17. března 2015 14:00

8 nejodkládanějších videoher historie

Grand Theft Auto V pro PC nám slíbili na leden, pak na březen, a teď možná vyjde v dubnu. Davy šílí, ale ve světě videoher jsou tyhle odklady na denním pořádku.

Odložit hru o pár měsíců je dneska už skoro povinností, protože jinak by bylo podezřelé, že jde všechno až tak moc jako po másle. Na čas vycházejí jen klasické série generující obrovské množství peněz – Call of Duty a sporty od EA. Tam totiž na každém dílu makají jiní vývojáři, takže si práci rozdělí, aby hry vždycky vyšly včas před sezonou nákupních horeček. Zanedbatelné protahování releasu PC verze GTA V – té verze, která je, co se týče prodejů, pro vydavatele nejméně zajímavá – by tedy nemělo nikoho překvapit. Najdou se ale i výtečníci, kteří ve vývoji strávili pět a více let.

Red Dead Redemption

Westernová obdoba GTAčka byla v úzkém kroužku vyvolených představena už v roce 2005. Playstation 3 tehdy zářil novotou a vývojáři byli natěšení, že na silném stroji oživí Divoký západ. Nakonec ale nestačilo jen vyměnit auta za koně a náklaďáky za dostavníky. Hra se odložila nejdřív o rok, pak ještě o dva měsíce, a když konečně vyšla, podali zaměstnanci na firmu žalobu za otrokářský režim při dokončování, kdy třeba několik týdnů neviděli svoje rodiny, protože v práci trávili čtyřiadvacet hodin denně.

Halo

Neskutečně populární série stříleček se stala výstavní skříní microsoftí platformy Xbox. A přitom to původně měl být trumf Steva Jobse. Halo se připravovalo jako realtimová strategie, která souběžně vyjde na PC i Mac. Už v roce 1998 se s ní Jobs chlubil. Pak se ale priority změnily a projekt postupně metamorfoval do 3D střílečky. Nakonec ho shrábnul Bill Gates a udělal z něj hlavní projekt chystaného Xboxu. A zbytek je historie.

Duke Nukem Forever

Kdo si počká, ten se dočká. Tohle motto získalo díky vývoji Duka v herní branži krásně tragikomický nádech. Byla to totiž po letech už jediná reakce vývojářů na všetečné otázky, kdy už tedy nový Duke Nukem vyjde. Pokračování extrémně úspěšného Duke Nukem 3D mělo sebenaplňující název. Vývoj totiž opravdu trval forever. Hra byla oznámena v roce 1997. Nikdo ale nechtěl udělat "jen" pokračování. Mělo být větší, hezčí a komplexnější než cokoliv od id Software. První verze herního enginu však byla zastaralá ještě předtím, než se stihlo na hře pořádně začít pracovat. A tak se vše shodilo ze stolu a začalo se znovu. Podobných fází proběhlo hned několik a z Duka se stal tzv. "vaporvare" – všichni slibovali, ale výsledek nikde.

Herní scéna mezitím vyrostla a Dukův dětinsky obhroublý humor přestal být zábavný. Dokonce vznikla i ještě méně vážně se beroucí parodie Serious Sam, která měla hned několik dílů před tím, než Duke konečně vyšel. Ale možná nikdy vyjít neměl. Když se původní tým po jedenácti letech vývoje rozpadl, začala se hra dělat poněkolikáté od nuly a konečně se dodělala. Nebyla špatná, ale ideově byla zakotvená hluboko v devadesátých letech, ve snaze vyseknout poklonu originálu. Problém byl v tom, že generace, která zbožňovala Duka, byla v té době už úplně jinde.

S.T.A.L.K.E.R.: The Shadow of Chernobyl

Tahle hra způsobila bolehlav milionům hráčů. Průměrná doba vývoje u velkých titulů je zhruba dva roky. Nemůžete si dovolit víc, protože by vám ujel vlak (viz Duke). Stalkera oznámili v roce 2001, ale programátoři si ukousli moc velký kus koláče, a když v roce 2003 konečně vydali alespoň alfa verzi, byla prolezlá chybami a v podstatě nepoužitelná. Následovalo čtyřleté delirium oprav a vylepšování. V roce 2007 Stalker konečně spatřil světlo světa. Byl originální, byl zábavný, ale rozhodně nebyl bez chyb. Komunita strávila dalších několik měsíců usilovnou prací, než ho dostala do použitelného stavu.

Too Human

Typická ukázka toho, jak to dopadne, když si neumíte pohlídat termíny. Too Human byl původně ve vývoji pro první Playstation, ale bylo to na sklonku životního cyklu, takže po nástupu nové generace jeho vývojáři začali hru vyvíjet od nuly na Nintendo Gamecube. Mezitím ale začali dělat na pokračování jednoho ze svých předešlých projektů. A tak nakonec Too Human počkal na třetí generaci konzolí a měl vyjít na Xbox 360. Potíž je v tom, že vývojáři Too Human měli ve smlouvě, že musí použít herní engine, který byl v té době už zastaralý. Byla z toho žaloba a výsledný kompromis, který zatloukl už tak natahované hře poslední hřebík do rakve. Nakonec vyšla, ale byla ve všech směrech průměrná.

Team Fortress 2

Vzpomínáte si na první Team Fortress? Byl to populární mod pro Quakea, který se později předělal i pro Half-Life. Vojenská simulace s chytře navrženými třídami bojovníků, která zaujala Valve – vývojáře Half-Life – natolik, že celý projekt odkoupil a stejné lidi zaúkoloval, aby začali dělat na pokračování. To bylo v roce 1998. Jen si to představte, jeden den něco bastlíte u rodičů ve sklepě a druhý den vás zvou do úspěšné firmy, která vytvořila jedny z nejzásadnějších her historie. Plány na dvojku se podobaly stavění vzdušných zámků, jenže Valve v tu chvíli makali hlavně na druhém Half-Life a na Steamu. Team Fortress 2 nakonec vyšel až v roce 2007 v rámci balíčku Orange Box a ani zdaleka se nepodobal svému předchůdci. Jeho komiksová stylizace ale hráče oslovila a stal se z něj jeden z nejúspěšnějších multiplayerových projektů vůbec.

Alan Wake

Ach, Alan Wake. Tolik technologických demíček neměla snad žádná jiná hra. Vývojáři nám předváděli dynamické počasí, hru světla a stínu, neuvěřitelnou rozlehlost světa, ve kterém se budete moci pohybovat stejně svobodně jako v GTA, ale který bude vypadat mnohem lépe než jakýkoliv Max Payne. Všechna ta technologie, kterou ve výsledku autoři svázali lineárním příběhem, když jim konečně došlo, že se jim ambice poněkud vymk–ly z ruky a podepsaly se i na neustálých odkladech. Alan Wake byl po šesti letech od oznámení konečně vydán. Všemu nakumulovanému poprasku možná nedostál, ale dnes je považován za kultovní hru. Několikrát se mluvilo o jejím pokračování, ale nikdo z vývojářského týmu si asi ten šestiletý očistec nechce zopakovat.

Prey

Co dostanete, když spojíte ty nejlepší vývojáře z 3D Realms a id Software? Místnost plnou egomaniaků, co zvrací skvělé nápady, které ovšem nikdo neumí realizovat. Prey byla oznámena v roce 1995 a do konce tisíciletí vznikly celkem tři verze – indiáni, mimozemšťani, živá a interaktivní vesmírná loď, teleporty jako v Portalu. Nic z toho ale nešlo moc nakombinovat dohromady, byla to jen hromada krásných gadgetů, již nikdo neuměl spoutat příběhem nebo enginem, který by držel pohromadě. Trvalo další dva roky, než to konečně kravaťákům došlo a rozhodli, že se místo neustálého vývoje vlastních udělátek celý projekt začne vyvíjet odznova, jen s použitím toho, co už je vyvinuto a zaručeně funguje. Vznikla tak možná až příliš krotká, ale v rámci možností originální střílečka. Pro účetní bylo důležité, že vyšla. Hráči po deseti letech odkladů projevovali o poznání méně nadšení. Nad kdysi vzrušující kombinací tehdejších vývojářských es všichni jen mávli rukou.

Který herní odsun nejvíc naštval vás? Vypovídejte se v diskuzi!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný