7. srpna 2017 10:48

Tohle jsou 4 největší skandály v Top Gearu! Odkud museli Clarkson a spol. rychle utéct?

Když Clarkson vaří lidem krev.

To nejlepší z Top Gearu je opět zde. Svým druhým dílem se tahle bestoffka připomene už v úterý ve 20.15 na Prima COOL. A protože „to nejlepší“ je v případě Top Gearu často jenom synonymem pro zdejší šibeniční humor, vybrali jsme i degustační menu největších kauz v historii tohoto pořadu.

04) Indická kauza

Když se Top Gear v roce 2012 vydal do Indie, mezi sérií svých tradičních narážek Clarkson zabudoval na záď svého Jaguaru záchod, dodávajíc že "tohle je perfektní udělátko do Indie, protože všichni, kdo sem přijedou, dostanou běhavku". Narážka si samozřejmě utahovala z místních ne-zcela-ideálních hygienických standardů, ale vzhledem k tomu, že Indie bývala britskou kolonií, ne každý se u ní usmál.

Celkem BBC dostalo na 20 stížností, což by na pořad sledovaný miliony diváků nebyla taková tragédie, kdyby mezi nimi nebyla i nóta indické ambasády. Ta si stěžovala, že díl Top Gearu byl plný "laciných narážek, nevkusného humoru a nulové citlivosti k cizí kultuře". BBC tentokrát ještě nad nótou mávla rukou, stojíc si za tím, že pořad Indii neurážel – byl to však náznak věcí, které ještě přijdou.

03) "Kamioňáci vraždí prostitutky"

I když se Top Gear nejspíše znechutil v cizině, k čemuž se odkazuje i náš vítězný problémek, čas od času se zvedla jistá vlna odporu i v jeho britské domovině. Slavně se tak stalo třeba při první epizodě 12. řady, kdy si Clarkson při jízdě zamlumlal řečnickou otázku, na čem vlastně záleží řidičům kamionu – zdali to je ekonomika... či třeba vraždění prostitutek?

Zatímco u většiny "kontroverzí" dostalo BBC pár desítek stížností, tentokrát se ozvalo přes 500 diváků včetně poslance Chrise Mola. Clarkson totiž svou větičku pronesl relativně nedávno po sériových vraždách z Ipswiche, při kterých zabíjel právě kamioňák. Kauzu Top Gear obrátil ve svůj prospěch později, když například svého hosta, komika Stephena Frye, Clarkson uvedl s tím, že Fry "začal svou kariéru s 'Laurie' (anglické jméno Laurie je také homonym se slovem "lorry" – kamion), takže si můžeme být zcela jistí, že nikdy nezavraždil žádnou prostitutku!"

02) Clarksonův odchod

Ještě před prvním místem si připomeneme kauzu, která rozbila Top Gear, jak ho známe – kauzu Claksonova konce! Na ten došlo poté, co v březnu 2015 napadl svého producenta. Po chvíli vyčkávání, zdali problém tradičně neskončí varováním bez dalších následků, BBC oznámila, že zbytek řady již neodvysílá.

Tentokrát kanál v reakci dostal petici s víc jak milionem podpisů, aby si vše ještě rozmyslel, televize však byla neoblomná. Jak všichni nejspíše víme, záhy poté odešli i James May a Richard Hammond, kteří později na Amazonu s Jeremym rozjeli vlastní pořád jdoucí ve šlépějích Top Gearu. Ačkoliv první řada Top Gearu po odchodu slavného tria získala spíše negativní kritiky, její pokračování se prý začíná zvedat z popela. Jisté však je, že díru po Clarksonovi jen tak nevyplní.

01) Neplač pro mě, Argentino...

Bezpochyby největší problémy však štáb způsobil při další zahraniční cestě do Argentiny, když se zde údajně hlavní trio projíždělo v Porsche se značkou "H982 FKL". Ta zjevně odkazuje k britsko-argentické válce o Falklandy z roku 1982, což je téma, na nějž jsou místní z logických důvodů velmi citliví. Clarkson i jeho producent později tvrdili, že značka byla na voze zcela náhodou a nebyla vybrána úmyslně (čemuž je trochu obtížné uvěřit), oheň však již byl na střeše.

Poté, co štáb kolem jejich hotelu obklopil rozlícený dav místních veteránů, policie odmítla Clarksonovi a spol. garantovat bezpečnost, a hlavní účastníci museli de facto uprchnout ze země. Vzduchem létaly nadávky i kameny. Cesta na hranici (naštěstí jen státní) pak byla neméně napínavá, a dost možná nejzajímavější v historii pořadu! Po Top Gearu v Argentině zbylo jenom několik poničených aut, která později zabavili policisté.

To nejlepší z Top Gearu začíná v úterý od 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný