TEORIE: Ve Hře o trůny se cestuje časem! Jak to funguje a co všechno se může změnit?
UPOZORNĚNÍ – Následující text obsahuje zásadní spoilery, neměli byste ho číst před zhlédnutím všech epizod seriálu.
V polovině šesté sezony seriálu Hra o trůny nechali scenáristé své diváky v mírném šoku. Smrt Hodora, Léta, drsná Královolba, ale hlavně – časové paradoxy. Zapleten je do nich Bran a vypadá to, že spisovatel G. R. R. Martin buďto opravdu hodně přemýšlel, anebo si scenáristé hledají skulinku pro to, aby mohli případně napravovat fatální momenty, které jsme už během šesti sezon v seriálu sledovali. Nic z toho ale nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
Zopakujete-li si scénu, v níž Bran ve své vizi vstoupí do mysli mladého Hodora, aby ho ovládal na jiném místě a v jiném čase, začne z toho bolet hlava. Bez začátku a bez konce už tenhle cyklus běží a zdá se, že jakákoliv případná snaha Brana cokoliv změnit vyústí v realitu, která se již odehrála. Je to poměrně častý motiv fantasy/sci-fi filmů, ovšem ve Hře o trůny s ním pravděpodobně nikdo příliš nepočítal.
Na druhou stranu tím ale vzniká prostor pro poměrně zajímavé teorie, jak celé „cestování časem“ funguje, co všechno už Bran v jiných časových rovinách mohl udělat a jak – pokud vůbec – lze změnit to, co se už stalo. Nabízíme vám proto tři nejčastější, kterými se vám nebudeme snažit vnutit jednu pravdu, ale spíše na nich chceme ukázat, kolik případných vrstev může seriál mít a čím dalším by mohl překvapit.
1) Bran je strůjcem všeho
Začněme od té nejodvážnější, která tvrdí, že Bran je v podstatě důvodem, proč se Hra o trůny děje. Vrací se v čase, našeptává lidem, a nevědomky tak řídí jejich osudy. Ať už se jedná o Melisandre, Varyse nebo Šíleného krále, je hybatelem všeho a celý příběh u něj může skončit. Časové paradoxy pak mají na svědomí, že bez jakéhokoliv začátku kruhu není možné najít moment, který by něco změnil, a pokud se přece jen odehraje něco jinak, nikdo na nic nepřijde, protože přítomnost už bude změněná. Uf, bolí z toho hlava.
2) Bran vycvičil Tříokou vránu/havrana
Tenhle příměr bude znít možná trochu nepatřičně, ale v téhle teorii připomíná Hra o trůny Terminátora. Starší Bran se mohl vrátit do minulosti, aby vycvičil Tříokého, který bude připraven vycvičit mladého Brana, aby starší Bran mohl vycvičit Tříokého, který vycvičí… Chápete? Paradox. Teoreticky se můžeme bavit také o tom, že Tříoký je ve skutečnosti starý Bran, čemuž by odpovídala i věta: „Nadešel čas, aby ses stal mnou.“ Kde leží pravda, však v tuto chvíli vědí jen scenáristé.
3) Bran je ve skutečnosti Bran Stavitel
Vědom si hrozby Bílých chodců, vrátil se Bran v čase, aby postavil Zeď a připravil obranu Západozemí. V minulosti strávil velkou část svého života a v kronikách se o něm mluví jako o Branovi Staviteli. Zároveň by tak byl i ten, kdo založil linii Starků a vystavěl Zimohrad, který se od ostatních hradů v Západozemí značně odlišuje. Proč? Aby čelil nájezdu Bílých chodců, která ho po 8000 letech čeká?
To všechno nás samozřejmě čeká v následujících dílech, je ale rozhodně příjemné sledovat, že po páté sezoně neztrácí seriál dech, a i když se přiznaně odklání od děje knihy, nabízí hodně zajímavou linku, která by mohla mít i solidní konec. Není vyloučeno, že poslední díl skončí tam, kde první začal, čímž by se hlavní kruh uzavřel, do té doby nás ale zcela určitě čeká příchod Daenerys do Západozemí a nějaká ta peprná bitka s Nočním králem.