APPLE chystá sluchátkovou revoluci! Dovnitř schová pět speciálních senzorů. Co budou umět?
Budeme v tom až po uši!
Apple chce změnit způsob, jakým používáme sluchátka. Nejdříve koupil od slavného rappera a byznysmena Dr. Dre jeho populární značku Beats a pak představil novou generaci bezdrátových sluchátek, z nichž nejznámější jsou Apple AirPods - ty v sobě mají i senzory a dotykové ovládání. Apple však zajde ještě dál!
Nechal si totiž patentovat řadu biometrických senzorů zabudovaných rovnou v bezdrátových sluchátkách, které bude chtít uvést v následujících generacích bezdrátových AirPods nebo Beats.
aipodina
Prvním ze senzorů je známý PPG senzor (photoplethysmogram), který používají už mnohé chytré hodinky a fitness trackery. Jde o senzor, který pomocí odrazivosti světla od kůže určuje průtok krve tkání a tedy srdeční tep. Apple ho umístil do dvou částí, kde je sluchátko nejvíce v kontaktu s pokožkou, aby bylo měření co nejpřesnější.
aiai
Návrh sluchátek však ukazuje i řadu dalších senzorů. VO2 senzor měří nasycenost krve kyslíkem, EKG a ICG pak elektrickou aktivitu srdce, GSR pomocí dvou elektrod monitoruje galvanickou kožní vodivost, kterou se určuje stres organismu. Součástí jsou pak i dva teploměry, jeden pro měření teploty nositele, druhý pro okolní vzduch.
Sbírání údajů z tolika senzorů by posloužilo nejen při analýze sportovních výkonů a zdravotního stavu, ale taky pro mnoho dalších potenciálních funkcí. Mohlo by napříkad upravit zvuk sluchátek podle toho, jak hluboce a těsně jsou zasunuta do zvukovodu - je známé, že u inear sluchátek to hraje velkou roli. Společně s tím by se mohlo i vylepšovat potlačení okolního hluku, které má u stávajících AirPodů na starost speciální systém mikrofonů.
ousic
Zdá se, že zanedlouho budeme v uších nosit celou nemocnici. Je to vzrušující i děsivá představa v souvislosti s tím, jaká osobní zdravotní data o nás budou výrobci elektroniky sbírat a nabízet je pak k různým komerčním účelům.
Co říkáte na sluchátka budoucnosti prošpikované senzory?