může pochlubit praktickými kaskadéřinami, které se dnes už jinak skoro vůbec nenosí. Čím více je Mission: Impossible starší, tím je také zajímavější a zábavnější.

Takže stejně jako Rychle a zběsile. Připomeňte si okamžik, kdy tahle značka přeřadila na vyšší rychlost - už v sobotu ve 20.00 na Prima COOL!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný