RECENZE: Roccat šlape Razeru na paty! Otestovali jsme kombo pro opravdové hráče
Herní výbava, kterou vám budou kámoši závidět. Teda, jestli na ni seženete peníze...
Ačkoliv není Roccat tou nejznámější značkou v prostoru herních periferií, stoupá rychle vzhůru a nabízí velice zajímavou alternativu k zavedeným brandům jako je Razer nebo Logitech. Je vidět také na poli e-sportu, což pomáhá popularizaci a není vyloučeno, že se za krátkou dobu vyšvihne ještě více. Nic z toho by ale nebylo možné, kdyby výrobky Roccat nebyly dostatečně kvalitní, jak na tom skutečně jsou, zjistíte v následující recenzi. Pro účely testu jsme obdrželi klávesnici, myš i sluchátka – tedy výbavu, kterou by měl mít každý hráč doma.
ROCCAT Ryos MK FX
Jako první tu máme klávesnici, která už na první pohled budí robustní dojem a fanoušci značky ji důvěrně znají. Řada Ryos je oblíbená zejména díky své konstrukci, přívětivosti ke hraní MMO her a obrovskou opěrkou pro zápěstí, vhodnou pro dlouhé hraní. Písmenka FX pak znamenají, že tento model dostal fešný RGB upgrade, takže si sami můžete díky přiložené aplikaci změnit podsvícení, a to hned v několik módech, všech možných barvách a s nejrůznějšími efekty.
Klávesnice vám může doslova hrát barvami, můžete si nechat podsvítit jen aktivní tlačítka podle konkrétní hry anebo všechno vypnout. Kvalita podsvícení je dostačující, jen intenzita by mohla být ještě o fous silnější. Font na tlačítkách klávesnice je pěkně čitelný a nejsou na nich vidět žádné otisky. Co se týče stisku, bavíme se tu o mechanické klávesnici, odezva i zdvih tlačítek je dostačující, jen zvukově lehce zaostává za provedením klávesnic od Razeru. Samozřejmě se ale připravte na to, že mechanická klávesnice obecně znamená hluk, a pokud s někým sdílíte svůj herně-pracovní prostor, mohla by to být určitá překážka.
"Ve skutečnosti je Roccat software jeden z nejlepších, se kterým jsem v rámci programování maker pracoval."
Co se týče prvků klávesnice, je nutné ještě jednou zmínit robustní opěrku pro zápěstí. Nelze ji jakkoliv sejmout, což je určitá nevýhoda, nemáte-li na stole příliš místa. Všechno je zkrátka velké a těžké, což může být stejně tak pozitivní, jako negativní zpráva. Za zmínku pak rozhodně stojí i pětice macro tlačítek, která si navíc můžete díky dodávanému software velice pečlivě naprogramovat. Ve skutečnosti je Roccat software jeden z nejlepších, se kterým jsem v rámci programování maker pracoval a 2 MB vlastní paměti zaručí, že si můžete nastavit opravdu velké množství kombinací. Jediné, co bych tlačítkům vytknul, je jejich umístění, které zejména pro lidi, kteří nejsou zvyklí psát všemi deseti, mohou trochu rozhodit orientaci. Tlačítka jsou poměrně blízko k ostatním tlačítkům a pomyslně svádí k tomu, abyste je mačkali namísto tabelátoru, caps-locku a dalších tlačítek na levé straně.
VERDIKT
Klávesnice Ryos MK FX je velice povedený kus hardwaru, který ocení zejména milovníci robustních konstrukcí a velkých stolů. Zároveň je lomený design spolu s použitými materiály velmi příjemný a i díky tomu vzbudí u návštěv pozornost.
ROCCAT Nyth
Zcela bez přehánění – Nyth je ta nejzajímavější myš, jakou jsem kdy držel v ruce, a to jsem roky pracoval s Ozone Smog. Netvrdím, že by šlo o tu nejlepší a nejresponzivnější, ale míra vlastních úprav a pohodlnost držení je impozantní devizou.
V první řadě jde o balení, v rámci kterého dostanete velice slušivou krabičku plnou pogumovaných tlačítek, kterými si můžete osadit levou stranu těla myši. Ať už se rozhodnete pro kolébková tlačítka, či jednotlivá, na boku máte možnost ovládat až 12 možností, které si podobně jako v případě klávesnice můžete díky softwaru Swarm naprogramovat. Co se týče zpracování, myš je poměrně těžká, ale Roccat myslel i na ty, kdo nemají příliš velkou ruku (já) a nabízí dvojici výměnných částí pro malíček. Navíc je můžete poměrně snadno střídat, protože drží na myši pomocí silných magnetů, díky kterým nikde nic nevrže ani se neposouvá.
Nakombinovat si oněch 12 tlačítek můžete libovolně, a pokud by vám ani to nesedlo, je možné nechat si nová tlačítka vytisknout na 3D tiskárně.
Kolečko myši je dostatečně responzivní a poblíž najdete i další tlačítko pro libovolné využití. Za sebe ale musím bohužel potvrdit, že tlačítko je až příliš daleko před kolečkem a je velmi těžké na něj dosáhnout. Zpět ale k pravé straně, která rozhodně vystupuje nad průměr a potěší jak hráče stříleček, tak náruživé drtiče strategií či MMO her. Nakombinovat si oněch 12 tlačítek můžete libovolně, a pokud by vám ani to nesedlo, je možné nechat si nová tlačítka vytisknout na 3D tiskárně. Obvykle tento setup není příliš využitelný, díky zmiňované modifikovatelnosti ale můžete například udělat ze šestice tlačítek jen tři, pomocí kolébkových nástavců, tři tlačítka úplně vynechat a další tři osázet standardními nástavci. Palec tak bude mít šanci se zorientovat a házení spellů, abilit, nebo spínání push-to-talk voice chatů se za krátkou chvíli stane vaší druhou přirozeností. Stejně dobře je na tom i rozlišení, kde můžete za pomocí dvou senzorů vystoupat až na 12 000 DPI. To je samozřejmě trochu overkill, obvykle hraji s 1600 DPI, nezaznamenal jsem ale žádné záškuby, nebo problémy s akcelerací tam, kde ji chcete využít. Jediným problémem by mohla být cena, ale pokud rádi upravujete to, jak vaše myš funguje, pak budete muset i zaplatit.
VERDIKT
Zřejmě nejpovedenější kousek, který v testu máme. Vynikající myš, která se skvěle drží a nabízí dostatek funkcí, které ocení hráči nejrůznějších žánrů her. Boční tlačítka jsou provedena se smyslem pro funkcionalitu, senzor je dostatečně přesný a ani po dlouhých herních seancí vám z Nyth nesjede ruka.
ROCCAT Kave XTD
Dedikované zvukové karty jsou už takřka minulostí, je proto zajímavé, že sluchátka Kave XTD přichází s vlastní kartou zabudovanou přímo v ovládací části. Je to věc, která by vás měla upoutat na první pohled, na ten druhý vás čekají příjemně lehká sluchátka s výraznými basy, která však nejsou příliš mobilní a rozhodně s nimi nebudete moci odejít od stolu. Sluchátka jsou napevno připojena k ovládacímu centru, které je napevno připojeno k PC, je to ale daň za zvukovou kartu, kterou jsem zmiňoval výše. Jediné, co se dá odpojit, je mikrofon, který zkrátka vytáhnete (silou) z jacku na levém sluchátku a můžete ho odložit.
Co se týče zvuku, nejsem velký fanoušek prostorových sluchátek, v podání Kave XTD se ale dá alespoň částečně hovořit o tom, že umí simulovat vedle zvuku ze stran a zepředu také zvuk přicházející zezadu. Ve hrách, v nichž na zvukové orientaci záleží, sice můžete být lehce zmatení, jestli zezadu znamená dostatečně zezadu, ale po chvilce hraní si lze zvyknout. Větší problém mám s náušníky – jsou tenké, poměrně velké a při delším používání trochu tlačí. Stejně je na tom i oblouk sluchátek, který je poměrně tuhý, díky čemuž vám sice sluchátka nesklouznou z uší, ale jen za cenu narůstající bolesti. Jde ale spíše o individuální záležitost, tvar hlavy a velikost uší, takže pokud máte šanci, nejdříve si sluchátka sami vyzkoušejte.
Výkon ve hrách je ale o poznání lepší, basy skutečně pocítíte a běda vám, pokud se třeba během hraní Call of Duty ocitnete blízko výbuchu granátu.
Nejpodstatnější je ale přirozeně kvalita samotného zvukového projevu, který zejména v hudbě nepodává příliš uspokojivý výkon. Výrazné výšky přebíjí středy i basy a hudbu si vážně tolik neužijete. Výkon ve hrách je ale o poznání lepší, basy skutečně pocítíte a běda vám, pokud se třeba během hraní Call of Duty ocitnete blízko výbuchu granátu. Tak trochu vám to trhne hlavou, což je rozhodně příjemný gimmick, osvěžující váš zážitek z hraní. Mikrofon, o kterém již byla řeč, je velmi slušný, snímá čistě a nikdo vám nebude nadávat, že vám nerozumí.
Z vedlejších funkcí je nutné zmínit blbůstku v podobě modifikátoru hlasu a mnohem užitečnější bluetooth párování s telefonem pro použití sluchátek coby handsfree. Vše funguje standardně a je příjemné nepřerušovat hraní jen proto, že vám zrovna volá máma. Bohužel, i v tomhle případě je cena až příliš vysoká a i když jsou ROCCAT Kave velice pěkná a plně použitelná sluchátka, svou cenu si i s ohledem na obecnou kvalitu zvuku v mých očích neobhájí.
VERDIKT
Na první pohled velice pěkná sluchátka, která ale v této verzi nepřipojíte kvůli použití USB jinam nežil k počítači. Zvuk mají ve hrách silný, naopak velmi slabý při poslechu hudby. Na uších trochu tlačí a vyšší cená není uplně na místě.