Smrtonosná zbraň vs. Hot Fuzz: 4 nejlepší detektivní dvojky z filmů a televize
Kdo bude za dobrého a kdo za zlého poldu?
Ani tohle pondělí večer si nedá detektivní dvojka Kennex a Dorian pokoj! Další díl netradičního mixu sci-fi a policejních příběhů Já a robot totiž začíná jako obvykle od 20.15. Při podívané na jejich vzájemnou chemii nelze nevzpomenout ani na jiné slavné detektivní dvojky – tenhle žánr je totiž mnohem starší, než si možná myslíte!
Riggs a Murtaugh
Film: Smrtonosná zbraň 2 I když se za prototyp filmu o nesourodém detektivním duu považuje 48 hodin s Eddiem Murphym a Nickem Noltem z roku 1982, daleko populárnějšími se nakonec stali až Riggs a Murtaugh z prvního (1987) a především druhého dílu (1989) Smrtonosná zbraně. Jenom málokdo totiž dokázal tak dobře vypíchnout hvězdné obsazení, burácivý humor i krajně napínavé akční scény!
Jako potvrzení pravidla “dva jsou málo, tři už dav” je samozřejmě nezbytné, aby v pozadí za oběma poldy stál i jejich nadřízený, který je čas od času umí seřvat. Ani to však Smrtonosné zbrani nechybělo! I když čtvrtý díl už zdaleka neklapal tak namazaně jako v počátcích minimálně proto, že Murtaughovo peskování a chystání se do důchodu prostě nelze přesvědčivě odkládat po 12 let, stále jsou tihle dva v našich srdcích zapsáni jako zcela špičkový akční pár!
smrtinosna zbran Zdroj: Warner Bros.
Butterman a Angel
Film: Jednotka příliš rychlého nasazení Od 80. let žánr poskočil mílovými kroky kupředu, přičemž se z párování detektivů stal vtip nejpozději kolem premiéry Posledního akčního hrdiny, v němž je Arnie jediným poldou stanice, který nemá divného kolegu, ale to jen proto, že sám o sobě spadá pro změnu do škatulky drsňáka, co “nejlíp pracuje sám”. Detektivní dvojky se tak nakonec staly opakovaným vtipem, který si na paškál vzala mimo jiné i britská Jednotka příliš rychlého nasazení.
Snímek notně parodující především americké Mizery se proslavil akčními scénami, které by se rozhodně nemusely ztratit v žádné “seriózním” trháku, jenže díky patlalskému duu tlustého Buttermana a absurdně profi Angela se jim přesto nelze nesmát. Po Soumraku mrtvých se bezpochyby jedná o nejlepší snímek autorského tria Edgar Wright – Nick Frost – Simon Pegg.
jednotka Zdroj: Universal pictures
Starsky a Hutch
Seriál: Starsky a Hutch Ještě předtím, než se však podobné dvojky vůbec objevily ve filmu, brázdily nejčastěji televizní kanály 70. let. V tuzemských vodách jsou poměrně protřelí Profesionálové, za mořem však jejich kultovní status přerostlo sanfranciské duo Starsky a Hutch, které premiérovalo v roce 1975.
Dvojka z Bay City naplňuje všechny náležité předpoklady – zatímco Starsky je tu za nespoutaného "Riggse", Hutch je naopak kliďas. A chybět nemůže ani stylová kára, poněvadž drsné a zpomalované filmové honičky byly v 70. letech ekvivalentem podobně žhavého nápadu, jakým se po roce 2000 stalo "martrixovské" zpomalování času.
starsky a hutch Zdroj: ABC
Maddie a David
Seriál: Moonlighting Akční páry skončíme na pozitivnější notě, než jen návratem ke kořenům. Jestli totiž řadu diváků při sledování detektivních dvojic často něco napadá, pak je to idea, že “si ti dva rozumí více, než je na dvojici oficiálně heterosexuálů možná obvyklé”. Ideu spojit detektivní dvojku s romantickou komedií náležitě využil seriál Moonlighting – a pro mnohé z nás to byla rána rovnou na komoru!
Moonlightningu se totiž díky tomu podařilo přijít s diametrálně odlišným duem, než jen tradičním ukecaným drsňákem stojícím vůči tichému kliďasovi. Na půdorysu se od nich Maddie a David možná tolik neliší, právě romantické pnutí a velmi ujeté díly udělaly z Moonlightningu jakéhosi milejšího předskokana Akt X. Ale o páru z něj zase někdy jindy, teď náš čeká jiná scifárna!
moonlighting Zdroj: ABC
S čímpak se tentokrát vytasí Kennex s Dorianem? To zjistíte v Já a robot v pondělí ve 20.15 na Prima COOL!