17. července 2015 08:00

Arnoldova "konkurence": 4 nejtragičtější filmoví bojovníci

Mají svaly, ale nemají filmové čáry.

Mohlo by se zdát, že narvat do filmu svalovce s mečem je zaručený recept na úspěch. Jenže ne každý filmový barbar má jméno Conan a slibuje nekompromisní story o tom, že silnější pes... má navrch. Třeba v sobotu večer si můžete užít akční béčko Cesta bojovníka, které je mezi cinefily nejznámější hlavně tím, o jak velký průšvih jde. Ať už máme na mysli nepovedené triky, triviální zápletku nebo otřesnou režii, Cesta bojovníka ukazuje, že jenom barbarský hrdina snímek nespasí. Vlastně, mrkneme-li se na další filmové barbary, jasně se ukáže, že v tom není jediná.

4) Duch

Film: Cesta bojovníka

Papírově zní námět filmu dokonale - Karl Urban hraje syna vikingského bojovníka, v dětství však uvízne v Americe a je vychován indiány. Když pak v dospělosti přifrčí jeho soukmenovci a ve stylu totálních psychopatů začnou vybíjet všechny hodné indiány, Urbanův Duch je hrdinou, který jim to spočítá. Technicky sice film obsahuje jenom samé barbary na různých bojovách stranách, v praxi je ale vliv Arnieho Conana více než zjevný.

Jak už ovšem padlo, mrzká režijní kvalita činí z Cesty bojovníka spíše snímek, který je tak špatný, až je srandovní. Aby Cesta bojovníka přisypala sůl do rány, film je velmi, velmi volným remakem stejnojmenného norského snímku z roku 1987, které byl dokonce nominovan na Oscara za nejlepší cizojazyčný trhák. Originál se však neodehrával v Severní Americe a rozhodně v něm hlavní roli nehrála kopie Conana.

3) Mathayus

Film: Král Škorpion

Svalovec Dwayne "The Rock" Johnson byl dekádu nazpět oslavován jako nástupce Arnolda Schwarzeneggera. Nakonec to sice úplně podobně nedopadlo, Rockově pověsti však rozhodně neuškodilo, když ztělesnil budoucího "krále Škorpiona", toho času ještě vysvaleného egyptského drsňáka Mathyause. Každý navíc od filmu očekával typicky barbarskou story - dle názvu se totiž zdálo, že máme co dočinění s filmem, který se rozhodl vyprávět příběh krutopřísného hlavního záporáka Mumie se vrací, jenom aby z něho nakonec udělal... kladného hrdinu. Příběh o vzestupu a pádu válečníka a dobytí světa se ale Králi Škorpiónovi zcela vyhnul!

Namísto očekávané verze fantasy Riddicka byl Král Škorpión tuctovkou, jejíž zápletku zřejmě vymyslela partička nerdů během hraní Dračího doupěte. Nakonec to vlastně ani moc nevadilo. Jenom holt diváci místo nekopromisní drsňárny dostali snímek, u něhož nevadí, jestli v kině usnete nebo budete co pět minut chodit na záchod.

2) Rudá Sonja

Film: Rudá Sonja

Barbar Conan z roku 1981 inspiroval filmaře už během 80. let - těžko zapírat, že nebýt jeho, nikdy by nevznikla ani jakási ženská verze Conana - Rudá Sonja z roku 1985. Problém je ale v tom, že se Sonja inspirovala spíše u druhého conanovského filmu Ničitel Conan.

Tam, kde totiž Barbar Conan disponoval skoro až romantickou atmosférou a dlouhými, báječně natočenými scénami pohledu na pravěkou krajinu, Rudá Sonja přitopila pod kotel sotva průměrné akce. Filmaři tak dokonale prokaučovali jak dánskou bohyni Brigitte Nielsen, tak i Arnolda Schwarzeneggera ve zdejší vedlejší roli.

1) Conan (ten novější)

Film: Conan (2011)

Asi nejzvláštněji však fanoušci přijali novou verzi slavného Conana. A protentokrát to vlastně nebylo ani tak kvůli tomu, že by byla podstatně horší. Jasně, film příliš spoléhal na počítačové triky a spíše kina by mu slušely videokazety. Na druhou stranu, většině diváků se nelíbil primárně proto, že nedosahoval úrovně původního Barbara Conana.

Budeme-li však upřímní, té nedosahovalo ani Arnoldovo pokračování Ničitel Conan. Jason Momoa v roli Conana navíc skutečně vypadal jako nezastavitelný barbar, což jen podpořil ve stejný rok v roli Khala Droga ve Hře o trůny.

Cesta bojovníka začíná v sobotu ve 22.45 na Prima COOL. Máte odvahu se na ni podívat?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný