Facebooku unikly tajné dokumenty! Zjistěte, co všechno smíte a nesmíte posílat na svou zeď!
Únik interních informací odhalil, že proces posuzování je hodně složitý...
Nikdo na světě nemůže vědět všechno, a proto se není čemu divit, že občas lidé žasnou nad tím, jak fungují některé společnosti. Ať už se bavíme o herních vývojářích, nebo třeba provozovatele sociálních sítí. Na všechny postupy existují směrnice a návody, které teď unikly z centrály Facebooku. A lidé se nestačí divit.
Uniklé materiály totiž mluví o tom, co lze posuzovat za vhodný a co za nevhodný obsah. Obecně se ví, že Facebook nestrpí nahotu, nenávistné či lživé příspěvky a spoustu dalšího, i v rámci nich ale existuje určitá benevolence. A některé čtenáře i média lehce zenpokojuje.
Co se týče nahoty, nic zásadního se oproti všeobecnému mínění nemění. Umělecká díla, historické fotografie a další materiál, nesloužící k propagaci nahoty, ale nahotu obsahující, je povolen. Jakékoliv „porno“ v pravém slova smyslu nikoliv. S násilím už to ale není tak jednoznačné.
Není například možné počítat s tím, žen a vaší zdi přežije příspěvek, obsahující větu: „Je třeba zabít Donalda Trumpa“. Mohou tam ale „beztrestně“ zůstávat příspěvky jako: „Všechny vás zabiju,“ ale také: „Vy hajzlové, měli byst se raději modlit k Bohu, abych se nenaštval, protože pokud ano, budu vás zabíjet po stovkách.“ Směrnice se opírá o to, že lidé často podobné výhružky nemyslí vážně a ventilují skrze ně svou frustraci ze všedního života.
Bohužel, na Facebook je možné bez zásahu adminů posílat návodné zprávy, jak někoho uškrtit, anebo nechávat stopy po domácím násilí či násilí na dětech. Ačkoliv nic nesmí překročit míru (o jejímž nastavení ale zřejmě rozhodují jednotliví správci), podobné zprávy mohou zůstat viset na zdech uživatelů i z toho důvodu, aby lidé nezavírali oči před problémy.
Podobně na tom je například video, na němž je zachyceno sebepoškozování, ubližování zvířatům (pokud není označeno jako nevyhovující) a další ne zrovna očekávané záležitosti.
Tak jak to tedy Facebook s tou regulací příspěvků vlastně má? Zdá se, že vše podléhá mnohem pečlivější kontrole a správci se nepasují do rolí regulátorů svobody slova. Na druhou stranu je nutné vždy si uvědomit, že Facebook není státem, nepodléhá ústavám a konvencím. Jde o soukromý prostor, který může veřejnost využívat na základě pravidel, které stanovuje provozovatel (ta kupa textu, kterou při registraci nikdo nečte). Pokud se vám praktiky Facebooku nelíbí, není to konec světa – můžete si publikovat „co chcete“ na svém vlastním webu. Jen o tom asi nikdo nebude vědět…