Čína absurdně cenzuruje zápasy z fotbalového MS. Co diváci nesmějí nikdy vidět?
Fanoušci po celém světě sledují fotbalové mistrovství světa v Kataru. Jenže v Číně ho vidí trochu jinak.
Čínská státní televize CCTV cenzuruje divákům vysílání zápasů z MS 2022 v Kataru. Informaci přinesl prestižní magazín Bloomberg a lze ji ověřit i ze srovnávacích videí, která se objevují na sociálních sítích. A čím se čínské přenosy z MS vlastně liší? Je v nich naprosté minimum záběrů do publika na stadionech.
Důvod je prostý. Čínské úřady nadále trvají na striktních proticovidových opatřeních a lockdownech, což v mnoha městech a regionech Číny vede k protestům obyvatel, jež bývají potlačovány. Záběry na tribuny a davy fanoušků bez masek by zřejmě provokovaly čínský lid k ještě větší nespokojenosti, proto se je snaží čínská televize z přenosu odstranit.
So I thought it was BS that China’s govt broadcaster was censoring shots of fans at the World Cup due to lockdown anger back home. But it’s true.
— Bill Birtles (@billbirtles) November 27, 2022
Here are live feeds from SBS & CCTV (which has a 32 second delay). As @DreyerChina explained, CCTV avoids crowd close ups: pic.twitter.com/wWui0cTdkC
Nejde přitom o žádnou novinku, ale spíše o naplnění dlouhodobé praxe. „CCTV si dává už dlouhou dobu mimořádný pozor na přenosy sportovních událostí, nad jejichž režií nemá přímou kontrolu. Mají strach z toho, co by mohlo být vidět na záběrech do publika, třeba nevhodné chování, symboly nebo transparenty,“ vysvětlil Bloombergu mediální odborník Mark Dreyer. Řeč je třeba o stejnopohlavních párech, tričkách se zakázanými či nepohodlnými umělci nebo třeba o symbolech LGBT.
Samotné sportovní organizace se však většinou čínským požadavkům na ideologickou čistotu samy podřídí. Třeba v roce 2019 pozastavila CCTV přenosy z americké NBA poté, co hlavní manažer klubu Houston Rockets tweetoval podporu protestujícím v Hongkongu. NBA konflikt rychle zahladila, krátkodobý výpadek ji však přesto stál stovky milionů dolarů.
Zdroj: Bloomberg