1. července 2019 18:15

Jak seriál Pod černou vlajkou souvisí s nejslavnějším pirátským románem všech dob?

Zjistěte, odkud přesně se vzali kapitán Flint a John Silver.

V neděli 7. července má na COOLu premiéru seroš Pod černou vlajkou, v němž se vám představí fiktivní i skutečné piráti z počátku 18. století. Už párkrát jsme rozebrali, jak tenhle seriál přepisuje starší pirátská klišé a mýty větší porcí reality. Zároveň od něj ale nečekejte dokument, jeho hlavní hrdina totiž pochází z nejslavnějšího pirátského románu všech dob.

Robert Louis Stevenson napsal svůj Ostrov pokladů v roce 1883 - tedy víc jak 150 let poté, co se psala "zlatá éra pirátství". V jeho zápletce se mladík Jim Hawkins u těla starého bukanýra Billyho Bonese dostane k mapě Ostrova kostlivců, kde má být zakopaný legendární poklad slavného mrtvého piráta, kapitána Flinta. Jim se jej vydá najít, co však čert nechtěl, na lodi, kterou se vydá, je i John Silver, starý pirát, který má na poklad také zálusk.

Ostrov pokladů byl esenciálním románem, který dal vzniknout celému žánru pirátské fikce. Pod černou vlajkou přitom nemá řadu stejnojmenných postav náhodou - Billy Bones, Flint nebo John Silver jsou totiž půjčení právě z Ostrova pokladů - jen jsou v tomhle případě o dvacet let mladší. Ano, celý seroš vlastně slouží jako prequel Stevensonovy klasiky. Hon za obřím bohatstvím, jenž slibuje náklad lodi Urca de Lima, se totiž štyluje právě do polohy pokladu, který bude jednou muset zakopat samotný Flint.

Tvůrce seriálu, scenárista Jonathan E. Steinberg, se pochlubil tím, jak přišel k nápadu na prequel. "Hodně dlouho jsem ten příběh nemohl vyřešit," řekl pár let nazpět v rozhovoru. "Dýchá atmosférou místa, kde chcete být - protože tu není nikdo jiný. Zdejší svět nebyl nikdy pořádně prozkoumán. Existuje samozřejmě disneyovská verze Ostrova pokladů, ale to je právě jen disneyovská verze." Steinbergovou ideou však bylo pohlédnout na archetypální příběh trochu jinou, drsnější perspektivou, která by zároveň byla věrnější historické pirátské éře.

Steinberg a spoluautor seriálu Robert Levine tak začali načítat nejen vše, co souviselo s Ostrovem pokladů, ale i pirátskou érou jako takovou. Pirátská klišé jsou ve fikci hluboko zakořeněna - páska přes oko, hák namísto ruky, papoušek na rameni. Oba scenáristé však namísto toho pročítali sociální studie toho, kdo skuteční piráti Karibiku byli a jak se stali bukanýry. Jejich výzkum pak do potenciálního příběhu o tom, jak Flint s posádkou přišli k pokladu, který se rozhodli (za krvavých okolností) zakopat, vnesl zcela nové světlo. Prequel totiž začal dávat smysl nejen jako předehra k Ostrovu pokladu samotnému, ale byl díky dobovým reáliím zajímavý sám o sobě.

Samotný Flint v Ostrově pokladů nevystupuje a Billy umírá na počátku příběhu. Long John Silver je pak rozporuplná, skoro až tragická postava, která vede zbytek pirátů. Navíc z historie víme, že piráti v Karibiku nevydrželi navždy. Impéria nakonec udusila touhu po svobodě, která byla součástí jejich boje. Jasně, skuteční piráti rozhodně nebyli žádní pravdoláskaři - za nehty měli dost krve i sami o sobě. Nelze jim však upřít jistou maskulinní svobodomyslnost, s níž by se leckdo dokázal ztotožnit.

Pod pirátskou vlajkou tak díky spojení fiktivní tragédie, která musela předcházet Ostrovu pokladů, s tragédií pirátů skutečných nabízí zápletku, jíž zatím žádný film ani seriál nevytěžil. Což je pochopitelně už proto, že se jen málokdo vrhne do projektu, u kterého je jasné, že nemůže mít tak úplně šťastný konec.

Tvůrcům Pod černou vlajkou o něm ale naštěstí nikdy nešlo. Jak Steinberg dodal, cílem seriálu bylo vymyslet příběh, který by na svém konci mohl plynule přejít do Ostrova pokladů. Jak se to povedlo, se budete moct brzy přesvědčit sami.

Pod černou vlajkou se Prima COOL začne (premiérově!) plavit v neděli 7. července ve 22.35. Každý večer vám přitom rovnou naservírujeme dva díly!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický