Dezinformační skandál u Spotify vrcholí, jeho šéf použil oblíbenou výmluvu z Facebooku. Zafungovala?
Největší světovou hudební službou cloumá kauza kolem populárního podcastera.
Daniel Ek, spoluzakladatel a šéf Spotify, promluvil k vlastním zaměsnancům, aby obhájil volbu společnosti nadále spolupracovat s hvězdným podcasterem Joem Roganem. Na Roganův pořad, který je exkluzivně dostupný právě jen na Spotify, se snesla vlna kritiky od medicínské veřejnosti za šíření dezinformací o nemoci covid-19 a očkování. V reakci na to ze Spotify odešel legendární písničkář Neil Young, kterého následovali další muzikanti a podcasteři.
„Vím, že někteří z vás jsou zklamaní, naštvaní, nebo dokonce zranění tím, co odvysílal Rogan, a faktem, že zůstává na Spotify,“ řekl Ek a pak připomněl, že právě díky tomu, že Spotify podepsalo s Roganem exkluzivní smlouvu za 100 milionů dolarů, výrazně posílilo svou pozici a je nyní světovou jedničkou nejen ve streamování hudby, ale taky v podcastech.
Pak přesměroval pozornost k tomu, že Spotify je spíše platformou než vydavatelem a nenese tedy za obsah zodpovědnost. „Je spousta věcí, které Joe Rogan řekl a já s nimi silně nesouhlasím... Protože s ním máme exkluzivní smlouvu, vzniká dojem, že jsme jeho vydavatelem, ale nejsme. Vydavatel má editorskou kontrolu nad obsahem od tvůrců, může tedy zasáhnout ještě předtím, než je publikován. Tuto kontrolu v případě Rogana nemáme, jde jen o exkluzivně licencovaný obsah. Neschvalujeme mu hosty a ke každé epizodě se dostaneme až poté, co ji vydá a pak můžeme posoudit, zda neporušuje naše zásady a případně zasáhnout,“ vysvětlil Ek.
Daniel Ek - CEO Spotify Zdroj: profimedia.cz
Podobným způsobem se v minulosti vyjadřoval i Mark Zuckerberg o Facebooku, když čelil tlaku, že kvůli dezinformací šířícím se virálně na jeho sociální sítí umírají lidé, například jsou rozdmýchávány etnické čistky a genocida v Myanmaru. Tradiční média jako noviny, rozhlas či televize musí moderovat své články či pořady, dbát o věrohodnost zdrojů a vyváženost. V případě porušení zákona mohou být taky hnána k odpovědnosti. V on-line světě však stačí konstatovat, že jsem platforma a zodpovědnosti se vyhnout.
Když Spotify platí Rogana, jeho pořad vychází pouze na Spotify, které na něm vydělává, jak může nenést zodpovědnost za jím vysílaný obsah? „V případě našich vlastních studií jako Gimlet nebo The Ringer jsme vydavatelé, ale v případě Rogana jsme platforma,“ zdůraznil Ek. Připomněl zároveň, že Spotify v minulosti smazalo několik Roganových epizod, protože porušovaly jeho zásady. „Naším skutečným cílem by mělo být získání ještě více exkluzivních podcasterů, aby zaznělo více různých hlasů a názorů,“ řekl Ek. Kompletní anglický přepis jeho projevu si můžete přečíst v článku magazínu The Verge.
Může se Spotify vzdát zodpovědnosti za vysílaný obsah, i když si ho exkluzivně platí?