Učitel nahrál na YouTube 10 hodin šumu, čímž porušil autorská práva. Co se v nich našlo?
Nikdy nevíš, co najdeš v šumu!
Jistě už jste slyšeli o způsobu, kterým YouTube hlídá autorská práva – jde o automatický systém ContentID, který odhalí, zda jde o váš původní obsah nebo zda nahráváte část filmu, vysílání nebo ve vašem videu používáte autorsky chráněnou hudbu. A přesně na tenhle systém narazil Sebastian Tomczak, který na australské univerzitě v Adelaide přednáší o hudbě.
V rámci svých přednášek se zabývá nepřetržitým vnímáním zvuků, proto se rozhodl na YouTube nahrát 10 hodin bílého šumu, který sám vytvořil. Dost se však vyděsil, když mu YouTube oznámil, že v šumu rozpoznal pět cizích skladeb.
ContentID v takovém případě umožňuje vlastníkům práv nahráné video s jejich obsahem smazat, nechat ho a sledovat jeho statistiky nebo ho zpeněžit pomocí reklamy, o kterou se podělí majitel díla s YouTubem. Uživatel, který video nahrál, je každopádně ze hry.
Na nedokonalost automatického systému si stěžuje mnoho uživatelů a zrovna Sebastian Tomczak se rozhodl jít s celou věcí k soudu, aby přispěl ke zlepšení systému a zabránil budoucím nepatřičným obviněním.
Google se brání, že přesnost jeho automatického systému sice není absolutní, ale mýlí se zhruba v jednu procentu případů. Pro ty nabízí způsob, jak se pomocí formuláře odvolat.
Už jste se někdy střetli s automatem bránícím autorská práva?