3. dubna 2017 14:38

Chytré telefony skončí dřív než si myslíte! Jste připravení na to, co přijde po nich?

Příští generace už se budou našim chytrým krabičkám smát.

Ta doba přijde dřív než si myslíte. Doba, kdy budou chytré telefony stejně jako faxy nebo magnetofony dávnou minulostí. A žít budou maximálně v rukou sběratelů retro hračiček. Ta doba může nastat v horizontu deseti let.

Dá se to odvodit od aktivity těch největších technologických hráčů. Na nástupci smartphonů už totiž intenzivně pracují jak firmy Elona Muska, tak Facebook, Microsoft, Facebook nebo Amazon. O současných výrobcích chytrých telefonů ani nemluvě - ti jsou však často příliš zaměstnaní tím, aby na trh dodali ten nejlepší mobil příští generace. Jenže za chvíli už se jejich schopnost vylepšovat chytré telefony vyčerpá a bude na čase se posunout dál... Kam?

Mobil na hranici možností

Chytré telefony zakončí svoje tažení maximálním využitím rozšířené reality a virtuálních asistentů. Něco už naznačil Samsung a jeho Bixby, který se umí rozhlížet pomocí svých fotoaparátů. Ještě dále má dojít chystaný iPhone 8 a taky Google se svým už slibně rozjetým projektem Tango. Ti slibují, že si svět nejenom prohlédnou, ale taky "ohmatají" pomocí 3D senzorů - zjistí vzdálenosti, velikosti nebo i vlastnosti povrchu věcí okolo. První telefony a tablety, které to umí už existují, ale budou se dále rozšiřovat s tím, jak bude růst výkon zařízení, který je pro důkladnou "virtualizaci" okolního světa potřebný.

Nový svět ve tvých očích

S tím jak porostou možnosti rozšířené reality, stanou se mobily jako samostatná zařízení překonanými. A vrátí se daleko pokročilejší nástupci chytrých brýlí, na kterých už pracuje například Google v podobě obřího, tajného a velice ambiciózního projektu Magic Leap. Ten slibuje, že bude schopný promítat počítačově generovaný obraz přímo do našeho oka - a to pomocí náhlavního zařízení, o kterém by uživatel neměl takřka vědět - žádné velké, nepohodlné a křehké brýle.

Na "elektrizaci" lidského oka ale pracuje taky Apple nebo Microsoft. Po jejím dokončení už nebudou třeba žádné obrazovky, všechno si promítnete rovnou do očí a pustíte do miniaturních inear sluchátek. Podle potřeby překryjete realitu zrovna žádaným obrazem... a nebo taky "nežádanou" reklamou. Lišit se budou jen schopnosti a výkon krabiček, kterými budete oči (a uši) bezdrátově krmit. Ty budete nosit v kapse nebo budou vestavěné v našich domácnostech.

Spolu s tím se také budou vylepšovat možnosti ovládání takových zařízení pomocí hlasu, gest nebo pohybů očí. Nějaká forma klávesnice však kvůli své rychlosti a diskrétnosti přežije zřejmě ještě dlouho.

Mozek 2.0

Je celkem jasné, kam se bude ubírat další vývoj. Veškerou technologii už budeme mít věstavěnou v sobě a nastane doma augmentací a kybernetických vylepšení, jaké známe z různých sci-fi a cyberpunkových knížek či filmů. Jednou z prvních vlaštovek v oboru je nová firma Neuralink, založená Elonem Muskem. Ta chce zabudovat počítače přímo do našeho těla a svázat je s našim biologickým mozkem a smysly přímo skrze neurony - a může se opřít o různé úspěšné experimenty.

Jak takový vývoj vyvrcholí můžete vidět třeba aktuálně ve filmu Ghost in the Shell, seriálu Černé zrcadlo nebo ve slavné videoherní sérii Deus Ex. A jak je taková doba daleko? Vzhledem ke stále se zrychlujícímu technologickému vývoji, jak ho popisuje třeba tzv. Mooreův zákon, to může být otázka několika desítek let.

V době neurálních implantátů už bude vzpomínka na éru chytrých telefonů působit jen úsměvy. A možná taky sentiment nad dávno ztracenou dobou, kdy bylo jednodušší se odpojit a opravdu cítit...

Co myslíte, kdy se uzavře éra chytrých telefonů, jak je známe dnes?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický