Pařani se bouří! Bitcoinová mánie jim nečekaně prodražila hraní
Někdo chce pařit, někdo těžit bitcoiny.
Šílenství, které panuje v posledních letech kolem bitcoinu a dalších kryptoměn, ještě zdaleka nekončí a stále větší množství lidí si chce ukousnout z koláče. Jenže s tím, jak stoupá cena kryptoměn, stoupá také cena výkonných počítačů a zejména pak grafických karet, které jsou využívány k jejich těžení. A postupně stoupající ceny grafických karet už trápí jejich hlavní uživatele – hráče.
Specializované magazíny daly příklad, že třeba cena špičkové karty Nvidia GeForce 1070 stoupla ve Spojených Státech takřka na dvojnásobek, jelikož se z ní kvůli vysoké poptávce stává nedostatkové zboží. Hrozí, že problém bude narůstat, jelikož se k těžení kryptoměn přidává stále více lidí. Výrobci grafických karet přitom nestíhají navyšovat výrobní kapacity.
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 1070 stojí dnes v USA skoro jednou tolik, kolik stále ještě před rokem
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 1070 stojí dnes v USA skoro jednou tolik, kolik stále ještě před rokem
Navíc principy těžení bitcoinů jsou takové, že vytěžení každého dalšího bitcoinu je více náročné na výpočetní výkon, jelikož jich je jen omezené množství. Uživatelé si tak staví stále výkonnější "těžební stroje" a dokupují další hardware.
Pokud si chce dnes PC hráč pořídit výkonné železo nebo prostě jen upgradovat grafickou kartu, přijde ho to podstatně dráž. Dlouhodobě stoupají ceny karet střední třídy a v posledních měsících i těch špičkových. Došlo to tak daleko, že už dokonce výrobci Nvidia a AMD doporučují prodejcům, ať upřednosňují při prodejích hráče. Jenže to se špatně rozlišuje a navíc prodejci se tím moc netrápí – hlavní je pro ně okamžitý výdělek.
Problém je zatím nejvýraznější v USA, kde panuje největší bitcoinová horečka, ale jelikož je trh s hardwarem globální, postupne se odráží i ve zbytku světa.
Hrajete, nebo těžíte? Co říkáte na nepříjemný dopad těžařského šílenství?