Jaká pokračování Robocopa stojí za to?
Policejní plecháč měl nebezpečně mnoho pokračování.
Ve čtvrtek večer si od 21.55 můžete připomenout druhé dobrodružství Robocopa v kriminalitou prolezlém Detroitu.
Přímé pokračování kultovního prvního dílu z minulého týdne bylo však jenom jedním z mnoha a mnoha pokusů, jak navázat na dodnes geniální jedničku v režii Paula Verhoevena.
Připomeňte si, jak se měnily když ne celé tváře, tak alespoň spodní čelisti nejslavnějšího policejního kyborga.
Ve filmovém provedení
První Robocop z roku 1987 byl nejen solidní akcí, ale i vynikající černou komedií – a především vydělal ranec peněz! Při třináctimilionovém rozpočtu jich utržil více než padesát, pokračování proto na sebe nemohlo nechat dlouho čekat.
Problém byl, že tato éra ještě nepřála solidně natočeným pokračováním tak jako dnešní šílenství filmových sérií na pokračování. Producenti sequely povětšinou vnímali spíše jako možnost rychlých výdělků na úkor pověsti celé značky, než jako odpovídající možnost prohloubit story a utvořit si věrnou komunitu.
Ve druhém filmu Robocop 2 z roku 1990 se sice ještě vrátil hlavní Peter Weller, zápletka však už oslnila méně než jeho metalické brnění. Roky poté byl film přesto vykoupen při bankrotu skutečného Detroitu, podobně jako v zápletce Robocopa 2...
Třetí díl z roku 1993 pak dobré jméno pohřbil zcela a bez sebemenších pochyb. Nevrátil se ani dostačující rozpočet, ani Peter Weller, a snímek promptně skončil v toaletní míse...
Jak se však říká, konec dobrý, všecko dobré. Remake Robocopa z roku 2014 možná nesplnil vysoká očekávání dané kultovním statusem otce zakladatele z roku 1987, obstojně však aktualizoval někdejší film o policejní brutalitě do éry plné dronů a bující skutečné robotiky. A to se počítá!
Čas na televizi
Přiživit se na značce chtěly i televizní seriály, a tady se nám Robocop dostává do krutě bizarních vod. Jasně, na hraný seriál z roku 1994 si ještě mnozí z nás pamatují velmi pozitivně – svou roli na tom však jistě hraje i skutečnost, že většině jeho diváků tehdy bylo pod deset let. Celkem v jeho ranku vzniklo 21 epizod, k dobru lze dílku však každopádně přičíst, že se producenti snažili seroš vpasovat mezi filmy a dodržet jistou kontinuitu.
Jako důkaz tvrzení, že není tak špatně, aby nemohlo být hůře, přišla o šest let později minisérie Robocop: Temná spravedlnost. Její čtyři stominutové epizody patří zcela na dno žumpy celé kdysi slavné série. Ničemu nepomáhá ani story odehrávající se deset let po Robocopovi 3, která ukazuje, že OCP měla celou dobu pravdu, protože nově vybudované Delta City je doslova rájem na zemi a Robocop je přežitkem...
Mashup Animated Series a traileru na první hraný film...
Tím nejmaximálnějším bizárem je však až dvojice animovaných sérií na motivy filmu. První kreslený cartoon Robocop: The Animated Series (1988) je typickým sobotním animákem, který běžel dopoledne třebas po boku Kačeřích příběhů. Příběhy samotné jsou poměrně solidní, je však nutno se připravit na nemalou porci podivného pocitu z toho, jak je hrdina brutálního hraného filmu převeden do formy pro předškoláky. Z rozdílů si ostatně utahuje i výše vyvěšený fanovský trailer, který animace cartoonu spojil s trailerem na prvního hraného Robocopa.
Dekádu na to ještě na kanálech prosvitl druhý pokus známý jako RoboCop: Alpha Commando. I zde se titulní robopolda probouzí po uplynulé dekádě, nyní však jakožto člen supermoderní protiteroristické jednotky vyráží vstříc terorirstům. Série tak nemůže být více vzdálená původnímu feelingu.
(lol)
)