21. července 2016 12:00

Od Star Wars k Bratrstvu neohrožených: 5 nejlepších minisérií všech dob

Hrdinové: Znovuzrození (9) - upoutávka

Protože dobré příběhy vás nenatahujou jako na skřipci.

Do konce minisérie Hrdinové: Znovuzrození zbývá několik posledních epizod – startujíc opět v pátek ve 20.15. Připravte se na slzavá jezera a nostalgii hustou jako polívka od babči. Ke cti zavření této minisérie jsme vzpomněli na všechny další magické minisérie, jež nás přivedly k slzám.

Star Wars: Clone Wars

Začneme něčím, co možná dobře znáte. Řeč teď však není o populárním digitálně animovaném seriálu, nýbrž o jeho tradičně animovaném předskokanovi z let 2003 až 2005. Ten v produkci populárního kreslíře Genndyho Tartakovskeho (Samurai Jack, Dexterova laboratoř) překlenul období mezi druhou a třetí filmovou epizodou Star Wars a na krátké ploše vykreslil to nejpodstatnější z Klonových válek. Učinil tak přitom povedeněji a úsporněji, než druhý i třetí celovečerní film! K tomu navíc dovedl barvitě vykreslit i charaktery dalších Jediů – pokud jste si tak ve filmech vždy říkali, proč je hergot Mace Windu považován za takového řezníka, když toho moc nepředvedl, teprve Clone Wars vám na to dovedly solidně odpovědět.

Já, Claudius

Posuňme se však více do minulosti – a to hned dvojnásob! Minisérie dříve sloužily především pro popis nějaké komplexní story, jež byla moc dlouhá na film, ale zároveň si ji tvůrci vážili natolik, aby ji netahali do běžného seriálu. Právě seriály totiž dříve neměly zrovna valnou pověst. Nikde se tento kočkopsí přístup neukázal v tak krásném světle jako u minisérie Já, Claudius z roku 1976 a produkce BBC. Příběh prvních římských imperátorů využil ty nejlepší tváře své generace britských herců, a to včetně ještě vlasy přebujelého Patricka Stewarta. Minisérie inspirovala řady následovníků včetně kultovního Říma, na kanálu HBO jakéhosi předskokana Hry o trůny.

Kořeny

Půjdeme-li ještě dále na západ do Nového světa, odhalíme podobně populární a významnou minisérii skrze Kořeny. Ty u nás běžely v televizi v 90. letech, mohly však být jenom odrazem popularity v Americe. Tam byly Kořeny nejsledovanější minisérii vůbec a jeden z nejsledovanějších pořadů až do dnešní doby! Jak si možná pamatujete, seroš popisoval cestu otroků z Afriky až do náruče tehdy ještě otrokářských Spojených států. Hlavním hrdinou série byl přitom Kunta Kinte s tváří Levara Burtona, jehož dobře znáte rovněž z pozdějšího Star Treku: Nové generace.

Shogun

A historická látka byla vlastní i Shogunovi, svého času populární minisérii odehrávající se pro změnu za časů feudálního Japonska, do něhož po katastrofě své lodi zabloudí Angličan John Blackthorne (Richard Chamberlain). Příběh následuje všechny tradiční propriety dobrodružství „cizince v cizí zemi“ – od období ostrakizace domorodci přes nebytnou lovestory až po finální riziko vzestupu přespolňáka k moci. Shogun si sice zápletku tak trochu tahal z paty, přesto šlo na svou dobu o odvážný kus televizní zábavy, jenž se nebál tak revolučních nápadů jako ukazování močení, sexu, stínání hlav anebo mučení.

Bratrstvo neohrožených

Konečně v poslední minisérii se zřejmě opět vrátíme k tomu, co možná dobře znáte. Bratrstvo neohrožených z roku 2001 totiž platí za nepřekonatelný kus vypravování, tím spíše, že se (na rozdíl od příběhů většiny výše uvedených minisérií) jeho zápletka nejenže skutečně stala, ale byla natočena doslova dokumentárním pojetím. Příběh party výsadkářů ze 101. výsadkové divize od seskoku v Normandii do konce druhé světové války hřímá jak dechberoucími akčními scénami, tak i vzácně autentickým pojetím psychologické ceny války. Na konci tak máte pocit, že jste s vojáky prošli společně peklem i nebem (jen, však víte, z pohodlí svého gauče) a kdo neměl slzu alespoň na krajíčku, ten je u nás mrtvej divák!

Hrdinové: Znovuzrození vyrážejí na Prima COOL již v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický