Blíží se konec TikToku? Nové přiznání, že posílá data uživatelů do Číny, je jen špičkou ledovce
Populární sociální síť už zakázala Indie a ke stejnému kroku se schyluje taky v USA. Vyšetřování však zahájila taky EU. Co z toho plyne?
Populární sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok v aktualizaci svých pravidel o soukromí uvádí, že data jejích uživatelů mohou nově putovat přimo do Číny, což má údajně zajistit „více provázaný, příjemný a bezpečný zážitek“. Aplikaci si po celém světě stáhly více než dvě miliardy uživatelů. V Česku ji používá více než čtvrtina dětí, nejčastěji ve věku 10 až 12 let.
TikTok vlastní a vyvíjí čínská společnost ByteDance, která aktuálně čelí vyšetřování v mnoha zemích. V USA dostala za sběr informací o dětských uživatelích pokutu 5,7 milionů dolarů a v současnosti jí hrozí, že bude v zemi TikTok zcela zakázán podobně jako nedávno v Indii. Vyšetřování vede momentálně taky irský dohledový orgán, který má soudní pravomoc nad TikTokem pro celé území EU. Dosud byla data o evropských uživatelích shromažďována v Singapuru.
Na obchodu s daty uživatelů a sestavování jejich osobních profilů stojí i největší západní digitální gitanti Facebook a Google. V čem se tedy TikTok liší? Zaprvé ztěžuje identifikaci odesílaných dat, mezi které patří třeba i údaje o naistanovaných aplikacích uživatele nebo pravidelný GPS ping.
Nejvíce rizikové je však nakládaní TikToku s biometrickými údaji, speciálně s identifikací pomocí tváře, kterou si aplikace umí vyčíst přímo ze zveřejňovaných videí. Právě v této praxi má čínský režim neblahou pověst, jelikož na ní stojí jeho systém dohledu nad vlastními obyvateli.
„Nejsem přesvědčen, že je momentálním cílem čínské vlády špehování jednotlivých uživatelů TikToku. Mají jiné způsoby, jak získávát důvěrné informace. Data se hodí spíše k růstu a prohlubovaní platformy, což je mocný cíl sám o sobě,“ řekl deníku Guardian Michael Veale, docent oboru digitálních práv na University College London.
Zdroj: The Guardian