V čem mají iPhony navrch? Nový Samsung Galaxy S7 ukazuje zlo většiny Android telefonů
Jak si vedou telefony při běhu na dlouhou trať...
V čem se liší iPhony od telefonů dalších značek běžících na systému Android? Hlavně životností! Nejde o to, že by iPhony vydržely více pádu na dlažbu bez jediného škrábnutí. Jde o to, jak se s nimi pracuje po delší době - po více než ročním používání. A tady mají většinou před androidisty navrch, bývají svižnější a spolehlivější... A za vším stojí operační systém. Zatímco iOS zůstává i po delší době štíhlý, tak Android bobtná a leniví.
Typickým příkladem neduhů Androidu jsou telefony Samsung, s kterými se dlouhá léta táhla nepěkná pověst. Papírově sice jejich vlajkové lodi slibovaly drtivý výkon i parametry, ale v praxi se jejich užívání za nějaký čas změnilo ve festival čekání - na spuštění Facebooku, internetového prohlížeče a po roce uživání už i na otevření galerie nebo dokonce telefonního seznamu. Za všechno mohl částečně samotný operační systém Android, ale hlavně jeho přeplácané nadstavba TouchWiz a hromada funkcí přídavných funkcí a bloatwaru - neboli předinstalovaných aplikací.
Minulý rok se zdálo, že se Samsung s Galaxy S6 konečně poučil, když telefon očistil a odlehčil - bohužel třeba i za cenu zrušení slotu na paměťové karty a napevno zabudované baterky. Ale s novou generací opět bloatware vystrkuje růžky. Nový Samsung Galaxy S7 totiž už z obchodu dostanete s obsazenými 8 GB vnitřní paměti, a to už je pořádná porce. V případě, že si pořídíte 32 GB variantu, tak máte rovnou celou čtvrtinu paměti plnou. A to není dobré...
Samsung se dušuje, že část předinstalovaných aplikací půjde odinstalovat nebo přesunout na SD kartu, ale obecně zkrátka platí, že čím více aplikací a procesů běžicích na pozadí, tím pomalejší telefon. A tady je Samsung přímo výkladní skříní všech telefonů s Androidem, které se po delší době používání začnou připomínat přeplněnou starou dodávku, co se sotva škrábe do kopce. Můžete vracet telefon do továrního nastavení, ladit nebo stahovat různé appky na vyčištění operační paměti, ale efekt bývá jen krátkodobý.
A tak máte nabušený telefon, který má papírově všechny parametry vysoko nad "předraženým iPhonem pro pózéry", ale zatímco už Apple kamarád přeposílá vyfocenou a upravenou fotku mailem, vy ještě cosi šudlíte ve fotoaparátu...
Souhlasíte? A jaké jsou vaše zkušenosti?