Vědci potvrdili, co lidem škodí nejvíc: Facebook, Instagram nebo YouTube?
Projíždíte neustále sociální sítě a cítíte podivnou úzkost? Nejste sami!
Není žádnou novinkou, že zvýšená konzumace obsahu ze sociálních sítí nesvědčí duševnímu zdraví. Teď si ale na problematiku posvítila prestižní britská Royal Society for Public Health ve studii #StatusofMind. Vyzpovídala podrobně takřka 1500 mladých uživatelů sociálních sítě ve věku 14 až 23 let a srovnávala, jak se na jejich životě podepisují Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter a YouTube.
Nejhůře z výzkumu vyšel Instagram, který nejvíce v lidech nabourává pocit vlastní hodnoty a spokojenosti – obzvláště u dospívajících žen. Ty ho totiž berou jako okno do jejich vysněného životního stylu. Sledují hodně celebrity a srovnávají jejich stylizované fotky se svými. Neuvědomují si přitom, že za dokonalými fotkami celebrit či trendy značek stojí často týmy grafiků a stylistů a že za bezchybnou fasádou slavných se skrývají lidé s běžnými problémy.
Instagram ze všech sociálních sítí vyvolává největší FOMO – fear of missing out. To je pocit, že přicházíte o úžasný život, kteří žijí ti ostatní. V menší míře tyto emoce způsobuje taky Facebook.
Naopak nejlépe ze všech dopadl YouTube, což se dá celkem chápat, protože jeho sociální prvek je potlačený a slouží spíše k odebírání oblíbených youtuberů a kanálů či k vzájemnému komentování. YouTube jako jediný nasbíral mezi uživateli více pozitivních než negativních reakcí.
Ve zprávě se taky hovoří o tom, že se sociální sítě začínají negativně projevovat, když je uživatelé konzumují více než dvě hodiny denně. Mnoho mladých lidí potvrdilo, že když si dali na delší dobu pauzu od sociálních sítí, zlepšilo se jim prožívání a byli klidnější a spokojenější. Většina z nich se však do běžného online koloběhu rychle vrací.
Prezident společnosti Sir Simon Wessely k výsledkům průzkumu řekl: "Je jisté, že sociální média zvýrazňují pocity neštěstí, ale stejně jako mají mnoho negativ, mají také mnoho pozitiv... Je skutečně nebezpečné vinit tato média jako celek."
Dali jste si někdy pauzu od sociálních sítí? Cítíli jste se lépe?