Nová bondovka Spectre: Proč jde o nejhorší bondovku s Craigem?
Byl na tom Bond někdy tak špatně?
Kdo si ještě pamatuje na premiéru Casina Royale? Z obávaného restartu Bonda se vyklubala dokonalá akční a dramatická pecka, která agenta 007 transportovala do nového tisíciletí. James v ní už nebyl zkušeným špiónským vtipálkem, ale plnokrevným a správně rozervaným hrdinou, který se formoval v nejlepšího zabijáka z MI6. Připočtěte si k tomu skvělou romantickou linii, nejeden památný moment nebo kupu famózních akčních scén. A dostanete prvotřídní blockbuster, který Bonda po právu nakopnul k výšinám.
Co se dělo dál? Inu, pak bohužel přišel pozvolný pád do hlubin. Quantum of Solace bylo osobitým, avšak příliš zběsilým dramatickým odklonem, a fungovalo spíš jako dovětek Casina než jako příběh, co by stál na vlastních nohách. Pořád tu ale byla zajímavá hrdinka s tváří Olgy Kurylenko (jedna z mála bondgirl, která má vlastní misi a není jen sličnou ozdobou) a v pozadí se budovala linie s tajuplnou padoušskou organizací Quantum. Takže trochu zamrzelo, když se následující Skyfall vydal trochu jinou cestou.
Spectre (2015) Zdroj: Columbia Pictures
I třetí „Craigovka“ ale měla co nabídnout. Vypadala nádherně, dařilo se jí efektivně tnout do živého a nabídla hned několik excelentních scén. Bohužel se ale dočkala podivně nelogického finále, které solidní dojmy nakonec zkazilo... No a teď tu máme Spectre. Film, po kterém člověk Skyfall i Quantum docení zase o něco víc.
Pročpak? Jednoduše proto, že se jedná o uzívaný přešlap. Do filmu sice dorazily úplně všechny bondovské propriety, takže se proti papírovým předpokladům nedá říct ani popel. Sam Mendes ale klasické trademarky smíchal do velice matné a děsivé dlouhé podívané, která nemá švih, moc nedává smysl a zbytečně se nimrá ve věcech, které se řešily už třikrát – a pokaždé úspěšněji.
Spectre (2015) Zdroj: Columbia Pictures
Na Spectre jsou tak možná vidět neskutečné peníze a jedná se o luxusní pastvu pro oči. To je ale víceméně k ničemu, když se po malebných lokacích akorát opatrně chodí a jezdí, než aby si postavy šly tvrdě po krku. Hlavní záporák tentokrát stojí i přes snažícího se Christopha Waltze za houby. Příběh je ohromně nepřekvapivou a chabě promyšlenou snůškou náhod, který vráží kudly do zad předchozím filmům. A za těch 150 minut se objeví jen 2 nebo 3 scény, u kterých se dá mluvit o napětí.
Ano, nový Bond je jiný, což je v jádru skvělé. Určitě nemá cenu s touhle postavou přešlapovat na místě (to pravidelně zažívala v minulém století), jenže dovést ji do vod, kde není prakticky ničím zajímavá a jen letargicky leze do cizích pastí, se za výhru považovat nedá. Spectre tak bohužel platí za to nejhorší, co nám éra Daniela Craiga přinesla. A možná je tedy na čase přesedlat na nový styl a novou tvář…
Líbilo se vám Spectre nebo ne? Dejte vědět v diskuzi!
Karel Ryška
---
Představitelé Jamese Bonda tehdy a dnes. Mrkněte se do galerie.