EU chce prosadit právo na opravu telefonů do roku 2021
Cílem by mělo být menší množství elektronického odpadu.
Evropská komise chystá nařízení, které by donutilo výrobce mobilů a tabletů, aby jejich výrobky byly snadněji opravitelné, vylepšitelné a recyklovatelné, čemuž se souhrnně říká právo na opravu. Chce tím docílit, aby byla elektronika méně spotřební, tedy aby déle vydržela a nevznikalo tolik eletronického odpadu.
Jedná se o jedno z balíčku opatření, aby se EU stala do roku 2050 uhlíkově neutrální ekonomikou. Problémem vyhozených mobilů a tabletů je, že pouze zhruba 40 procent jejich dílů je recyklovatelných.
Existují sice způsoby, jak udělat mobily trvanlivější nebo recyklovatelnější, ale výrobci se jimi přiliš netrápí, protože nenesou zodpovědnost za vzniklý odpad. Udělat mobil trvanlivější taky zvedá náklady na jeho výrobu, a tedy i konečnou cenu.
Modulární telefon s lehce vyměnitelnými díly Zdroj: istock.com
Nařízení by mělo vstoupit v platnost už v roce 2021, kdy by ho postupně do svých zákonů aplikovaly jednotlivé členské státy. Garantována by měla být dostupnost náhradních dílů i pro starší mobily a snadný přístup k jejich výměně či dokoupení části vylepšené – tak by se dal upgradovat třeba procesor nebo pamět mobilu, aby mohl sloužit delší dobu.
Větší část dílů by také musela být recyklovatelná. Podobná nařízení už EU připravila pro televize, pračky či myčky. Zjednodušen a vylepšen má být rovněž systém recyklace a sběru elektronického odpadu.
Někteří výrobci už právo na opravu sami od sebe nabízejí. Třeba značka Fairphone sama sebe nazývá prvním výrobcem etických a opravitelných telefonů, zatímco třeba AIAIAI vyrábí modulární vyměnitelná a opravitelná sluchátka už od roku 2015.
Co říkáte na nové evropské opatření?