5 největších novinek ve Windows 11: V čem jsou jiné než Windows 10?
Nová verze operačního systému od Microsoftu je venku. S jakými změnami přichází?
Windows 11 jsou oficiálně venku a uživatelům stávajících verzí se brzy na obrazovce ukáže návrh na jejich instalaci. Nedočkavci už si je však můžou stáhnout cileně formou samostatného instalačního balíčku, tedy pokud jejich stroj splňuje hardwarové nároky.
Přestože nové Windows rozeznáte od těch předcházejících na první pohled, nejedná se o žádnou revoluci, ale spíše lehkou modernizaci, přičemž na mnoha místech stále vykukuje jádro, které zůstává nezměněné už po několik generací. Jaké jsou tedy ony nejzajímavější novinky?
1) Modernější a přehlednější rozhraní
Jasná je inspirace u konkurenčních operačních systémů jako macOS, Android nebo Chrome OS – tedy cesta k zaoblenějšímu, ploššímu, jednoduššímu designu. Daleko lépe vypadá a funguje připínání mezi světlým a tmavým módem, zpřehlednilo se menu Nastavení, widgety dostaly samostatný panel, rychlé přepínače pak připomínají nastavení, jak ho známe z mobilů.
Windows 11 - dark mode a zaoblenější okna Zdroj: Microsoft
Výrazně se zjednodušila taky nabídka Start, která se přesunula do středu hlavního panelu, ale pár kliknutími ji lze vrátit doleva.
2) Rychlejší uspořádání více oken
Když pracujete ve více otevřených oknech, Windows 11 umožní je rychle uspořádat do různých rozmístění a ta si pak navíc uložit pro příští použití.
Windows 11 - menu rychlého rozvržení oken Zdroj: Microsoft
Když přejedete kurzorem myši nad tlačítkem pro maximalizování okna v jeho pravém horním rohu, zobrazí se nově malé vyskakovací menu, z něhož si lze jednoduše vybrat rozložení a pozici daného okna v něm. Vše si můžete uložit a celé rozložení oken a programů pak aktivovat rychle jedním klikem.
3) Lepší obraz, rychlejší hry
Windows 11 podporují automatické HDR, takže pokud vaše obrazovka odpovídá nárokům, uvidíte dynamičtější a plnější obraz ve videích a ve hrách, kde Windows zvládnou HDR efekt simulovat, i když ho hra nativně nepodporuje – jen je nutné počítat s tím, že výsledek v takovém případě nebude tak ohromující.
Slibován byl taky vyšší výkon ve hrách díky lepší optimalizaci herního jádra systému. První výsledky nezávislých testů jsou však dost rozporuplné, protože některé hry kvůli zapnuté virtualizační vrstvě VBS běhají na nových Windows naopak pomaleji. To se však může s příští aktualizací změnit. Windows 11 taky přinášejí technologii DirectStorage známou z nového Xboxu Series X, která umožnuje rychlejší streamování dat z podporovaných SSD disků přimo do grafické karty, což zvedne framerate i zkrátí nahrávací časy.
4) Virtuální plochy pro každou příležitost
Střídat můžete v nových Windows taky pracovní plochy - jednu můžete mít na doma, pro práci, školu, či na hraní. Jde vlastně o obdobu virtuálních ploch, které znají uživatelé macOS.
Windows 11 - přepínač virtuálních ploch Zdroj: Microsoft
Každá taková plocha může být pokryta jinými zástupci programů či soubory. Nastavením jiné tapety pro každou z nich je okamžitě rozlišíte. Mezi plochami pak jde rychle přepínat jediným klikem myši při najetí na novou ikonu hlavního panelu.
5) Android aplikace
Windows 11 umožní stahování, instalaci a používání aplikací Android, takže při sezení u počítače už opravdu nebude nutné sahat po telefonu – tedy pokud nemáte iPhone. Bohužel funkce není dostupná při startu a zatím není známý ani přibližný termín jejího uvedení.
Windows 11 - Android aplikace Zdroj: Microsoft
Co už však víme, že aplikace půjde stahovat díky propojení zabudovaného Microsoft Storu s Amazon Appstorem – nebudou tedy dostupné úplně všechny aplikace, které jsou na Google Play a bude nutná registrace do Amazonu. Nainstalované androidí aplikace budou mít normální ikonu v nabídce Start, budeme je moci umístit na plochu či připnout k hlavnímu panelu.
Nainstalujete nové Windows, nebo zůstanete zatím u těch stávajících?