Facebook přiznal, o čem se už delší dobu mluví – že je špatný pro demokracii!
Šíření lží, nepravd a nenávisti nikdy nebylo tak jednoduché.
Falešné zprávy a konspirace zažívají svůj zlatý věk. V mnoha zemích se otevřeně diskutuje, nakolik dokážou ovlivnit výsledky voleb. Hlavní cesta, kterou se šíří, jsou přitom sociální sítě. Facebook, ta největší z nich, konečně připustila, že s tím bude třeba něco udělat.
V sérii blogů, které Facebook nazval jednoduše Hard Questions (Těžké otázky), se potkávají názory vedení Facebooku a mediálních odborníků. Facebook poprvé obecně a opatrně přiznává, že "internet může uštědřit i dobře fungující demokracii tvrdé rány".
Zlomem ve vnímání prý byly loňské americké prezidentské volby. "Měli jsme lépe odhalit vliv skupin ze zahraničí, a zabránit tak nárůstu šíření sponzorovaných fake news a taky zesílení tzv. sociálních bublin," přiznala ředitelka firmy pro globální otázky Katie Harbath.
Facebook vede podle profesora Casse Sunsteina z Harvardské univerzity k polarizaci názorů a rozdělování společnosti. Lidé podobných názorů si vzájemně pomocí několika kliků sdílejí věci, které vyhovují jejich pohledu na svět a přestávají se pídit po souvislostech a faktech. Vzájemně se tak utvrzují ve své pravdě a všechno ostatní automaticky vnímají jako lež nebo spiknutí. "Je to prostě noční můra," okomentoval to profesor.
Zajímavým shrnutím přispěl taky jeden z vrcholných manažerů Facebooku Samidh Chakrabarti: "Jestli platí jedna zásadní pravda o dopadu sociálních médiích na demokracii, pak je to ta, že zesiluje lidské úmysly – v dobrém i špatném... Přál bych si, abych mohl zaručit, že ty pozitivní převáží nad těmi negativními, ale nemůžu."
Věříte zprávám, které se hromadně sdílejí na Facebooku? Jak se může Facebook změnit, aby minimalizovat rizika?