4 důvody, proč byste měli koukat na pirátský hit Pod černou vlajkou
Piráti, jak je neznáte, míří na Prima COOL. Co vám nabídne seriál Pod černou vlajkou?
Již v neděli 7. prosince má na COOLu premiéru pirátský seroš Pod černou vlajkou. Představí se vám v něm kapitán Flint spolu s celou svou povedenou partičkou, která se snaží zachránit pirátskou metropoli Nassau před dosahem britské koruny. Že vám to zní dost povědomě? Máte pravdu. Spíše než milovníky Pirátů z Karibiku však tenhle seroš potěší fanoušky Spartaka, Vikingů a dalších drsnějších kousků. Tady máte vysvětlení proč...
04) Perfektní letní formát
Existují seriály, filmy a hry, které jsou jako dělané pro zimní prostředí - třeba taková Věc se prostě nejlépe sleduje v zasněženém prosinci. Pod černou vlajkou je však oproti tomu ideální letní látka! Karibské prostředí i teploty nahrávají v parném Česku imerzi tak mocně, že po každé epizodě budete mít chuť hupsnout na nafukovací člun a vyrabovat po cestě místní samoobsluhu. Jakmile dorazí policie, začnete se ohánět tím, že bojujete proti zlé civilizaci a jenom váš způsob života je autenticky svobodný!
Dejme ale vtipy na chvíli stranou - Pod černou vlajkou disponuje i silným motivem nespoutanosti a nevázanosti. Reální piráti sice nebyli zrovna hipíci, ve své éře během kolonialismu však skutečně neměli mnoho jiných možností, než žít buďto v ilegalitě, anebo pod bičem té či oné velmoci. Nehledě tedy na teploměr, tohle je myšlenka, která s lidmi během období dovolených přeci jen rezonuje víc než jindy.
Pod černou vlajkou Zdroj: Starz
03) Fascinující svět
Piráty si nejspíš většina z nás asociuje hlavně s týpkem na palubě plachetnice, který má pásku přes oko, namísto jedné nohy dřevěný kůl, namísto ruky hák a na rameni mu křepčí papoušek. Netřeba asi dodávat, že je podobná představa asi stejně autentická, jako mít za Vikingy maníky s rohatou helmou. Podobně jako seriáloví Vikingové tuhle mylnou představu zbořili a zadupali do země, dělá Pod černou vlajkou totéž pro karibské piráty. A to i přesto, že si původní kulisy samozřejmě trochu upravuje pro moderního diváka.
Skuteční piráti nežili jen mořeplavbou a drancováním. Museli své zboží nějak prodávat. Museli spolu nějak vyjít. Měli za sebou mnohdy temnou minulost, před kterou utíkali. Koloniální velmoce rovněž nebyly zrovna mírumilovné. Pod černou vlajkou tak ukazuje mikrokosmos pirátského světa v podobě, který tu ve filmech a seriálech vůbec nebyl. Trochu se blíží Assassin’s Creed: Black Flag, tuhle videohru ale nehrál každý a je v ní spousta sci-fi elementů. Ústřední kapitán Flint s tváří Tobyho Stephense je navíc fascinující postavou, v níž se snoubí celá řada protichůdných elementů, a která si zaslouží srovnání s jinými kultovními postavami moderních seriálů. Jeho rebelantský boj za Nassau navíc snese srovnání třeba s motivacemi Rebelů ze Star Wars - jen tu holt nemá k ruce světelný meč, ale jen klasickou šavli.
Pod černou vlajkou Zdroj: Starz
02) Oceněná triková stránka
Ještě dvě dekády nazpět byla "triková stránka" v televizi synonymem leda tak pro digitální animace v kvalitě prvního PlayStationu. Dnes jsme si však zvykli, že mají některé seriály triky téměř na úrovni velkofilmů. Nemusí přitom jít jen o digitální draky - dokreslovaná jsou i pozadí lokací. Pod černou vlajkou se v této partě vyjímá tím, že drtivá většina seriálu stojí a padá na praktických efektech. Točilo se v Jihoafrické republice a u jejího pobřeží, a autentický punc mořeplavectví je na tom znát.
Samozřejmě ani zde nechybí chytré digitální dokreslovačky. Vzhledem k realistické povaze seroše (magii ani ufony tu nehledejte) je však od praktických efektů často nerozeznáte. Je paradoxní, že Pod černou vlajkou produkuje Michael Bay, jenž se proslavil filmy o mluvících robotech. Seriál totiž za své triky získal celou řádku ocenění včetně prestižních cen Emmy nebo Visual Effects Society.
Pod černou vlajkou Zdroj: Starz
01) Uspokojivý konec
Zvláště v letošním roce, kdy osmou řadou poněkud kontroverzně skončil Nejmenovaný Fantasy Seriál, je rozhodně sympatické, že tvůrci Pod černou vlajkou věděli, kdy a jak uzavřít svůj příběh. Prakticky celý seroš se točí kolem Nassau (a přilehlých vod), a byť se tu nedočkáme zase tolika šokujících zvratů, po celou dobu jde zdejší příběh za jasným koncem. Pokud něco málo víte z historie (nebo jste si všimli, že piráti dnes v Karibiku moc nejsou), asi navíc tušíte, že konec nebude zrovna veselý.
Pod černou vlajkou by se určitě mohlo s dějem vláčet třeba do desáté řady. Historický příběh by se tak ale musel neúměrně nafouknout a upravit a nejspíš by tak začal být značně vyčpělý. Čtyři řady a uzavřené finále ale zajišťují, že nic z toho nehrozí. V éře, kdy jsou nekonečné seriály na pokračování tak populární, je zkrátka sympatické vidět jeden, který si toho neukousne příliš - a který ví, že přestat se má v nejlepším!
Pod černou vlajkou Zdroj: Starz
Pod černou vlajkou se Prima COOL začne (premiérově!) plavit v neděli 7. července ve 22.35. Každý večer vám přitom rovnou naservírujeme dva díly!