14. února 2017 16:00

Bratrstvo neohrožených a spol.: Tohle jsou 4 seriály s největšími bitevními scénami!

Vikingové II (4) - upoutávka

Nejepičtější řežby v historii televize.

Druhá řada Vikingů pokračuje v pondělí ve 22.15 a pomaličku, polehoučku jde do tuhého. Třenice mezi frakcemi stoupají, vysoká středověká politika se zahušťuje prolitou krví a časem dojde i na obří střety. Vikingové zkrátka pokračují v dobré tradici seriálů, v nichž se můžeme těšit na obří bitevní scény dávající pocit, že jsme se ocitli ve skutečné válce. Vzpomněli jsme na nejvýznamnější milníky tohoto relativně nového trendu.

Hra o trůny

Asi by nešlo zahájit vyprávění o bitevních seroších bez zmínky Hry o trůny. Jak si ještě řekneme, tenhle fantasy seriál z dílny HBO sice ve svém zacházení s válčením a politikou rozhodně není první svého druhu, nutno mu však k dobru přičíst, že celou tu válečně-politickou krásu zpopularizoval pro široké masy. Že to není podstatné? Ba naopak, konečně vám můžeme doporučit i jiné, starší podobné seriály, aniž byste se na nás koukali jako na divné nerdy!

Hra o trůny dobře ilustruje, proč to dříve v podobné míře nešlo – odpovědí jsou samozřejmě staré dobré $$$. Můžete sice natočit seriál o bitvě vedené mezi dvěma generály stojícími jenom u dvou různých map, dokud však nemáte na najmutí 300 statistů, vytvoření digitálních efektů dalších pár tisíců a vyslání Jona Snowa vstříc přijíždějící kavalerii, lidé si o tom ve frontě na rohlíky nadšeně povídat nebudou.

Řím

Říká se, že válka je pokračováním politiky a diplomacie jinými, poněkud umazanějšími způsoby. Nikde jinde v seriálovém světě to neplatí tak krásně, jako v seriálu Řím. Ne nadarmo se mu přezdívá "Hra o trůny před Hrou o trůny". Řím si po svém adaptuje historický příběh o římské občanské válce zahájené Caesarem a ukončené nástupem Augusta k moci, to celé plus mínus tři dekády před naším letopočtem. Pro ty z vás, které ve škole iritoval dějepis k nepříčetnosti, to může znít jako nuďárna nejvyššího kalibru, vše je ale okořeněno jak bestiálně vysokým rozpočtem, tak i makabrózní drsotou, politickými pletichy a nevyhnutelnými megastřety různých frakcí války.

Řím je v zásadě totéž jako Hra o trůny, jen s tím rozdílem, že tu chybí magie (mnohé postavy ale věří v božstva, to celé bez přítomnosti božstev ve story) a zombíci. Také by šlo zmínit, že se zdejší příběh více méně skutečně stal. Každičká minuta Říma je plná neodvratného pocitu z blížící se zkázy, jak se postupné pikle římských senátorů a generálů kvapem přelévají do pochodujících legií, srážejících se jako vlny o jiné legie! A díky přítomnosti asi milionu komparzistů a kulis vykreslujících celý starověký svět se Římu daří vytvářet pocit, že se tady skutečně bojuje o všechno. A to i když to "všechno" je víc jak 2000 let v minulosti.

Star Trek: Hluboký vesmír devět

Ve vesmírné opeře se to obrovskými válkami hemží prakticky vždy. Dokonce i komorní seriály jako Firefly si obří bitvu nemohly odpustit už v první minutě prvního dílu. Nejdrsnější statrekovský seriál Hluboký vesmír devět je ovšem unikum i ve srovnání s bitvami z Battlestar Galacticy, Hvězdné brány, Babylonu 5 a dalších serošů. Hluboký vesmír devět totiž jednak naservíroval střety tisíců lodí již na konci 90. let, ale jednak při jejich vzájemných střetech rozebral na částice celý svět Star Treku.

To je kombinace, kterou nikdo nikdy podruhé zkusit nemohl. Startrekovská Federeace, do té doby mírumilovné kolbiště humanistických ideálů, vykreslená ve čtyřech (Voyager běžel paralelně s posledními řadami Hlubokého vesmíru devět) seriálech jako ráj na Zemi, se najednou v Hlubokém vesmíru ocitla v napříč řadami gradující invazi, jež otestovala morálku i počet lodí Hvězdné flotily. Dnes už se takhle postupné budování atmosféry nenosí – představte si totiž, že vám Hra o trůny před svou velkou válkou rodů a invazí zombíků divákům naservíruje tři jiné relativně neválečné a nekrvavé jiné seriály. U toho by diváci nejspíše usnuli! Není divu, že je Hluboký vesmír kontroverzní. Svého druhu jde o totéž, jako kdyby se třebas taková Teorie velkého třesku postupně proměnila v Živé mrtvé!

Bratrstvo neohrožených

Velikost má mnoho různých forem. V průměrné řežbě Hry o trůny sice zařve bambilion panáků v pozadí, autentický pocit z velkolepé války vám to však nedá. Už jen kvůli tomu, že bitvy ve Hře o trůny jsou (vzdor svému zdání) realistické asi jako obsah Cartoon Network. Pro skutečnou válku člověk musí sáhnout do skutečné historie – třeba k Bratrstvu neohrožených.

Tahle minisérie o cestě 101. výsadkové z normandských polí až po obsazení Německa v roce 1945 byla na svou dobu nekřesťansky drahá, monumentální, syrová a plná asi trilionu podobně vypadajících postav. Bitvy Bratrstva neohrožených však disponovaly realistickými počty "stovek vojáků" na malé střety, nebály se kydlit vedlejší postavy jako na jatkách a vůbec vyvolávaly (alespoň vzdáleně) podobný pocit, jaký musel průměrný cápek ve druhé světové asi mít. Není mnoho serošů, co by se mohly pyšnit podobnou pověstí!

Vikingové na Prima COOL pokračují v pondělí ve 22.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický