4 nejzajímavější Hannibalovy chuťovky
Nastavte své chuťové pohárky na volání o pomoc!
Náš pondělní Hannibal se blíží do finiše 2. řady, vedle ústřední zápletky však diváky čeká i pohled na dvojici snad nejvíce bestiálních pokrmů v historii seriálu. Za jejich přípravu je odpovědná scenáristka a aranžérka Janice Poon, která si k aranžování Hannibalových pokrmů odskočila od psaní své knihy pro děti. Její blog Feeding Hannibal se barvitě rozepisuje o nemlich každém kusu žvance, pod jehož vzhledem se Janice podškrtla, a pro fanoušky seriálu a/nebo milovníky hororově vypadajících delikates jde vskutku o požehnání.
Píle Janice je znát už z náhodně vybraného plného talíře z 2. dílu 2. řady. Je na něm k vidění milánská specialita ossobuco z plátků telecího přeseknutého přes morkovou kost s rýží, hned poté však pozornost zaujmou i dvě bulvy vytvořené z cukety. Významným detailem jsou pak také dvě mále kukuřičky, upomínající na honičku v poli.
Janice se i s krátce se vyskytujícími chody zevrubně patlá co do vzhledu i významu, a navíc svým čtenářům přihodila i recept na doporučenou svačinku ve formě "falešného" ossobuca z kuřecího masa. To sice samozřejmě nechutná stejně jako to pravé, ale ne každý má k ruce armádu aranžérů jako seriálový Hannibal. Vedle podobných skoro “normálně” vyhlížejících jídel si ale Janice mákla i na následující čtveřici nejděsivějších gurmánských opusů v historii lidstva.
4) Jehněčí torzo, 13. díl 2. řady
Začněme aktuálními díly (spoiler?). Scénář konce 2. řady se dožadoval jídla, které bude vypadat jako "obětní beránek", upomínajíc na osud jisté nejmenované postavy. Janice proto přišla s jehněčími žebry po boku malých lebek a ovoce, jehož rozmístění má připomínat "kostelní sloupoví nebo prsty na rukou sepjatých při modlitbě". Při pohledu na něj nevíme, jestli se máme spíše leknout nebo olíznout
3) Rybí zákusek, 12. díl 2. řady
Jako satanův zákusek k Hannibalově ruskému chodu působí i další pokrm, tentokrát z minulé epizody. Jeho inspirací je prý zřejmě nejmarnotratnější zákusek historie popsaný v Gogolových Mrtvých duších – koláč z obrovské hlavy jesetera, plněný kaviárem, uzenými rybami a propláchnutý vodkou. Za sebe bychom ještě řekli, že máloco vystihuje sousloví “mrtvé duše” jako dvě zoufale se zubící rybí hlavy.
2) Černé kuře, 11. epizoda 1. řady
Tentokrát popojedeme nazpět do 1. řady. I nevýznamná svačinka se může stát zdrojem nočních můr a nemalé aranžérské roboty. Malinkatý chod z 11. dílu totiž na první pohled vypadá jako dušený černý drak. Původně měl být vytvořen z černě zbarvené slepice, jenže jich primární regionální prodejci měli tak málo, že je v součtu šlo spočítat na prstech jedné ruky válečného veterána.
Scénář navíc žádal, aby z kuřete ještě stoupala pára, což je při časově náročném natáčení vždy oříšek – pokrmy se na stole před kamerou mohou slunit dlouhé hodiny po svém dokončení (dopečení a domalování barvivy). Dříve se prý efektu páry docilovalo foukáním cigaretového kouře, dnešní regulace ale zakazují kouření v natáčení v interiérech, a často se tak sáhne k digitálním trikům.
1) "Dětské" jazyky, 5. díl 1. řady
Opulentní chody z počátku 1. řady na první pohled nevypadají nikterak obskurně. Jasně, paví oka jsou vždycky strašidelná, na tácu se s nimi však jinak skví salát Caesar. Ale moment, co je to na druhém talířku?
Janice říká, že v pološílené zápletce Hannibala musejí jídla – navzdory hororovému vzhledu – působit jako něco delikatesního, co “chce každý ochutnat, ačkoliv se tomu jeho rozum podvědomě brání”. Jen málokdy to bylo evidentnější než v případě pokrmu z 5. dílu ve formě jehněčím jazýčků.
Ten, opět ve stylu mlsných nočních můr, obsahuje dvojici beránčích jazyků, schválně vybraných z větších kusů a naaranžovaných barevně i velikostně tak, aby působily jako větší, než ve skutečnosti jsou. Tvůrčí záměr? Mají působit jako vytržené dětské jazyky…
Zkrátka lahoda vedle lahody. Takové nápady má jenom Hannibal – opájejte se i vy jeho kulinářskou inspirativností v posledním dílu druhé série. Už v pondělí ve 21.50 na Prima COOL!
(lol)