24. října 2016 15:19

Od Matrixu k Terminátovi: 6 nejlepších sci-fi filmů o budoucnosti Země

Minority Report (2) - upoutávka

Zítřek tepe v duchu kyberpunku!

Ve středu ve 20.15 se na COOLu s dalším dílem Minority Report přenesete do světa futuristického boje s kriminalitou. Seriál navazující na film s Tomem Cruisem vychází z povídky Philipa K. Dicka, jednoho z kritických zakladatelů kyberpunku – typu fikce, která skepticky nahlíží na technologickou budoucnost lidstva. Nemusíme však kolem sebe házet složitými slovíčky – ty nejlepší kyberpunkové filmy jistě dobře znáte.

Blade Runner

Jeden z nejlepších představitelů ostatně pochází už z roku 1982 a jmenuje se Blade Runner! Film o detektivovi, který je na stopě party uprchlých androidů, je ve svém důsledku úplně normální detektivkou odehrávající se ve špinavém městě – zrovna tak by mohl být Harrison Ford soukromým očkem pátrajícím po partě uprchlých dělníků. Na konci však odhalení důvodu celé šňůry zločinů, totiž snaha získat pro sebe více času, získá sympatie, jež z padoucha činí tragického antihrdinu...

Total Recall

V notně mešuge budoucnosti se odehrává i klasika Total Recall, a to jak původní verze s Arniem, tak i nový remake. Pomineme-li technická udělátka a kolonizaci Marsu/metro jezdící přes zemské jádro, hlavní myšlenkou filmu je technologie transplantace vzpomínek, kvůli nimž není vlastně ani divákům jasné, zdali se zápletka odehrává "doopravdy" anebo jen "jako". Typický kyberpunk! Není ostatně náhoda, že jde již o druhý biják od předlohy P. K. Dicka, rovněž autora předlohy Minority Report.

Robocop

Kyberpunk však nemusí jenom nutně souviset s pokřiveným vnímáním reality – i oživování padlých a jejich přetavení do drsných technopoldů je součástí toho všeho! Tak jako v Robocopovi z roku 1987, v němž Paul Verhoeven zkombinoval to nejlepší z osmdesátkové akce, strachu z všemocných korporací, studené války a satiry. Dodnes jde o perlu, u níž není jasné, jestli brutálnímu násilí fandí, anebo si z něj dělá srandu!

Terminátor

Zmínili jsme, že jeden z tvůrců kyberpunku je P. K. Dick. Za minimálně stejně významného zakladatele je pak považován i jeho přímý nástupce William Gibson skrze svůj debut Neuromancer (1984). Jenže ve stejném roce vyšel i Terminátor od Jamese Camerona, v němž se režisér snažil prosadit svou vizi "techno noiru", což je popis zapadající do většiny někdejšího kyberpunku. Story Terminátora jistě dobře znáte – tentokrát se sice film neodehrává primárně v budoucnosti, stěží by se však našel atmosféričtější snímek, jenž tak výstižně evokuje fobii z robotiky.

Matrix

Kultovní Matrix od svého vzniku tak trochu zastaral. Namísto všemocného internetu a drsných počítačů s miliardou klávesnic všude kolem jsme totiž přešli na mobilní a dotykové telefony, díky čemuž technika v Matrixu působí notně archaicky. Navzdory tomu je jeho idea digitální reality dodnes mrazivá a především podbízivá. Matrix je jednoduše natočen tak neuvěřitelně stylově, že dodnes není vůbec divu, proč se před sedmnácti lety stal skoro základem nového náboženství.

Ghost in the Shell

Huba by nám však upadla, kdybychom nezmínili jeden z nejlepší kyberpunkových filmů historie, japonské anime Ghost in the Shell, jež svým způsobem "inspirovalo" i samotný Matrix. Příběh o uniklé umělé inteligenci, jež přeskakuje z lidí do lidí, vytváří jim či maže paměť, a po krku jí jde kyberpolicistka se schopností se zneviditelnit, je dokonalým amalgámem všeho, proč kyberpunk stojí za pozornost. Dočkáme se někdy skutečně podobné budoucnosti? Možná ne – to nám však nebrání o ní snít.

Další díl Minority Report začíná ve středu ve 20.15 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický