2. října 2017 18:17

Tohle je 5 nejlepších detektivních seriálů všech dob! Viděli jste je všechny?

Sherlock: Studie v růžové (1) - upoutávka

Vítejte na 221B Baker Street.

Nejslavnější britský detektiv se vrací – ve středu ve 20.00 začíná na Prima MAX Sherlock s Benedictem Cumberbatchem. Díl Studie v růžové se stal legendárním počátkem fenoménu, vzpomněli jsme tedy, jak si Holmes vlastně stojí po boku jiných moderních chytrých detektivů.

05) Temný případ

Ačkoliv byla detektivní stránka Temného případu do určité míry méně významná, protože by ani průměrný obyvatel 221 Baker Street z indicií v úvodu nebyl s to určit, kdo byl pachatelem, seriál na to šel jinak. Namísto tradiční policejní procedurálky sáhl po pomrkávání na diváky ve stylu Ztracených. Nejde o to, jestli jsme měli indicie na místě činu, ale jestli jsme si všimli opakujících se motivů v ději či postav na obrazovce. A na rozdíl od Ztracených se v náznacích před výsledkem story Temný případ nestihl ztratit!

04) Perníkový táta

Tak trochu na obrácené straně barikády stojí Perníkový táta. Ten sice není detektivkou v pravém smyslu slova, protože majoritu děje tu naopak sledujeme pachatele zločinu – k původním detektivkám od Arthura Conana Doyla má přesto blíže než Temný případ. Zdejší protagonista totiž své problémy povětšinou řeší s chladnou racionalitou. Navíc po boku příběhu o učiteli chemie, který se stal drogovým bossem, tu máme i paralelní linku jeho švagra-policisty. Hank je možná přesným opakem tvrďáků z Temného případu, svého druhu byl však podstatně věrnějším detektivem.

03) The Wire – Špína Baltimoru

Když chcete ukázat zločin v celé jeho komplexnosti a chytrosti, jenom s detektivy si zkrátka nevystačíte. To slavně pochopil již seriál Wire z produkce televize, která není televizí. Špínu zdejšího baltimorského podsvětí jsme tak namísto dua superpoldů sledovali skrze tapiserii nejrůznějších figurek, od zločinců v rukavičkách, jejich ušpiněných nohsledů, policistů až po politiky. Výsledek byl pro mnohé chaotičtější než návod ke skříni z Ikea, kdo se však do světa Wire skutečně naplno ponořil, dostal do ruky seriál, jakých mnoho není.

02) Narcos

Velmi podobný přístup nedávno zvolil i seriál Narcos, avšak s jedním zásadním rozdílem. Kde byl Wire sice inspirovaný realitou, avšak nešlo o její doslovný přepis, Narcos se přímo inspiroval ve skutečném vzestupu a pádu kolumbijského narkobarona Pabla Escobara. A to dokonce tak moc, že skuteční narkobaroni v poslední době začali tvůrcům vyhrožovat, že by měli do jejich historie i přítomnosti poněkud méně strkat nos.

01) Sherlock

V závěru se vrátíme na počátek – také Sherlock je totiž v mnoha svých dílech detektivkou spíše napůl. Hlavní jádro zábavy se tu čerpá z hlavních hrdinů a pomrkávání na fanoušky. Vlastně se tak děje nikoliv nepodobně jako v Temném případu. Přesto má Sherlock v detektivním žánru dvě zásadní výhody. Jeho titulní hrdina se nebojí vyřešit případ již v páté minutě děje, ale zároveň nám o tom neříct. Finální rekapitulace jeho pochodů je tak mnohdy podobně šokantní jako za časů staříka Colomba. Nu, a druhou výhodou je zejména stoletá existence značky Sherlock Holmes. Díky ní si myriád náznaků i falešných stop všimne každý fanoušek předlohy!

Sherlock: Studie v růžové začíná ve středu ve 20.00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický