Podívejte, co se stane s videem, které tisíckrát po sobě nahrajete na YouTube!
Jak funguje optimalizace...
Slavný technologický youtuber Marques Brownlee si dává opravdu záležet na kvalitě svých videí. Používá profesionální filmařské vybavení a byl mezi prvními, kdo začal nahrávat na YouTube v rozlišení 4K. Přesto vždy po nahrání pozoruje znatelný pokles kvality. Rozhodl se proto pro zajímavý experiment.
Rozhodl se, že otestuje, jak YouTube optimalizuje obraz i zvuk u videí tím, že na něj jediné video nahraje postupně tisíckrát, tedy vždy nahraje, stáhne a zase znovu nahraje, aby mohl pozorovat, jak se na sebe postupně nabalí efekt jeho komprimačních mechanismů. Ty slibují co možná nejméně znatelný ubýtek kvality při maximálním zmenšení velikosti souboru, aby nezabral tolik místa na serverech Googlu a zároveň nespotřebovával např. při streamování do telefonů tolik dat.
Největší změnu lze pozorovat už při prvních několika nahráních, začnou se slévat barvy, mizet detaily a postupně se lehce zahuhlá a hlavně začne zpožďovat zvuk, protože YouTube si pomáhá tím, že při každém uploadu posune zvuk o dva snímky dozadu. Při nahrání číslo 500 už se tak zvuk zpožďuje o 17 vteřin a při uploadu č. 1000 už zvuk do konce 31 vteřin dlouhého klipu ani nestihne začít.
Obrazová komprimace se aplikuje hlavně na měnící se části obrazu, takže pozadí zůstává prakticky stejné, ale Marques se v pohybu postupně začíná čím dál tím víc měnit na růžový flek odstínu magenta a jeho tvář zahlédneme jen, když se na okamžik přestane hýbat. Odkazy na celé jednotlivé nahrávky naleznete v popisu samotného videa.
Marques se nechal inspirovat podobnými pokusy z minulosti a podotýká, že YouTube už komprimuje daleké méně a chytřeji než v minulosti. V nahrávce použil podobná slova jako při zvukovém experimentu z roku 1969 Alvin Lucier. Ten nahrál svůj proslov v místnosti a znovu pak nahrávku v té samé místnosti přehrával a nahrával a tím postupně zvýraznil limity akustiky i nahrávky natolik, až se samotný hlas změnil v mimozemské cosi.